BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
„Variaţiuni pentru vioară”

„Variaţiuni pentru vioară”

la 29 December 2014 17:49
29 December 2014 17:49
Acesta este titlul celei de-a 21-a expoziţii găzduite de Galeria „Euro Foto Art” din Oradea.
Scris de erdei - Acesta este titlul celei de-a 21-a expoziţii găzduite de Galeria „Euro Foto Art” din Oradea.

Trimite articolul

X

Iubitorii artei fotografice mai au la dispoziţie doar câteva zile pentru a vizita lucrările ultimei expoziţii organizate de Asociaţia „Euro Foto Art” Oradea. Până pe 6 ianuarie, în zilele de lucru, între orele 08:00 şi 19:00, la Galeria „Euro Foto Art” se vor putea admira cele 100 de fotografii color, realizate de Tibor Erbz (KLT Image) şi grupate sub genericul „Variaţiuni pentru vioară”.

Artistul fotograf expozant s-a născut în data de 30 ianuarie 1940 în Oradea, cu numele de Crainic V. Tiberiu. A început să fotografieze de la vârsta de 14 ani, din anul 1958 se specializează sub formă de autodidact în domeniul artei fotografice. Din anul 1959 participă cu regularitate la Saloanele naţionale de artă fotografică, iar din anul 1967 devine membru al Asociaţiei Artiştilor Fotografi din România. În perioada anilor 1969 – 1973 organizează şapte expoziţii personale în Oradea şi în alte oraşe ale României.

În anul 1978 părăseşte ţara şi se stabileşte în SUA, unde trăieşte doi ani şi unde cere azil politic, apoi se mută în Statul Israel, unde primeşte pe lângă cetăţenia română şi pe cea israeliană. În Ţara Sfântă a participat la un examen de specialitate, în urma căruia s-a angajat ca fotograf profesionist.

În anul 2003 elaborează un proiect, după un concept personal şi începe să fotografieze imaginile despre vioară. De-a lungul anilor numărul imaginilor a ajuns la un număr impresionant. Pentru această expoziţie artistul fotograf expozant a selecţionat cele mai reuşite 100 de fotografii care au fost instalate pe simezele Galeriei „Euro Foto Art”.

Imaginile au fost realizate, după cum însuşi artistul a mărturisit, în stilul fotodinamicii futuriste. „Stilul a fost conceput de artistul fotograf şi teoretician italian Anton Giulio Bragaglia (1890-1960), care s-a bazat pe teoria potrivit căreia «nu vizualizarea simplă a privirii este esenţialul lucrurilor, ci starea adevărată a transcendenţei artistului fotograf sau a privitorului»”, a spus Tibor Erbz.

Trimite articolul

X
Taguri:
euro foto art ,
oradea ,
Tibor Erbz
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Prima reacție a lui Bolojan la adresa moțiunii de cenzură: „Cei care au generat această criză să găsească soluția”
    Moțiunea de cenzură anunțată de PSD și AUR a generat o reacție critică din partea lui Ilie Bolojan, care pune sub semnul întrebării nu doar oportunitatea demersului, ci mai ales lipsa unei alternative guvernamentale clare.

    Economic

    ANAF anunță bonificații pentru zeci de mii de români care și-au plătit impozitele anticipat
    Un număr semnificativ de români care și-au achitat din timp obligațiile fiscale au fost recompensați financiar, potrivit unui anunț făcut luni de Agenția Națională de Administrare Fiscală.

    Educație

    Elevii bihoreni, provocați să gândească financiar: competiția CECCAR ajunge la a IV-a ediție
    Ministerul Educației și Cercetării, în parteneriat cu Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR), a organizat cea de-a IV-a ediție a Concursului de cultură și educație financiar-contabilă, un demers care își propune să apropie elevii de realitățile economice și de importanța gestionării responsabile a resurselor financiare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Operațiunea Jupiter. Magazin clandestin cu produse contrafăcute, descoperit în Oradea, în urma a 3 percheziții
    Un magazin clandestin cu zeci de articole vestimentare și de încălțăminte, în valoare de peste 30.000 de lei, a fost descoperite cu ocazia a trei percheziții făcute, luni, în Oradea de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice (SICE) Bihor. 1

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X