BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Tradiţii şi obiceiuri pe Valea Barcăului

Tradiţii şi obiceiuri pe Valea Barcăului

la 11 June 2014 12:10
11 June 2014 12:10
Duminică, în parcul din Marghita, a avut loc un nou Festival-concurs zonal, „Vetre folclorice”.
Scris de erdei - Duminică, în parcul din Marghita, a avut loc un nou Festival-concurs zonal, „Vetre folclorice”.

Trimite articolul

X

Manifestarea a fost organizată de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale (CJCPCT) Bihor, în colaborare cu Primăria şi Casa de Cultură Marghita.

Au participat ansambluri folclorice din Marghita, Cuzap-Popești, Valea lui Mihai, Borumblaca, Budoi, Mișca, Tileagd, Taraful „La obârșii, la izvor” din Oradea, care, prin prestația lor au încântat publicul prezent. Au mai fost invitați special tinerii interpreți de muzică populară: Maria-Alexandra Secan, Andreea Codrean, Violeta Gherman, Andreea Pușcaș, Anca Pavel, Romina Nemeș, Monica Blaga, Marian Lascău, Tania Bodea, Izabela Bodea și Patricia Rus Alb, a căror prezență scenică a confirmat faptul că muzica populară bihoreană este preluată de tânăra generație, într-un mod autentic, dar creator, păstrându-se și valorificându-se cu profesionalism și devoțiune tezaurul moștenit.

Specialiști ai CJCPCT Bihor și oficialități locale a selectat ansamblurile care vor participa la Gala “Vetre folclorice” 2014. S-au înmânat diplome participanților și invitaților, precum și modice premii în bani.

De remarcat este și organizarea evenimentului, implicarea și determinarea doamnei Veronica Demeter în reușita evenimentului.

Putem spune că și acest nou Festival concurs “Vetre folclorice” a fost o reușită, atingându-și scopul, acela de a evidenția și promova valorile culturii tradiționale locale și spiritul viu al tradițiilor și obiceiurilor seculare din lumea satului.

Trimite articolul

X
Taguri:
marghita ,
valea barcaului ,
vetre folclorice
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    VIDEO
    Ilie Bolojan, atac dur la adresa PSD: „aruncarea în aer a guvernării este o lipsă totală de respect față de cetățeni"
    Ilie Bolojan critică dur decizia PSD de retragere a sprijinului, o numește iresponsabilă și anunță că va continua să conducă Guvernul pentru a asigura stabilitatea țării.

    România

    Surse: Bolojan nu demisionează, membrii PNL fac zid în jurul premierului. Chiar și contestatarul Hubert Thuma și-a anunțat sprijinul
    Ilie Bolojan beneficiază de susținerea partidului pentru a rămâne în funcția de premier și pentru a merge la consultările de la Cotroceni alături de Nicușor Dan în această formulă, potrivit unor surse participante la ședința PNL desfășurată luni seara, citate de Antena 3 CNN.

    România

    PSD retrage sprijinul lui Bolojan cu 97,7% din voturi: Grindeanu – „Mai bine Opoziție cu voce, decât o guvernare cu capul plecat”
    Liderii PSD au intrat în ședința pentru a vota dacă îi vor retrage sprijinul politic premierului Ilie Bolojan. 1

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Cinci incendii de vegetație în Bihor: pompierii au împiedicat extinderea flăcărilor către păduri
    În perioada 18–20 aprilie, pompierii bihoreni au intervenit în patru localități pentru stingerea a cinci incendii de vegetație uscată, ultimul dintre acestea izbucnind în noaptea de duminică spre luni.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un suflet neajutorat la 12 metri înălțime: pisică blocată de două zile pe un stâlp a fost salvată de pompieri
    Sâmbătă, 18 aprilie, pompierii bihoreni au fost solicitați, printr-un apel la 112, să intervină în localitatea Săucani, comuna Răbăgani, pentru salvarea unei pisici rămase blocată pe un stâlp de electricitate, cu înălțimea de aproximativ 12 metri. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primul an fără Bolojan. Aproximativ 1.500 de persoane, majoritatea elevi, prezente la manifestările festive dedicate zilei de 20 aprilie
    În organizarea primăriei Oradea și garnizoanei Oradea, în 20 aprilie au avut loc o serie de manifestări dedicate împlinirii a 107 ani de la intrarea trupelor române În Oradea, sub comanda generalului Traian Moșoiu, și instaurarea administrației românești. 5
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X