BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Tineri salontani, şefi de promoţie la facultăţi din Cluj-Napoca

Tineri salontani, şefi de promoţie la facultăţi din Cluj-Napoca

De Bih
la 19 July 2023 17:40 Reactualizat la: 19 July 2023 16:00

Tineri salontani, şefi de promoţie la facultăţi din Cluj-Napoca

Xenia Caramete și Remus Petrache FOTO: S.P.
19 July 2023 17:40 Reactualizat la: 19 July 2023 16:00
Xenia Caramete și Remus Petrache, şefi de promoţie ai Colegiul Național „Teodor Neș” din Salonta, şi-au încheiat cu nota 10 şi studiile universitare.
Scris de Bih - Xenia Caramete și Remus Petrache, şefi de promoţie ai Colegiul Național „Teodor Neș” din Salonta, şi-au încheiat cu nota 10 şi studiile universitare.

Trimite articolul

X

Doi tineri din Salonta, Xenia Caramete și Remus Petrache, au terminat anul acesta ca șefi de promoție la facultăți renumite din două universități de prestigiu din Cluj Napoca.

[eadvert]

Performanța lor confirmă, încă o dată, valoarea școlii salontane, Xenia și Remus fiind și șefi de promoție cu media generală 10 obținută în cei patru ani de liceu, la Colegiul Național „Teodor Neș” din Salonta.

Astfel, Xenia Caramete, care a absolvit cu media generală zece Colegiul Național „Teodor Neș” din Salonta (Promoția 2020), este anul acesta „Șefa Promoției 2023” a Facultății de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării (FSPAC) – Departamentul de Jurnalism și Media Digitală, specializarea „Media digitală” (trei ani de studii) din cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj Napoca (UBB). Xenia a primit nota 10 la examenul de licență.

Mai mult, Xenia Caramete s-a remarcat la Cluj încă din primul an de facultate când, în cadrul competiției universitare „Content++ 2021” organizată de Departamentul de Jurnalism și Media Digitală al FSPAC din cadrul UBB, a obținut Premiul I la secțiunea „Online Long-form Writing și Multimedia Story ”, cu articolele jurnalistice de mari dimensiuni: „Hărțuirea stradală – violența pe care alegem să nu o vedem”, „Viața în tipare, între roz și albastru”, „Lentile prin care vedem lumea – primele amintiri”.

Datorită rezultatelor deosebite la învățătură, Xenia a obținut în perioada studenției o bursă de studii în Statele Unite ale Americii, de la Departamentul de Stat american, pentru programul „Study of the U.S. Institutes for Young Leaders” (SUSI).

Remus Petrache a absolvit Colegiul Național „Teodor Neș” din Salonta (Promoția 2019) cu media generală 10 și s-a remarcat prin participarea, în clasa a XII-a, în premieră pentru colegiul salontan, la două faze naționale ale olimpiadelor școlare (Olimpiada Națională de Matematică – Deva, 22 aprilie 2019 și Olimpiada Națională de Lingvistică „Solomon Marcus” – București, 10 mai 2019).

Anul acesta, Remus Petrache este „Șef al Promoției 2023” al Facultății de Automatică și Calculatoare – specializarea „Calculatoare” (patru ani de studii) din cadrul Universității Tehnice din Cluj Napoca. Remus a primit nota 10 la examenul de licență. „Diploma de inginer primită astăzi, la absolvirea Facultății de Automatică și Calculatoare din cadrul Universității Tehnice din Cluj Napoca, demonstrează, într-o mare măsură, realizarea propriului potențial prin încrederea în propriile capacități. Nu ne mai rămâne decât să construim sau, mai bine zis, să programăm cu responsabilitate o lume mai bună”, a subliniat Remus Petrache în discursul său de Șef al Promoției 2023.

Prin rezultatele deosebite obținute și la absolvirea facultății, cei doi tineri salontani confirmă, încă o dată, valoarea incontestabilă a profesorilor Colegiului Național „Teodor Neș” din Salonta, materializată în contribuția meritorie a acestei școli la prestigiul învățământului preuniversitar bihorean.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
salonta ,
sefi de promotie ,
universitate
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Un consilier local din Oșorhei îl acuză pe primarul comunei că l-a lovit cu pumnul. Edilul Ioan Gligor: „Nu e nimic adevărat!”
    „Nu este normal ca un primar să-și piardă controlul și să lovească un cetățean pentru că nu mai are argumente.”

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    10.000 de lei, daune morale pentru o elevă păruită de o colegă într-o școală din Oradea. Rudele agresoarei, condamnate pentru complicitate
    Un scandal violent petrecut într-o școală din Oradea, unde o elevă de 13 ani a fost lovită de o colegă cu un an mai mare, care a intrat în sala de clasă însoțită de părinți și rude, a fost soluționat definitiv de Curtea de Apel Oradea.

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Scheciuri, stand-up şi poezie cu Horaţiu şi Bogdan Mălăele, la Oradea. Spectacolul lor a încheiat programul estival Tipografia de idei
    Cei doi actori au susţinut un show de comedie şi poezie în parcul Muzeului Ţării Crişurilor, în faţa a sute de spectatori.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    FC Bihor

    Viorel Domocoș: „Putem să ne gândim la calificarea în sferturile Cupei României, de ce nu?”
    Antrenorul secund al FC Bihor, Viorel Domocoș, ne-a transmis primele sale impresii după tragerea la sorți din grupele Cupei României.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Aspiratorul” care curăță Crișul Repede pleacă la Cernavodă. Stradă închisă sâmbătă în Oradea
    Utilajul de dragare folosit în această perioadă pe Crișul Repede va fi transportat la Cernavodă, pentru a fi utilizat în intervențiile desfășurate pe Dunăre în contextul nivelului foarte scăzut al fluviului.

    FC Bihor

    FC Bihor e în grupă cu FCSB, dar nu se va întâlni cu echipa patronată de Gigi Becali
    Tragerea la sorți pentru faza grupelor Cupei României a fost efectuată de Adrian Mutu, Florin Niță și Raul Rusescu, foști componenți ai reprezentativei României. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X