BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ventilator, detectoare de vene și tuneluri de dezinfecție, de la „Avram Iancu” pentru Spitalul Beiuș

Ventilator, detectoare de vene și tuneluri de dezinfecție, de la „Avram Iancu” pentru Spitalul Beiuș

De Veronica Bursașiu
la 30 April 2020 14:43

Ventilator, detectoare de vene și tuneluri de dezinfecție, de la „Avram Iancu” pentru Spitalul Beiuș

30 April 2020 14:43
253 de donatori au răspuns apelului Asociației Avram Iancu din Beiuș și pe lângă achiziționarea aparatului de ventilat propus, s-a reușit cumpărarea a două detectoare de vene cu infraroșu (unul pentru urgențe și altul pentru pediatrie - atât de necesar acolo), dar și a două tuneluri de dezinfecție.
Scris de Veronica Bursașiu - 253 de donatori au răspuns apelului Asociației Avram Iancu din Beiuș și pe lângă achiziționarea aparatului de ventilat propus, s-a reușit cumpărarea a două detectoare de vene cu infraroșu (unul pentru urgențe și altul pentru pediatrie - atât de necesar acolo), dar și a două tuneluri de dezinfecție.

Trimite articolul

X

O nouă reușită a Asociației Avram Iancu Beiuș s-a concretizat marți, de data aceasta într-un domeniu nou, o strângere de fonduri pentru dotarea Spitalului Municipal Beiuș cu aparatură medicală.

În urmă cu o lună, la final de martie, o echipă formată din membri ai asociației beiușene demara un proiect care își dorea să vină în sprijinul spitalului, prin dotarea cu echipament de protecție, dar nevoile erau altele – un aparat portabil de ventilat mecanic pentru secția de urgențe.

FOTO: Spital Beius 30.04.2020

„Noa hai!”

Așa s-a născut proiectul „Izolați, dar împreună!”, la startul căruia, pe pagina Asociației era postat ,,Asociația Avram Iancu Beiuș a înțeles că s-a schimbat lumea și nevoile ei, de aceea împreună cu conducerea Spitalului Municipal Beiuș, căreia i-am cerut sfatul și expertiza, ne-am înhămat la o muncă nu tocmai ușoară, dar de mare responsabilitate civică. «Izolați, dar împreună!» – proiectul prin care asociația noastră se angajează să adune suma necesară pentru a cumpăra un aparat de ventilat mecanic portabil pentru Spitalul Teritorial Beiuș, de care are mare nevoie…

Beiușul, Beiușenii, Țara Beiușului… Merită efortul! Pe ce ne bazăm….? Bustul lui Avram Iancu din Parcul Central Beiuș a fost realizat în anul 2009 printr-o acțiune de subscripție publică la care s-au implicat 360 de iubitori de Avram Iancu și spiritul lui, fiind finalizată cu succes! Am organizat, la nevoie, activități specifice de ajutor Casei Fernanda Căminul Francesco Beiuș, Casei Iosif și, de ce să nu spunem că am fost solidari cu Părintele Dragomir atunci când i-a ars casa și atelierul… Întreb….? Vă alăturați nouă? Eu cred ca da! Deci mâine, 30.03.2020, la ora 12.00 Start Proiect „Izolați, dar împreună!” Doamen ajută -ne să împlinim! Precum Avrămuț: NOA HAI!!!”

Desfășurându-se în timpul stării de urgență, strângerea de fonduri s-a realizat prin donații în contul special deschis pentru proiect și direct, prin aportul oamenilor de bine care nu acces la conturi bancare. Au fost și bucurii, în prima zi strângându-se peste 10.000 lei, însă au urmat și zile fără speranța că obiectivele vor fi atinse. ,,Trăim zile grele, iar reacțiile noastre trebuiesc a fi in consonanță cu nevoile arealului în care ne mișcăm și trăim… Oare am greșit aruncând provocarea ? Exact la o săptămână cu argumente…..grăim. NU !!! Într-o săptămână am făcut următoarele: La pornire eram organizați într-un grup de lucru care ne-am disputat de la numele proiectului până la cele mai mari probleme… Săptămâna asta… de la cine te așteptai mai puțin au plusat si au donat după puteri și dorință, iar greii au invocat scuze și motivări de implicare cu bani dar, ferească Sfântul, nu din buzunar… Dureroasă situație generată nu de cei tineri (despre care ne place să fabulăm: dacă murim noi, …. potopul!). Copiii (tinerii) au spus:prezent ! Unii din Beiuș, alții din Cluj, Timișoara sau Oradea, alții din Statele Unite… Profesorii, de departe au format un «grup compact și hotărât»….nu toți, fiți liniștiți, cum nici marii patrioți locali au avut grija să-și ia măsuri de siguranță…. Avem între noi, doi medici. La timpul potrivit vom dezvolta subiectul. EPPUR SI MUOVE! – dixit Galilei”. E unul din îndemnurile permanente ale președintelui Asociației pentru a atinge ținta propusă.

Greutățile au apărut odată cu creșterea prețurilor (chiar cu 80%) și prin trecerea pe șapte liste de așteptare pentru achiziționarea aparatului de ventilat, una cu finalizare în august. Dar, îndemnul lui Avram Iancu, i-a făcut să fie într-o permanentă mișcare, organizare și reorganizare și iată că, la o lună de la primul apel în cerc restrâns și apoi la postare publică, au reușit. Li s-au alăturat firme din Țara Beiușului, dar și din Oradea, animate de persoane cu suflet mare (OAMENI cu majuscule) care, nefiind membri ai Asociației, au simțit că trebuie să fie solidari, ba chiar mai mult, să fie motoare ale strângerii de fonduri. Asociația a precizat că au fost 253 de donatori și că pe lângă achiziționarea aparatului de ventilat propus, s-a reușit cumpărarea a două detectoare de vene cu infraroșu (unul pentru urgențe și altul pentru pediatrie – atât de necesar acolo), dar și a două tuneluri de dezinfecție.

„Dragii mei, am biruit!”

„Dragii mei, am biruit!” spune victorios Viorel Ianc, președintele Asociației Avram Iancu Beiuș, prezentând pe pagina de facebook mesajul directorului Spitalului, dr. Sorin Vesa, cu care a avut o colaborare exemplară, astfel încât întregul mecanism al proiectului (analiză de nevoi, studiul pieții, analiză oferte, primire și dare în folosință) a mers foarte bine.

„Hristos a înviat!
Dragi participanți ai proiectului “Izolați, dar împreună” pentru Spitalul Municipal Beiuș, emoțiile sunt mari și vin repede. Din păcate cuvintele scrise nu pot arăta recunoștința noastră pentru gestul dumneavoastră. Puterea de a continua să ne ajutăm semenii vine și din solidaritate, care acum s-a materializat prin ventilatorul portabil, două detectoare de vene și două tuneluri de dezinfectare. Iată cum o discuție de acum o lună, cu vechiul meu prieten Viorel (n.r. Ianc), continuată apoi cu Claudia (n.r. Buran), a devenit realitate.
Aparatura este funcțională și la ora la care reușesc să aștern aceste rânduri, tunelurile au fost montate la cele două staționare.

Comunitatea s-a implicat prin încă două proiecte, ale vechilor noștri parteneri: Fundația Cireșarii și Asociația Fiii Beiușului. Toate cele trei proiecte s-au completat reciproc. Cu prețuire, Sorin Vesa.” Iată cum o mână de oameni poate să facă minuni pentru comunitatea în care trăiesc.

Trimite articolul

X
Taguri:
spital beius
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    CAO a debutat cu o victorie în faza regională a Campionatului Național U19
    Campioană pe plan județean, echipa de juniori U19 a Club Atletic Oradea a susținut duminică primul meci din faza regională, Grupei 1 Nord-Vest a Campionatului Național. Orădenii au reușit să învingă cu 2-1 pe Luceafărul Cluj.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Vreme capricioasă în Bihor: ploi frecvente și temperaturi oscilante până la jumătatea lunii iunie
    Administrația Națională de Meteorologie a emis prognoza meteo pentru perioada 1 - 14 iunie.

    România

    Sondaj: Majoritatea românilor resping ideea unui premier independent, însă susțin alegerile anticipate
    Peste jumătate dintre români consideră că desemnarea unui premier independent care să conducă un guvern format din partidele fostei alianțe de guvernare ar fi o soluție greșită, în timp ce aproape 57% susțin organizarea de alegeri parlamentare anticipate, potrivit unui sondaj de opinie realizat la nivel național în perioada 22 - 31 mai.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    Educație

    De ce nu visează toți copiii la fel? Un sociolog din Oradea pune sub semnul întrebării ideea succesului bazat doar pe aptitudini
    Un copil crescut într-o familie de muncitori își imaginează adesea un alt viitor decât unul care provine dintr-o familie de medici, avocați sau profesori universitari. Plecând de la întrebarea „ce vrei să te faci când vei fi mare?”, sociologul Simina Mikó-Morar a analizat felul în care mediul social modelează aspirațiile adolescenților bihoreni.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Procurorii orădeni, obligați să continue ancheta în cazul unui primar amenințat cu moartea
    Un incident petrecut în urmă cu un an, când un bărbat a intrat înarmat cu un cuțit în primăria din Biharia și a amenințat că vrea să-i omoare pe primarul și viceprimarul localității, are o „rezonanță socială puternică” și „periculozitate sporită” - motiv pentru care ancheta trebuie să continue.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 2 iunie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 2 iunie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X