BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Tőkés ține morţiş la avocat, pentru Steaua României

Tőkés ține morţiş la avocat, pentru Steaua României

la 3 November 2013 19:56 Reactualizat la: 4 November 2013 13:07
3 November 2013 19:56 Reactualizat la: 4 November 2013 13:07
Tőkés László îşi continuă disputa cu Consiliul de Onoare al Ordinului Național „Steaua României”.
Scris de erdei - Tőkés László îşi continuă disputa cu Consiliul de Onoare al Ordinului Național „Steaua României”.

Trimite articolul

X

Tőkés insistă să fie apărat de avocatul Kincses Előd, aducând în sprijinul său o decizie a Uniunii Naţionale a Barourilor din România (UNBR). Totuşi, comisia etică îi respinge această pretenţie. „În răspunsul său, Ionel Haiduc (președintele Academiei Române) își menține punctul de vedere lipsit de valabilitate din punct de vedere legal, conform căruia comisia de etică „nu este un tribunal, iar discuţiile nu reprezină un proces cu caracter juridic”. Același domn Haiduc răspunde că întâlnirea cu Tőkés László «era gândită ca o discuţie între colegi, membri ai aceluiaşi club»”. Europarlamentarul Tőkés crede că i se încalcă „în mod brutal dreptul la apărare al pârâtului, drept garantat prin Constituția României”.

În acest context, Tőkés aduce în discuţie „plângerea pe care deputatul Bogdan Diaconu a depus-o la Parchetul General, ținta fiind Marele Marș al Secuilor. Politicianul socialist (!) acuză „negarea statului unitar român”, exact așa cum a făcut eurodeputatul socialist Corina Crețu, care a depus plângere împotriva europarlamentarului nostru transilvănean. În legătură cu ambele cazuri, Tőkés László atrage atenția asupra încălcării evidente a statului de drept. Situația ne aduce aminte de criza constituțională de anul trecut: în cazul demonstrației din Ținutul Secuiesc, reprezentanții Puterii pun sub semnul întrebării libertatea democratică a adunării, în timp ce, în privința procedurii rușinoase îndreptate împotriva sa (Steaua României), Puterea manifestă dubii legate de dreptul constituțional la apărare”.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
steaua romaniai ,
tokes laszlo
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    ACS Transilvania Sport Academy a învins CSC Ghiroda și Giarmata Vii într-un meci amical. Autorul unicului gol are doar 16 ani
    Continuându-și pregătirile pentru viitorul sezon, echipa Transilvania Sport Academy a susținut o partidă de verificare în compania formației CSC Ghiroda și Giarmata Vii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    A murit Cornel Bubui, cel cunoscut drept Moș Crăciun de la Oradea!
    Cornel Bubui s-a stins din viață. Anunțul a fost făcut public de soția sa, Margareta Bubui, printr-un mesaj postat pe Facebook.

    Cultură

    Poveşti în imagini, din Uganda. Tamás Tóth semnează expoziţia „Pe urmele trestiei de zahăr”, deschisă în Cetate
    Expoziţia reuneşte 75 de lucrări color care oferă o perspectivă aparte asupra oamenilor simpli din Uganda.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Sport local

    Meciuri amicale în Liga 3. Lotus Băile Felix a remizat cu Unirea Sântana, iar Bihorul Beiuș a învins Viitorul Arad
    Două dintre cele patru echipe bihorene din Liga 3 au susținut sâmbătă dimineață meciuri de pregătire în vederea noului sezon.

    Cultură

    Festivalul de Teatru pentru Copii Arcadia revine după 8 ani în cadrul FITO. Vezi ce spectacole se vor juca
    Programul ediţiei a VI-a prezintă nouă spectacole pentru copii de toate vârstele și familii, care se vor juca la Sala Arcadia.

    Economic

    Pensia de invaliditate poate deveni pensie pentru limită de vârstă, dar regulile s-au schimbat
    Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă poate aduce surprize pentru persoanele ale căror drepturi au fost stabilite înainte de 1 septembrie 2024. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X