BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ventilatoarele orădenilor de la „Lateral”, în teste medicale

Ventilatoarele orădenilor de la „Lateral”, în teste medicale

De Veronica Bursasiu
la 22 April 2020 18:27 Reactualizat la: 22 April 2020 18:46
1 Comentarii

Ventilatoarele orădenilor de la „Lateral”, în teste medicale

22 April 2020 18:27 Reactualizat la: 22 April 2020 18:46
Fondatorul firmei Lateral, Ciprian Morar, spune că împreună cu echipa sa, a reușit să raspundă cerințelor acestor zile, când cea mai mare spaimă a medicilor era că vor trebui să aleagă cine trăiește și cine moarte la Terapie Intensivă, din cauza numărului insuficient de ventilatoare.
Scris de Veronica Bursasiu - Fondatorul firmei Lateral, Ciprian Morar, spune că împreună cu echipa sa, a reușit să raspundă cerințelor acestor zile, când cea mai mare spaimă a medicilor era că vor trebui să aleagă cine trăiește și cine moarte la Terapie Intensivă, din cauza numărului insuficient de ventilatoare.

Trimite articolul

X

Atunci, Ciprian Morar și echipa sa anunțau că au un prototip de ventilator. „Avem trei versiuni de ventilatoare. Sunt în teste medicale”, ne-a declarat Ciprian Morar.

Între timp, „prin Asociația Lateral Together – creată de către Lateral Romania pentru a concentra resurse în susținerea inițiativelor civice cu impact, în contextul pandemiei care pune la grea încercare sistemul sanitar românesc, ne-am mobilizat să procurăm și să donăm echipament de protecție pentru personalul medical din unități spitalicești din Târgu-Mureș, Reghin, Cluj-Napoca, Dej și Oradea.

După o perioadă în care am pus la punct contractele de la producători și detaliile de expediție, după ce am acumulat fondurile necesare, provenite din contribuția Lateral, a membrilor echipei, a donațiilor de la prieteni și parteneri, după ce am trecut cu bine de birocrația specifică (importuri blocate în vămi sau la comisionari, firme de curierat supraîncărcate), iată, reușim să trimitem echipamentul acolo unde este nevoie de el, în spitale, la ATI, la SMURD, la Chirurgie, Neonatologie, la Boli Infecțioase, la Pediatrie, peste tot de unde am primit semnale că este acută nevoie.

Peste 8.600 de măști (chirurgicale și FFP2) au fost deja distribuite, alte 8.000 de măști și 14.000 de perechi de mănuși sunt pe drum și eforturile noastre continuă. Credem că vârful epidemiologic nu a fost încă depășit și de aceea, considerăm că este vital ca personalul medical să fie susținut și protejat. Puteți pune umărul la efortul Asociației, donând direct în contul nostru”, e mesajul lui Ciprian Morar. Cont: RO44BTRLRONCRT0372497101 Banca Transilvania

Trimite articolul

X
Taguri:
Ciprian Morar ,
lateral ,
ventilatoare
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. lili says:
    April 22, 2020 at 8:32 pm

    Deci “ventilatoarele” se baga incet sub pres. E de inteles, ei fiind IT-isti nu aveau habar in ce se baga. Bravo lor ca au facut ce au putut: au cumparat si donat echipamente de protectie.

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Șase! Club Atletic Oradea s-a calificat în finala fazei regionale a Cupei României!
    Scăpați cu fața curată cu un egal în timpul regulamentar la Oradea, bistrițenii de la Minerul Rodna au „destupat șampania” și s-au văzut deja în finala fazei regionale. N-au luat în calcul că Club Atletic Oradea (în fața căreia au rezistat cu greu sâmbăta trecută) ar capabilă să se impună la un scor de calificare în fața Avântului Bârsana.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Drumul din Stâna de Vale intră în reabilitare. Se folosește o tehnologie în premieră în Bihor
    Lucrările de modernizare a sectorului de drum județean DJ764A care traversează stațiunea Stâna de Vale au fost începute în cursul zilei de miercuri, 15 iulie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cum se poate ajunge la alegeri anticipate în România. Calendarul și pașii prevăzuți de Constituție
    Cel mai apropiat termen la care ar putea fi organizate alegeri parlamentare anticipate este sfârșitul lunii noiembrie, mai exact 22 noiembrie. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 18.07.2026 - 24.07.2026 - PL Alesd + PL Sacueni + PL Salonta + PL Stei + PL Marghita + PL Rural + PL Oradea

    România

    DIICOT, cea șugubeață: „Scuze că nu am anunțat înainte!”, mesajul interpretat ca o ironie după scandalul din Bihor
    Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) a publicat miercuri, 15 iulie, pe pagina oficială de Facebook un mesaj despre o amplă acțiune desfășurată într-un dosar de fraudă cu pensii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Val de solidaritate pentru Oradea Pride: peste 130 de organizații internaționale cer autorităților să aprobe marșul
    Peste 130 de organizații ale societății civile din 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu organizatorii Oradea PRIDE și solicită autorităților locale să respecte dreptul la liberă întrunire și să permită desfășurarea în siguranță a Marșului Oradea PRIDE, care ar urma să aibă loc pe 25 iulie. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X