Spaţiile au fost preluate de către ONG-uri
în chirie sau prin contract comodat, la sume
modice, însă multe au fost găsite de
inspectori cu uşile închise, altele s-au
desfiinţat de ani de zile dar ocupă un
spaţiu în plin centru al oraşului, iar
altele se adresează unei categorii restrânse
de populaţie. Trei astfel de spaţii au fost
predate deja Primăriei, cele ocupate de
Asociaţia Euro Freud, Bihorsera şi
Asociaţia Studenţilor în Economie
şi Management. Municipalitatea vrea să dea
spaţiile eliberate de asociaţiile sau
fundaţiile aflate într-una din aceste
situaţii, altor ONG-uri care
desfăşoară activitate în folosul
comunităţii şi se află pe lista de
aşteptare pentru un sediu de doi – trei ani.
Decizia face obiectului unei Hotărâri de
Consiliu Local din 26 februarie a.c.
Analizate
Printre condiţiile impuse de municipalitate
ONG-urilor se numără aceea de a organiza cel
puţin două evenimente importante pentru
comunitate pe an. Potrivit viceprimarului Biro Rozalia,
municipalitatea a trimis
înştiinţări către 83 de
ONG-uri, cărora le-a cerut prezentarea raportului
de activitate pe 2007 – 2008. Acestea au la
dispoziţie 30 de zile de la data primirii
somaţiei pentru prezentarea documentelor.
Până acum, doar 21 dintre cele 83 ONG-uri
s-au conformat, însă potrivit viceprimarului
Biro, zilnic alte trei – patru îşi
prezintă activitatea. O comisie va analiza
rapoartele de activitate ale acestora şi va decide
pe care le vor evacua din spaţiile pe care le
ocupă. Conducerea executivului local speră ca
până la sfârşitul lunii iunie
să fie încheiat această
operaţiune.
Mălina Pop
Trei ONG-uri au predat spaţiile
Trei ONG-uri orădene au evacuat spaţiile pe care
le deţineau în chirie de la Primărie.
Inspectorii Primăriei continuă să verifice
ONG-urile orădene, pentru a evacua din spaţiile
aparţinând municipalităţii, pe cele
fără activitate sau dacă nu organizează
acţiuni în folosul comunităţii.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Doi bihoreni, condamnați definitiv la închisoare cu executare pentru tâlhărie calificată și încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție, au fost reținuți de polițiștii Compartimentului Urmăriți din cadrul Serviciului de Investigații Criminale și predați Penitenciarului Oradea.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cu o zi înainte de Ziua Drapelului Național, care se sărbătorește în 26 iunie, soții Dan și Mariana Poinar au urcat pe Vârful Bihorul, cel mai înalt punct al Munților Apuseni, cu un țel precis și anume de a revopsi crucea ridicată în memoria eroilor români.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În perioada 29 iunie – 17 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pe strada Dragoș Vodă, în vederea executării unor lucrări necesare pentru montarea și rigidizarea structurii podului feroviar aflat în execuție.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un tânăr de 20 de ani a fost arestat, joi, de un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Oradea, sub acuzația de tâlhărie, după ce a furat banii pe care un bărbat de 61 de ani tocmai i-a retras de la un bancomat.
România
PNL și USR au ajuns la un acord politic pentru susținerea lui Siegfried Mureșan ca propunere comună de premier din partea polului de dreapta.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
2 ani și 6 luni de închisoare, cu suspendare, și 100 de zile de muncă în folosul comunității.
Citiți principiile noastre de moderare aici!