BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Tragedie după tripla crimă! Familia nu are bani sa repatrieze cele trei cadavre

Tragedie după tripla crimă! Familia nu are bani sa repatrieze cele trei cadavre

la 24 July 2014 18:52 Reactualizat la: 24 July 2014 21:48
24 July 2014 18:52 Reactualizat la: 24 July 2014 21:48
Familia cere ajutor pentru repatrierea orădencei şi a copiilor ei ucişi.
Scris de Demian - Familia cere ajutor pentru repatrierea orădencei şi a copiilor ei ucişi.

Trimite articolul

X

Bihorenii sunt chemaţi din nou să dea dovadă de mare omenie, aşa cum au făcut-o de multe ori, pentru semenii lor.

Familia orădencei şi a celor doi copii ucişi la Paris imploră ajutor pentru a putea să îi înmormânteze creştineşte. Suma de repatriere este extrem de mare pentru părinţii decedatei, pensionari cu venituri extrem de mici, dar şi pentru cele trei surori ale decedatei.

Cu lacrimi de durere, şocaţi de tragedie încă şi jenaţi de situaţie, un prieten al familiei îndoliate a venit la Bihon.ro si Jurnal bihorean cerând ajutor în vederea repatrierii corpurilor fără viaţă a orădencei (36 ani) însărcinată în luna a VII-a şi a copiilor ei (de un an şi jumătate respectiv cinci ani. Prin acest prieten, Jurnal bihorean a contactat telefonic rudele orădencei plecate la Paris să aducă cele trei trupuri. Membrii familiei au avut nevoie de ajutor în informaţii – oferite de JB şi au nevoie de suma  de 6.050 euro, necesară aducerii celor trei trupuri neînsufleţite.

Familia îndoliată a orădencei şi copiilor ei ucişi nu are bani de repatriere.

Tripla crimă comisă la Paris a lăsat în stare de şoc familia îndoliată. Dincolo de şoc, familia orădencei Tunde Keri (36 ani), însărcinată în luna a VII-a nu are cum să plătească suma necesară aducerii în ţară a celor trei trupuri neînsufleţite: Tunde şi cei doi copii – de un an şi jumătate respectiv cinci ani.

Tragedie

Amintim că vinerea trecută unul dintre cei doi cumnaţi ai lui Tunde a găsit-o pe aceasta şi pe cei doi băieţei ai ei ucişi în locuinţa de la Paris.

Cumnatul lucra cu soţul lui Tunde şi fiindcă acesta nu a venit la serviciu iar Tunde nu răspundea la telefon – s-a dus să vadă ce s-a întâmplat. Uşa era încuiată şi cumnatul Laczi a intrat în casă pe geam. Şi-a văzut cumnata înjunghiată şi cei doi nepoţi plini de sânge.

Cumnatul Laczi nu şi-a revenit nici până azi din şocul trăit.

Călăul s-a predat

4criminalul-si-copiii

Florin Sebastian Bălan impreuna cu copii lui pe care i-a ucis

Ucigaşul nu e altul decât soţul orădencei Tunde, Florin Sebastian Bălan (38 de ani), din Rădăuţi. El era căsătorit cu Tunde de 16 ani şi aveau doi băieţei, de un an şi jumătate respectiv 5 ani, iar al treilea urma să se nască în curând. De doi ani, soţii locuiau la periferia Parisului. Nimeni din familia lui Tunde nu a avut vreo bănuială că Bălan ar putea comite o astfel de faptă.

Ucigaşul a fost dat dispărut după comiterea crimei. Ziarele franceze au dat apoi de ştire că luni, ucigaşul s-a predat. Potrivit presei franceze, individul a vrut iniţial să fugă, ar fi luat trenul până la Frankfurt (Germania), dar apoi şi-ar fi dat probabil seama că nu se va putea ascunde o viaţă. S-a întors în Franţa până la gara din Forbach şi s-a predat comisariatului de poliţie din localitate. „Călăul” cum îl numeşte familia îndoliată, avea se pare două tăieturi mari la încheietura unei mâini respectiv la o coapsă şi le-ar fi spus poliţiştilor că a încercat să îşi ia viața de cel puțin patru ori.

Durere fără cuvinte

Părinţii lui Tunde, cu venituri foarte modeste, de-abia îşi duc traiul. Gyongy, a doua soră a lui Tunde, care locuieşte la Oradea, a plecat cu soţul ei la Paris, să se ocupe de repatrierea celor trei fiinţe dragi.

Costurile

Sfâşiată de durere, dar se pare singura în putere psihică să se ocupe de toate formalităţile, ne-a informat joi după-amiază, că după tot ce i s-a spus de la spital şi autorităţile franceze, acolo va trebui plătit o sumă între 2.500 – 3.500 euro, care include hainele pentru copii şi Tunde, trei sicrie şi  actele (numai documentele ar costa până acum 465 euro – ne-a spus Gyongy).

Costurile din România spre Franţa şi înapoi s-ar cifra la circa 2550 euro, sumă care include şi transport şi taxe, inclusiv săpatul gropii şi locurile de veci care trebuie cumpărate fiindcă nimeni nu s-a gândit că se va întâmpla o astfel de tragedie. Prin telefon, cu ajutorul prietenului de la Oradea, JB si Bihon.ro, familia a stabilit contacte pentru aducerea acasă a trupurilor fără viaţă ale celor doi copii şi al orădencei Tunde, însărcinată în luna a VII-a.

Astfel, suma totală necesară pentru aducerea acasă a celor trei ar fi de circa 6.050 euro (dacă nu mai apar alte taxe suplimentare).

Familia a ţinut să precizeze că nu doreşte niciun leu în plus faţă de cât costă aducerea celor trei rude dragi ale lor.

De aceea, cei care doresc să ajute ca cele trei vieţi curmate să fie aduse acasă sunt rugaţi să depună bani cât de repede în contul în lei RO 06RNCB0661122796350001 sau în contul deschis în euro – RO76RNCB0661122796350002. 

Dacă suma s-ar aduna repede, luni ar fi posibil ca maşina de „La capătul drumului” să plece spre Franţa pentru a-i aduce în ţară pe Tunde şi cei doi băieţei, toţi trei găsiţi ucişi vinerea trecută.

Trimite articolul

X
Taguri:
crima Franta ,
crima Paris ,
repatriere cadavre ,
Tunde Keri
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Amenzile rutiere neplătite în 90 de zile pot duce la suspendarea temporară a permisului. Cum se calculează perioada
    Conform normelor metodologice adoptate joi de Guvern, neplata amenzilor rutiere în termen de 90 de zile poate duce la suspendarea permisului de conducere.

    România

    Liderii din echipa lui Ilie Bolojan s-au reunit după decizia instanței. Ce strategie pregătesc în PNL
    Liderii liberali din echipa lui Ilie Bolojan s-au reunit joi seara, 9 iulie, în sistem hibrid, pentru a stabili strategia partidului după decizia Tribunalului București, care a suspendat hotărârile luate la Congresul PNL din 21 iunie. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Chirurg orădean, arestat la domiciliu după ce a lovit un jandarm aflat în post la sediul BNR Cluj
    Chirurgul orădean Paul Andrei Țenț a fost trimis în arest la domiciliu pentru 30 de zile, acuzat că l-a amenințat și lovit pe un jandarm, în Cluj-Napoca.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Educație

    Cinci unități de învățământ din județul Bihor au dobândit statut de „Școală europeană” în 2026
    A fost publicată lista unităţilor de învăţământ preuniversitar declarate câştigătoare în cadrul Concursului Național „Şcoală europeană” în anul 2026, inițiat de Ministerul Educației și Cercetării. Printre cele 85 de instituții școlare se numără și 5 din Bihor.

    Economic

    Noua lege a pensiilor: Crește stagiul de cotizare pentru femei. Cine iese mai târziu la pensie
    Începând cu luna august 2026, condițiile de pensionare pentru femei se modifică din nou, ca parte a calendarului de reformă prevăzut de noua lege a pensiilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO
    Pasajul suprateran de pe DN 19, la ieșirea din Oradea spre Satu Mare, va fi deschis oficial traficului
    Vineri, 10 iulie 2026, la ora 9:00, se va deschide oficial traficul pe pasajul rutier suprateran situat la intersecția Drumului Național 19 cu Calea Bihorului, în Oradea. În ultimele zile, traficul a fost deschis parțial, în regim de șantier, pe anumite porțiuni. 4
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X