BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Trei ONG-uri au predat spaţiile

Trei ONG-uri au predat spaţiile

la 16 April 2009 12:53
16 April 2009 12:53
Trei ONG-uri orădene au evacuat spaţiile pe care le deţineau în chirie de la Primărie. Inspectorii Primăriei continuă să verifice ONG-urile orădene, pentru a evacua din spaţiile aparţinând municipalităţii, pe cele fără activitate sau dacă nu organizează acţiuni în folosul comunităţii.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Trei ONG-uri orădene au evacuat spaţiile pe care le deţineau în chirie de la Primărie. Inspectorii Primăriei continuă să verifice ONG-urile orădene, pentru a evacua din spaţiile aparţinând municipalităţii, pe cele fără activitate sau dacă nu organizează acţiuni în folosul comunităţii.

Trimite articolul

X


Spaţiile au fost preluate de către ONG-uri
în chirie sau prin contract comodat, la sume
modice, însă multe au fost găsite de
inspectori cu uşile închise, altele s-au
desfiinţat de ani de zile dar ocupă un
spaţiu în plin centru al oraşului, iar
altele se adresează unei categorii restrânse
de populaţie. Trei astfel de spaţii au fost
predate deja Primăriei, cele ocupate de
Asociaţia Euro Freud, Bihorsera şi
Asociaţia Studenţilor în Economie
şi Management. Municipalitatea vrea să dea
spaţiile eliberate de asociaţiile sau
fundaţiile aflate într-una din aceste
situaţii, altor ONG-uri care
desfăşoară activitate în folosul
comunităţii şi se află pe lista de
aşteptare pentru un sediu de doi – trei ani.
Decizia face obiectului unei Hotărâri de
Consiliu Local din 26 februarie a.c.

Analizate


Printre condiţiile impuse de municipalitate
ONG-urilor se numără aceea de a organiza cel
puţin două evenimente importante pentru
comunitate pe an. Potrivit viceprimarului Biro Rozalia,
municipalitatea a trimis
înştiinţări către 83 de
ONG-uri, cărora le-a cerut prezentarea raportului
de activitate pe 2007 – 2008. Acestea au la
dispoziţie 30 de zile de la data primirii
somaţiei pentru prezentarea documentelor.
Până acum, doar 21 dintre cele 83 ONG-uri
s-au conformat, însă potrivit viceprimarului
Biro, zilnic alte trei – patru îşi
prezintă activitatea. O comisie va analiza
rapoartele de activitate ale acestora şi va decide
pe care le vor evacua din spaţiile pe care le
ocupă. Conducerea executivului local speră ca
până la sfârşitul lunii iunie
să fie încheiat această
operaţiune.

Mălina Pop

Trimite articolul

X
Taguri:
biro rozalia ,
ONG ,
spatii
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat care a tâlhărit o prostituată și altul care și-a amenințat mama cu moartea, duși la Penitenciarul Oradea
    Doi bihoreni, condamnați definitiv la închisoare cu executare pentru tâlhărie calificată și încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție, au fost reținuți de polițiștii Compartimentului Urmăriți din cadrul Serviciului de Investigații Criminale și predați Penitenciarului Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Crucea eroilor de pe Vârful Bihorul, revopsită după aproape 20 de ani
    Cu o zi înainte de Ziua Drapelului Național, care se sărbătorește în 26 iunie, soții Dan și Mariana Poinar au urcat pe Vârful Bihorul, cel mai înalt punct al Munților Apuseni, cu un țel precis și anume de a revopsi crucea ridicată în memoria eroilor români.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noi restricții de circulație în Oradea. Vezi zonele afectate
    În perioada 29 iunie – 17 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pe strada Dragoș Vodă, în vederea executării unor lucrări necesare pentru montarea și rigidizarea structurii podului feroviar aflat în execuție.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Arestat după o tâlhărie lângă bancomat. Un orădean a furat 900 de lei, pe care un bărbat tocmai i-a retras dintr-un ATM
    Un tânăr de 20 de ani a fost arestat, joi, de un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Oradea, sub acuzația de tâlhărie, după ce a furat banii pe care un bărbat de 61 de ani tocmai i-a retras de la un bancomat.

    România

    UPDATE Mișcarea lui Ilie Bolojan: Siegfried Mureșan este propunerea PNL pentru funcția de prim-ministru. UDMR și USR susțin propunerea
    PNL și USR au ajuns la un acord politic pentru susținerea lui Siegfried Mureșan ca propunere comună de premier din partea polului de dreapta.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Droguri livrate cu trotineta, în Oradea. Doi tineri au fost condamnați pentru trafic de canabis și deținere de „cristal”
    2 ani și 6 luni de închisoare, cu suspendare, și 100 de zile de muncă în folosul comunității.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X