BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Trofeul Festivalului Internațional de Folclor de la Vatra Dornei a fost câștigat de „Florile Bihorului”

Trofeul Festivalului Internațional de Folclor de la Vatra Dornei a fost câștigat de „Florile Bihorului”

De Crina Dobocan
la 25 July 2024 08:15 Reactualizat la: 24 July 2024 21:33

Trofeul Festivalului Internațional de Folclor de la Vatra Dornei a fost câștigat de „Florile Bihorului”

25 July 2024 08:15 Reactualizat la: 24 July 2024 21:33
Ansamblul folcloric „Florile Bihorului” de la Palatul Copiilor Oradea a fost la înălțime la Festivalul Internațional al Ansamblurilor Folclorice ale Copiilor și Tinerilor „Dorna, plai de joc și cântec”. Organizat ,,In memoriam prof. Gavril Moroșan", evenimentul s-a desfășurat în perioada 16-19 iulie la Vatra Dornei.
Scris de Crina Dobocan - Ansamblul folcloric „Florile Bihorului” de la Palatul Copiilor Oradea a fost la înălțime la Festivalul Internațional al Ansamblurilor Folclorice ale Copiilor și Tinerilor „Dorna, plai de joc și cântec”. Organizat ,,In memoriam prof. Gavril Moroșan", evenimentul s-a desfășurat în perioada 16-19 iulie la Vatra Dornei.

Trimite articolul

X

La ediția din acest an a prestigiosului eveniment, au participat ansambluri folclorice din diverse colțuri ale lumii, inclusiv Belgia („Vredon”), Grecia („Karagouna”), Costa Rica („Suenos y Samillas”), și Republica Moldova („Opincuța”).

România a fost reprezentată de ansambluri renumite precum „Dobruneanca” din Olt, „Hori și joc” din Maramureș, „Zarandul” din Arad, „Codrulețul” din Dâmbovița, „Balada” din Bistrița Năsăud, „Runculețul” din Câmpulung Moldovenesc, „Ciobănașul” din Rădăuți, „Plai Bucovinean” din Dorna Candrenilor, „Plaiurile Dornelor” și „Balada Dornelor”.

Spectacolul oferit de „Florile Bihorului” a purtat numele „Lasă-mă maică la joc” și a cuprins o selecție de jocuri și cântece tradiționale specifice zonei Bihorului, de pe Crișul Repede, Crișul Negru și Valea Barcăului. Coordonarea coregrafică a fost asigurată de profesoara Florica Negrău, alături de corepetitorul Alina Mut.

Orchestra ansamblului a fost formată din Alex Botiș, Andrei Știube și profesorul Cosmin Maga la viori cu goarnă, profesorul Marius Dobrea la acordeon, Andrei Furic la saxofon, profesorul Marcu Marius Constantin la taragot și profesoara Florica Negrău la tobă.

foto: Trofeul Festivalului Internațional de Folclor de la Vatra Dornei a fost câștigat de „Florile Bihorului”

Vocea solistei Anamaria Sîrb, de la cercul de Canto Popular al Palatului Copiilor Oradea, coordonat de profesoara Anamaria Turc Gal, a încântat publicul și juriul deopotrivă.

Directorul Palatului Copiilor Oradea, prof. Marius Constantin Marcu, a transmis felicitări echipei pentru dăruirea și munca depusă.

„Felicitări tuturor pentru seriozitatea și dăruirea de care ați dat dovadă, atât elevilor cât și profesorilor coordonatori ai ansamblului Florile Bihorului, care ridică prestigiul și valoarea unității noastre, prin rezultatele deosebite obținute”, a spus Marcu.

Evenimentul cultural a fost organizat de Clubul Copiilor Vatra Dornei și Consiliul Internațional de Organizare a Festivalurilor Folclorice, cu sprijinul Primăriei și al Consiliului Local Vatra Dornei, Ministerului Educației, Inspectoratului Școlar Județean Suceava, Consiliului Județean Suceava și al Asociației „Plaiurile Dornelor”.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
festivalul international de folclor de la vatra dornei ,
florile bihorului ,
trofeu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    O nou confruntare FC Bihor – Sepsi Sfântu Gheorghe. CCA a delegat un arbitru cu ecuson FIFA
    FC Bihor Oradea joacă joi, 23 aprilie, de la ora 17:15, pe Stadionul Iuliu Bodola, cu Sepsi Sfântu Gheorghe în ziua în care creștinii îl sărbătoresc pe Sf. Gheorghe.

    Bihon Decese

    Decese 22.04.2026

    România

    Prima zi de concediu medical va fi plătită. Vezi pentru cine
    Ministrul Sănătății a anunțat pe Facebook că parlamentul a aprobat mai multe excepții în cazul neplății primei zile de concediu medical.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 27.04.2026 - 07.05.2026 - PL Alesd + PL Oradea + PL Rural + PL Salonta + PL Sacueni

    România

    Surse: Cine ar urma să preia portofoliile miniștrilor PSD după demisii. Care sunt propunerile lui Ilie Bolojan
    Premierul intenționează să înlocuiască miniștrii PSD care ar urma să demisioneze în dimineața zilei de joi, cu miniștri interimari.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lumea prin ochii lui Dragoș: expoziție de pictură cu fragmente de emoție și imaginație la Filarmonica de Stat
    Filarmonica de Stat Oradea va găzdui joi, 23 aprilie, de la ora 17:30, în cadrul „Varadinum Indoor Gallery Foto Club” vernisajul expoziției de pictură „Fragmente de lume”.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X