BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Vânzările de autoturisme hibride, aproape dublate

Vânzările de autoturisme hibride, aproape dublate

la 18 September 2015 17:08
18 September 2015 17:08
Potrivit Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA), numărul autovehiculelor electrice şi hibride noi, comercializate în România, în primele opt luni ale anului, a ajuns la 272 de unităţi, în creştere cu 97,10% faţă de aceeaşi perioadă din 2014.
Scris de erdei - Potrivit Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA), numărul autovehiculelor electrice şi hibride noi, comercializate în România, în primele opt luni ale anului, a ajuns la 272 de unităţi, în creştere cu 97,10% faţă de aceeaşi perioadă din 2014.

Trimite articolul

X

Vânzările de maşini ecologice, raportate în intervalul ianuarie – august 2015, reprezintă echivalentul a 0,4% din totalul autovehiculelor noi comercializate în aceeaşi perioadă. În luna august 2015, au fost înregistrate 26 de unităţi (0,4% din totalul vânzărilor), în scădere cu 36% faţă de iulie, când s-au vândut 41 de maşini electrice şi hibride.

Potrivit APIA, în ceea ce priveşte autoturismele hibride sau electrice, între 1 ianuarie şi 31 august 2015 au fost vândute 272 de unităţi (dintre care 19 electrice 100%), comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, când au fost comercializate 138 de unităţi, dintre care două electrice.

Pe de altă parte, în funcţie de tipul de combustibil, autoturismele diesel au continuat să domine piaţa, cu o pondere care, în primele opt luni ale anului, ajunge la 54% din totalul vânzărilor de automobile (33.226 unităţi), în timp ce autovehiculele pe benzină însumează 45,5% din piaţă, respectiv 28.002 unităţi.

Trimite articolul

X
Taguri:
apia ,
autoturisme hibrid
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Avocat bihorean, obligat la plata unor daune de 57.000 de euro, într-un proces de înșelăciune oprit de prescripție
    Curtea de Apel Oradea a dispus, miercuri, încetarea procesului penal față de avocatul István Sallak, din cadrul Baroului Bihor, pentru acuzațiile de înșelăciune în formă continuată (3 acte materiale) și camătă, ca urmare a prescrierii răspunderii penale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Benzinăriile din Oradea se golesc de carburanți pe rând: primele stații au rămas deja fără motorină și benzină standard
    Stații din Oradea rămân fără benzină și motorină standard, în timp ce specialiștii avertizează scumpiri rapide și posibile dezechilibre în distribuția carburanților. 1

    Bihon Decese

    Decese 29.04.2026

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cinci polițiști de la BCCO Oradea, suspecți într-un dosar de abuz în serviciu instrumentat de DNA
    Procurorii Serviciului Teritorial Oradea al Direcției Naționale Anticorupție investighează un caz în care cinci ofițeri ai Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea sunt suspectați de abuz în serviciu.

    Cultură

    Teatrul ca instrument de explorare personală în cadrul cursurilor TRM Academy 2026
    O nouă ediție de cursuri de teatru în cadrul TRM Academy 2026 vor avea loc în perioada 15 mai - 23 iunie.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 04.05.2026 - 08.05.2026 - PL Beius + PL Salonta + PL Alesd
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X