BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un hoț de buzunare ce opera în magazine și tramvaie din Oradea a fost trimis în judecată. O vreme a fost dat în urmărire

Un hoț de buzunare ce opera în magazine și tramvaie din Oradea a fost trimis în judecată. O vreme a fost dat în urmărire

De Adrian Laboș
la 22 December 2025 09:07

Un hoț de buzunare ce opera în magazine și tramvaie din Oradea a fost trimis în judecată. O vreme a fost dat în urmărire

22 December 2025 09:07
Un individ cunoscut pentru cazierul său plin cu condamnări pentru furturi din buzunare și-a trecut în palmares un nou dosar în care a fost trimis în judecată de Parchetul Oradea la jumătatea lunii decembrie, la nici trei săptămâni după ce a comis alte trei infracțiuni de același gen.
Scris de Adrian Laboș - Un individ cunoscut pentru cazierul său plin cu condamnări pentru furturi din buzunare și-a trecut în palmares un nou dosar în care a fost trimis în judecată de Parchetul Oradea la jumătatea lunii decembrie, la nici trei săptămâni după ce a comis alte trei infracțiuni de același gen.

Trimite articolul

X

Anchetatorii au remarcat că Robert Orgovan, de 51 de ani, originar din Marghita, a comis al treilea furt imediat după ce a fost eliberat din arestul unde a ajuns pentru primele două lovituri.

Mai întâi, pe 17 noiembrie, între orele 13:30 și 14:00, a intrat într-un magazin de pe Strada Primăriei, din Oradea, unde l-a lăsat pe un client fără portofelul cu 900 de lei. Patru zile mai târziu, a operat în același fel într-un magazin de pe bulevardul Decebal. Acolo a furat carduri, acte și tot 900 de lei din portmoneul pe care o femeie și-l credea în siguranță în ghiozdan.

A fost prins de polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei Oradea, care l-au reținut pentru 24 de ore. A fost eliberat, dar la scurt timp după ce a părăsit celula arestului s-a reapucat de „meserie”.

De această dată, pe 25 noiembrie, a acționat într-un tramvai pe ruta Piața Rogerius – Gara Centrală. Victima lui Orgovan a fost o femeie pe care a lăsat-o fără acte și suma de 1.500 de lei.

După această faptă, procurorii orădeni au cerut arestarea bărbatului, iar Judecătoria Oradea a dispus trimiterea lui după gratii pentru 30 de zile.

Un hoț experimentat

„Pasiunea” pentru furturi l-a purtat pe Robert Orgovan de-a lungul anilor prin arestul Poliției și celulele închisorilor.

În 2018, de exemplu, a fost prins chiar când cobora dintr-un tramvai din Oradea unde îi furase portofelul unui călător. A petrecut o perioadă în penitenciar, pentru mai multe delicte de acest fel, dar când a fost eliberat, în primăvara lui 2019, a revenit în forță cu o nouă serie de furturi din buzunare.

A primit o nouă condamnare de 10 luni de detenție, dar înainte de a o executa a făcut o scurtă oprire pe lista infractorilor dați în urmărire națională.

Revenirea în închisoare nu l-a învățat minte, astfel că în 2021 a fost prins când încerca să buzunărească persoane venite cu treburi la Primăria Oradea.

În prezent mai este judecat pentru violențe provocate chiar în boxa acuzaților de la Judecătoria Marghita, unde Orgovan l-a lovit cu pumnul în față pe un coleg de suferință. Victima s-a ales cu patru dinți sparți și i-a cerut daune de 15.000 de lei.

Hoț de buzunare, reținut de 3 ori în 10 zile. A furat portofele din magazine și tramvaie din Oradea

Trimite articolul

X
Taguri:
furt ,
hot ,
oradea ,
tramvaie ,
trimis in judecata
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Conductă de apă spartă de un Dorel pe șantierul pasajului din zona Crișul. Alimentarea, reluată după patru ore
    O manevră executată de un muncitor al firmei Global Industrial a produs, în dimineața zilei de 29 iunie, o avarie majoră la o conductă de apă de mari dimensiuni, de 400, care asigură alimentarea locuitorilor din zona străzii Republicii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    După caniculă vin furtunile: Cod galben de instabilitate atmosferică în Bihor
    Avertizarea este valabilă în cursul zilei de marți, 30 iunie, între orele 12 și 23.

    BIHON Sport local

    După 35 de ani! Un nou duel de tradiție între generațiile 1973 de la FC Bihor și LPS Bihorul Oradea
    O tradiție începută acum 25 de ani este dusă mai departe de componenții generației 1973 de la FC Bihor și LPS Bihorul.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Cultură

    Se schimbă amplasarea zonelor Festivalului Medieval 2026 în Cetatea Oradea. Consultaţi harta
    Schimbarea amplasamentului este determinată de faptul că șanțul Cetății Oradea cu acces din strada Clujului, locația în care s-a desfășurat festivalul în anii precedenți, se află în prezent în proces de reabilitare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Până la 12 ore pentru o salvare și 100 de oameni pentru o victimă: realitatea intervențiilor Salvamont în Apuseni
    Între 160 și 200 de persoane au nevoie anual de ajutorul Salvamont-Salvaspeo Bihor. Deși numărul turiștilor care ajung în Munții Apuseni a crescut semnificativ în ultimii ani, accidentele nu au explodat în aceeași măsură. Potrivit directorului serviciului, explicația este simplă: oamenii sunt mai bine informați și mai bine echipați. Cu toate acestea, lipsa pregătirii, alegerea unui traseu nepotrivit sau câteva decizii greșite pot transforma rapid o excursie într-o urgență medicală.

    Educație

    Canicula schimbă calendarul Bacalaureatului: proba la matematică sau istorie, amânată cu o zi
    Calendarul de desfășurare al bacalaureatului se modifică din cauza caniculei.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X