BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un copil de 13 ani duce teatrul la sate

Un copil de 13 ani duce teatrul la sate

la 30 December 2014 19:25
30 December 2014 19:25
Proiectul său a fost finanţat de Fundaţia Comunitară Oradea cu 9.432 lei.
Scris de erdei - Proiectul său a fost finanţat de Fundaţia Comunitară Oradea cu 9.432 lei.

Trimite articolul

X

A impresionat la Gala Responsabilităţii Sociale Corporatiste şi a fost premiat la Bursa talentelor. Proiectul „Teatrul vine la tine” a fost iniţiat de Buzle Tudor-Andrei, în vârstă de 13 ani, elev la Liceul Teoretic „Constantin Şerban” Aleşd în clasa a VII-a. Tudor locuieşte în comuna Lugaşu de Jos, sat Lugaşu de Jos şi este actor la Teatrul de copii, în trupa coordonată de actorul Şerban Borda.

Iniţiat de Tudor Buzle, proiectul îşi propune să ducă cultura teatrală în zone defavorizate cultural, cu scopul de a mediatiza literatura prin mijloace de exprimare multi-formale (limbaj verbal, corporal, muzical, scenic) şi de a sensibiliza autorităţile în privinţa necesităţii susţinerii educaţiei tinerilor.

Proiectul „Teatrul vine la tine” intenționează să acopere o parte din necesitățile culturale ale copiilor și adolescenților din mediul urban și rural din județele Bihor și Satu-Mare, din orașele unde nu există un teatru.

„Astfel, o trupă de tineri actori de la Teatrul de copii, asociație culturală din Oradea, va susține spectacolul „Doctor fără voie” în orașele Salonta, Marghita, Săcuieni, Beiuș, Valea lui Mihai, Ștei, Vașcău, Nucet, Aleșd, Tășnad și Satu-Mare unde vom participa la un festival dedicat teatrului cu copii pentru copii, adolescenți și adulți”, explică Şerban Borda.

Fondul „Bursa Talentelor”, iniţiat de Fundaţia Comunitară Oradea încurajează performanţa tinerilor studenţi sau absolvenţilor de studii universitare implicaţi în lucrări de cercetare de orice fel şi/sau care lucrează la proiecte ce au ca scop final realizarea unor produse noi, lucrări de diplomă/doctorat, articole sau cărţi, cercetări de piaţă, participarea la competiţii, care aduc un

plus de valoare pentru beneficiarul final, membru al comunităţii locale. „Totodată, dorim să promovăm şi încurajăm tinerii talentaţi indiferent de domeniu şi să le oferim susţinere şi încredere în drumul pe care l-au ales”, spune Luminiţa Popa, director la FCO.

Trimite articolul

X
Taguri:
bursa talentelor ,
Fundaţia Comunitară Oradea ,
teodor buzle
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    GALERIE FOTO/VIDEO
    „Leii roșii” au luat o opțiune serioasă pentru calificarea în semifinale. CSM CSU Raiffeisen conduce în seria cu FC Argeș
    Echipa orădeană a câștigat cu scorul de 89-78 cea de-a doua partidă cu FC Argeș Basketball Pitești, contând pentru sferturile de finală din turneul play off al Ligii Naționale de baschet masculin.

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor: Rezultate, marcatori și clasamente după etapa a 9-a din play-off și play-out
    În etapa a 9-a, CS Oșorhei a obținut o remiză în prelungiri cu viceliderul CAO, în timp ce ACS Transilvania Sport Academy s-a impus la scor la Salonta și s-a distanțat la 5 puncte de „atletici”. După opt înfrângeri consecutive, CSO Ștei a obținut primul succes în play-off.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Incendiu puternic în Palota: pompierii au salvat gospodăria și mai multe animale din calea flăcărilor
    Pompierii orădeni au acționat în dimineața acestei zile, pentru stingerea unui incendiu de amploare, care a cuprins o gospodărie din localitatea Palota, comuna Sântandrei, reușind să salveze din calea flăcărilor o casă, un depozit de materiale de construcții, solarii și mai multe animale.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    România

    11 case cuprinse de flăcări într-o localitate din Vrancea. Pompieri din 5 județe intervin
    Un incendiu de amploare izbucnit în localitatea Rucăreni, comuna Soveja, a mobilizat forțe de intervenție din mai multe județe, după ce flăcările au cuprins 11 case din lemn.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    23 de tineri din Marghita, noi voluntari alături de pompierii bihoreni în programul „Salvator din pasiune”
    În perioadele 18–19 aprilie 2026 și 25–26 aprilie 2026, la sediul Detașamentului de Pompieri Marghita, 23 de tineri au participat la cursul introductiv general destinat voluntarilor înscriși în programul „Salvator din pasiune”, desfășurat de Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Incendiu violent într-un apartament de pe strada Grigore Erofte din Oradea: trei persoane au ajuns la spital
    Un incendiu puternic a izbucnit în dimineața zilei de duminică, 26 aprilie, la un bloc cu patru etaje situat pe strada Grigore Erofte din Oradea. Nouă persoane au fost evacuate de pompieri, dintre care trei au necesitat transportul la spital.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X