BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un spaniol prins cu 14 kilograme de canabis într-un apartament din Marghita, condamnat la 5 ani de închisoare

Un spaniol prins cu 14 kilograme de canabis într-un apartament din Marghita, condamnat la 5 ani de închisoare

De Adrian Laboș
la 28 June 2025 08:40 Reactualizat la: 28 June 2025 08:42

Un spaniol prins cu 14 kilograme de canabis într-un apartament din Marghita, condamnat la 5 ani de închisoare

28 June 2025 08:40 Reactualizat la: 28 June 2025 08:42
Căutat timp de mai bine de un an și jumătate pentru a fi anchetat și apoi judecat în Oradea într-un dosar de trafic de droguri, un cetățean spaniol de 44 de ani a fost condamnat la sfârșitul acestei săptămâni, de Tribunalul Bihor, la 5 ani de închisoare cu executare.
Scris de Adrian Laboș - Căutat timp de mai bine de un an și jumătate pentru a fi anchetat și apoi judecat în Oradea într-un dosar de trafic de droguri, un cetățean spaniol de 44 de ani a fost condamnat la sfârșitul acestei săptămâni, de Tribunalul Bihor, la 5 ani de închisoare cu executare.

Trimite articolul

X

Stabilit în România, Antonio Jesús Aguilera Herrada a intrat în atenția procurorilor DIICOT Oradea și a polițiștilor antidrog pe 20 mai 2023, când o femeie a sunat la 112 și a anunțat că un bărbat transporta canabis într-o mașină.

Autoturismul indicat a fost observat de o patrulă a Poliției Oradea pe strada Ady Endre din municipiu, dar cel aflat la volan a aruncat cheia și a fugit în momentul în care i s-a cerut să deschidă portbagajul. Agenții au găsit în mașina bărbatului peste un kilogram de canabis.

Anchetatorii l-au identificat în scurt timp pe șoferul fugar: Antonio Jesús Aguilera Herrada, un cetățean spaniol stabilit în județul Bistrița-Năsăud, dar care avea un apartament în Marghita. Acolo bărbatul avea 14 kilograme de canabis împărțite în 18 pungi pe care le-a predat polițiștilor și procurorilor la două zile după incidentul din Oradea.

FOTO: Condamnare spaniol pentru trafic de droguri în BIHOR 28.06.2025

 

A fugit de sub controlul judiciar

Bihon a aflat că Herrada le-a spus investigatorilor că a transportat canabisul găsit în mașina lui la solicitarea unei cliente din Oradea, pe care ar fi cunoscut-o pe un site de anunțuri. Spaniolul susținea că femeia urma să dea drogurile mai departe unui alt bărbat, în schimbul a 3.300 de euro, din care jumătate urma să-i revină lui. Doar că în momentul în care se apropia de locuința ei, femeia a sunat la Poliție și l-a denunțat.

Din acest motiv, Antonio Herrada a considerat că „persoana de sex feminin i-a întins o cursă, în sensul că ea a solicitat ca el să procure o anumită cantitate de canabis și ulterior a încunoștințat organele de poliție”, după cum au consemnat polițiștii și procurorii în declarația luată spaniolului.

Acesta a fost pus sub control judiciar pentru 60 de zile, dar la sfârșitul lunii mai 2023 Curtea de Apel Oradea a dispus arestarea lui. Bărbatul dispăruse însă și a fost prins abia la sfârșitul lui 2024, în Germania. Pe 3 ianuarie 2025 a fost preluat de o escortă a Poliției Bistriţa-Năsăud de la Aeroportul Internaţional „Henri Coandă” din Bucureşti și dus în arest.

Prin hotărârea de vineri, Tribunalul Bihor a dispus confiscarea extinsă de la Antonio Jesús Aguilera Herrada a peste 25.000 de lei și l-a obligat pe acesta să plătească 3.800 de lei, cheltuieli de judecată. Sentința poate fi atacată cu apel de spaniol, față de care instanța a menținut măsura arestării preventive.

Evadat din Spania, prins după 4 ani în România

Antonio Jesús Aguilera Herrado nu este la prima întâlnire cu legea penală. În 2010 a fost condamnat în țara natală la 9 ani, 6 luni și 15 zile de închisoare pentru două tâlhării, tăinuire și trafic de narcotice.

În 2016 el a evadat din penitenciarul în care era închis și a fost prins abia pe 31 octombrie 2020. Atunci a fost reținut de polițiștii români, în baza unui mandat de urmărire internațională, în localitatea Sărata, din județul Bistrița-Năsăud, unde se stabilise între timp.

Spaniol judecat de Tribunalul Bihor pentru trafic de droguri, arestat după 19 luni de căutări

Trimite articolul

X
Taguri:
cannabis ,
condamnare ,
marghita ,
spaniol
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Jaizec Lottie va juca în finala dintre CSM CSU Raiffeisen și U-BT Cluj-Napoca
    Suporterii „leilor roșii” primesc o veste bună: fundașul Jaizec Lottie s-a refăcut după accidentarea de la genunchi și există șanse mari ca el să joace încă din primul meci din finala turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Au început înscrierile pentru comercianții care vor participa la Festivalul Medieval Oradea 2026
    Festivalul Medieval Oradea revine în Cetatea Oradea în perioada 3-5 iulie 2026, pregătind un nou weekend spectaculos dedicat cavalerilor, turnirurilor, muzicii medievale și experiențelor autentice pentru întreaga familie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Compania Verde Magnesium pregătește la Beiuș o investiție de 51 milioane lei. Proiect strategic european pentru magneziu metalic
    Președintele Consiliul Județean Bihor, Mircea Mălan, a semnat contractul de concesiune pentru parcela nr. 1 din Parcul de Specializare Inteligentă Beiuș cu societatea Verde Magnesium S.R.L., reprezentată de administratorul Alexandru Roșu.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    România

    Ministrul Culturii și-a anunțat demisia: „îmi bag p... în interesul național, pentru că eu sunt ungur!”
    Ministrul interimar al Culturii, Demeter András István, și-a anunțat demisia după scandalul provocat de apariția unei înregistrări audio controversate, în care folosește un limbaj vulgar la adresa interesului național al României.

    Educație

    Orădeanul care a ajuns bestseller pe Amazon cu o carte despre Inteligența Artificială: „Lumea se va schimba radical”
    Stabilit de peste cinci ani în Malta, orădeanul Cristian Bolocan a ajuns în topurile Amazon Kindle din Canada, SUA, Marea Britanie și Australia cu volumul „The Father We Never Had: Artificial Intelligence Before and After”.

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Medalie de bronz pentru echipa de handbal LPS Bihorul la Olimpiada Națională a Sportului Școlar
    Sala de jocuri sportive a Liceului cu Program Sportiv „Bihorul” și Arena „Antonio Alexe” au găzduit, în perioada 22-24 mai, turneul final de handbal masculin la categoria de vârstă elevi de liceu, din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar (ONSȘ).
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X