BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un Honoris Causa de suflet si har

Un Honoris Causa de suflet si har

la 27 May 2013 20:49 Reactualizat la: 27 May 2013 20:54
27 May 2013 20:49 Reactualizat la: 27 May 2013 20:54
As în mate-info, multimedia, semantică web şi preocupat de esenţa fiinţei, Roxin a lăcrimat cu miros de... cireşe.
Scris de erdei - As în mate-info, multimedia, semantică web şi preocupat de esenţa fiinţei, Roxin a lăcrimat cu miros de... cireşe.

Trimite articolul

X

Aplauzele au trebuit întrerupte forţat pentru a nu intra în „buclă infinită” după ce informaticianul Ioan Roxin şi-a dus la bun sfârşit, cu vocea-nlăcrimată de emoţie, mesajul de primire a titlului de Doctor Honoris Causa. Şi mai rar a avut parte Aula Magna a Universităţii din Oradea de o celebrare cu atât de intensă încărcătură ştiinţifică şi afectivă, deopotrivă.

Din „aluat frământat”

Deşi stabilit în Franţa, Roxin şi-a amintit „cu sfinţenie” de rădăcinile copilăriei din Ciumeghiu. „Mirosul ierbii grase din ierugă, al lăcrămioarelor din pădure, al fânului proaspăt, al aluatului frământat de mama şi lăsat la dospit peste noapte, gustul roşiilor şi al cireşelor din gradina părinţilor, gustul strugurilor din via bunicilor, rămân referinţe absolute în memoria semantică şi-ţi dau un echilibru interior. Mirosurile şi gusturile descoperite ulterior la oraş sau în Occident rămân fade şi fără profunzime”, a dat glas Ioan Roxin nostalgiei faţă de viaţa pe care ar fi avut-o ca învăţător în sat, după voinţa părinţilor.

În loc de aceasta, şi la îndemnul dascălului Boris Belicciu, tânărul Roxin a terminat strălucit primul an de studenţie la mate-fizică, la Oradea, iar apoi a absolvit ca şef de promoţie Facultatea de Cibernetică a Academiei de Ştiinţe Economice (ASE) Bucureşti.

Ofertat de destin

Ca tânăr cadru universitar s-a remarcat prin studii şi proiecte care i-au adus o bursă Fulbright în 1991 (anulată de SUA ca urmare a mineriadelor) cât şi o bursă de cercetare a guvernului francez.

Astfel, Roxin a ajuns la Institutul Naţional de Ştiinţe Aplicate din Franţa iar din 2005 a devenit profesor universitar la UFR-STGI Belfort-Montbliard, unde a consolidat o specializare multi-media de elită.

Cu Universitatea din Oradea a păstrat o legătură de suflet dar şi profesională, coordonând două doctorate şi şase proiecte Leonardo şi Erasmus pentru studenţi.

„Cum în tehnologia informaţiei legea lui Moore este intransigentă, cursurile pe care le-am elaborat au evoluat rapid: de la programarea calculatoarelor mari la programarea terminalelor mobile; de la fundamentele multimediei la ubimedia şi transmedia; de la protocoalele de Internet la ingineria filosofică a Web-ului semantic. Ca urmare a trebuit să învăţ continuu. Dar cel care are pretenţia de a învăţa pe alţii trebuie să înveţe tot timpul. O datorie nobilă pentru că aşa cum zicea Krishnamurti «A învăţa este esenţa vieţii»”, a mai spus Ioan Roxin în cuvântarea Lectio Magistralis, care poate fi citită şi pe portalul Bihor Online (www.bihon.ro) la fel ca şi „Laudatio”-ul întocmit de comisia UO şi dat citirii de decanul Teodor Leuca.

La rândul lor, rectorul Bungău şi senatorul-şef Curilă şi-au exprimat bucuria şi mândria de a colabora cu un „deschizător de drum” care „a performat pe plan internaţional în multimedia”.

La final, Ioan Roxin s-a fotografiat fericit alături de venerabilul profesor Belicciu, alături de întreaga conducere executivă a Universităţii şi alături de familia sa.

Trimite articolul

X
Taguri:
aula magna ,
doctor honoris causa ,
ioan roxin ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Două incendii într-o singură zi în Bihor: o mașină cuprinsă de flăcări în mers și vegetație uscată distrusă
    Cele două incendii au izbucnit în cursul zilei de miercuri, 15 aprilie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Pacienți între sisteme: conflict între centrul social și Spitalul Județean Bihor
    De peste două decenii, Viorel Pașca reprezintă, pentru mii de oameni abandonați de sistem, ultima soluție.

    Economic

    Peste 5.100 de șomeri în Bihor. Rata șomajului continuă să scadă
    Rata șomajului în județul Bihor a înregistrat o ușoară scădere în luna martie 2026, arată datele publicate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 16 aprilie în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 15 aprilie.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor a condus în Ghencea, dar se întoarce la Oradea fără niciun punct
    Steaua București s-a luat revanșa după înfrângerea, scor 2-4, de la Oradea și s-au impus miercuri seara la o diferență de două goluri.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Start la Olimpiada Națională de Istorie: cei mai buni elevi din țară se întrec la Oradea
    350 de elevi din toată țara participă, până sâmbătă, la ediția a XLIX-a a Olimpiadei Naționale de Istorie. Festivitatea de deschidere a avut loc miercuri, de la ora 16.30, la Teatrul „Regina Maria”.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X