BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Viceprimarul Arina Moș este noul președinte al Organizației Femeilor Liberale Oradea

Viceprimarul Arina Moș este noul președinte al Organizației Femeilor Liberale Oradea

De Georgiana Anghel
la 30 June 2022 14:20
3 Comentarii

Viceprimarul Arina Moș este noul președinte al Organizației Femeilor Liberale Oradea

30 June 2022 14:20
La alegeri a participat și președintele PNL Bihor, Ilie Bolojan, care a spus, cu această ocazie că „Nu este atât de importantă cota de gen într-o societate care tinde către dezvoltare, cât sunt de importante: cota de competență, cota de responsabilitate și cota de muncă în echipă.”
Scris de Georgiana Anghel - La alegeri a participat și președintele PNL Bihor, Ilie Bolojan, care a spus, cu această ocazie că „Nu este atât de importantă cota de gen într-o societate care tinde către dezvoltare, cât sunt de importante: cota de competență, cota de responsabilitate și cota de muncă în echipă.”

Trimite articolul

X

Peste 100 de femei liberale din Oradea au participat miercuri la alegerile pentru noul birou politic local al Organizației Femeilor Liberale din municipiul Oradea. Acestea și-au ales noua conducere a biroului, dar și componența acestuia. „Pentru poziția de președinte a fost aleasă Arina Moș, vicepreședinte al PNL în Biroul politic județean al PNL Bihor, și totodată viceprimar al municipiului Oradea. Alături de ea, Ligia Oala și Camelia Buhaș au fost alese în pozițiile de prim-vicepreședinți în biroul organizației. De profesie jurist, Ligia Oala este actualul director de cabinet al Cancelariei Instituției Prefectului din județul Bihor. Medic legist și consilier local PNL la Primăria nunicipiului Oradea, Camelia Buhaș, după 5 ani la conducerea OFL Oradea, a predat ștafeta Arinei Moș”, se arată într-un comunicat de presă al PNL.

[eadvert]

La eveniment au participat: Ilie Bolojan, președinte al PNL Bihor și președinte al Consiliului Județean Bihor, Florin Birta, președinte al PNL Oradea și primar al municipiului Oradea, precum și Florica Cherecheș, actual președinte al Organizației Femeilor Liberale din România. ”Nu este atât de importantă cota de gen într-o societate care tinde către dezvoltare, cât sunt de importante: cota de competență, cota de responsabilitate și cota de muncă în echipă. Acestea sunt coordonatele care ar trebui să ghideze fiecare organizație politică”, a declarat Ilie Bolojan. ”Doamna Moș are întreaga mea susținere având în vedere atât competențele sale administrative și profesionale, fiindu-mi un sprijin în Primăria municipiului Oradea, cât și cele politice, prin implicarea din calitatea de simplu membru până la funcția de vicepreședinte al PNL Bihor”, a adăugat Florin Birta.

Arina Moș a spus că dorește să fie înconjurată „de femei serioase, puternice, cu realizări profesionale, hotărâte să schimbe ceva în jurul lor”. „Țin ca OFL să devină cadrul în care să se dezvolte femei tinere, femei frumoase, și deștepte, care să primească sprijinul membrelor cu experiență. Extrem de important pentru viitorul acestui partid, avem nevoie de femei lideri pentru PNL”, a declarat Moș în cadrul prezentării propriei candidaturi pentru funcția de președinte a OFL Oradea.
Pentru cele 10 locuri de vicepreședinți au candidat 15 femei, în timp ce, pentru cele 15 locuri de membri, au candidat 18 femei liberale.

Noua componență a biroului politic OFL Oradea

Președinte: Arina Patricia Simina Moș

Prim-Vicepreședinți:
Ligia Oala
Camelia Liana Buhaș
Trezorier: Mădălina Cormoș
Vicepreședinți:
Camelia Dulca
Paula Marian
Ancuța Florina Șchiop
Nicoleta Faur
Ioana Teodora Mocan
Liliana Moșincat
Luminița Vulcu
Anca Popescu
Cristina Ioana Todoran
Simona Martin

Membri:
Maria Ardeleanu
Mariana Onuțan
Monica Ambro
Ramona Mateaș
Nela Herman
Maria Letea
Ioana Pop Coman
Valeria Ana Trifa
Adriana Farkas
Elena Popa
Cristina Maria Parasca Marc
Alexandra Popa
Mihaela Cecilia Codrea
Liliana Bungău
Mihaela Popoviciu

Secretar General: Alina-Maria Balaj

Secretar General Adjunct:
Loredana Mihăescu
Olivia Popovici

Trimite articolul

X
Taguri:
OFL Bihor ,
viceprimarul arina mos
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Carma says:
    June 30, 2022 at 2:41 pm

    Aha Birtanezul si a băgat amanta si la postul acesta.abia astept ca sa ajunga ca udrea după gratii cu bollonjel si cu birtanel la pușcărie.

    Reply
  2. Aurora says:
    June 30, 2022 at 7:52 pm

    Spurcaciuni.

    Reply
  3. Serpentes says:
    June 30, 2022 at 8:13 pm

    Urate sunt … feministe sunt, speram si sa nu le duca capul prea multe

    Reply
  4. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    După trei remize în campionat, Lotus Băile Felix a învins Bihorul Beiuș într-un joc de pregătire
    Colege în Liga 3, Seria 8, Lotus Băile Felix și CS Bihorul Beiuș au terminat la egalitate toate cele trei meciuri jucate în sezonul 2025/2026. A fost 0-0 la Beiuș, apoi 1-1 și 2-2 la Sânmartin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi comisari europeni au transmis un mesaj de solidaritate pentru comunitatea LGBT din Oradea după refuzul avizării Marșului Pride
    Comisara europeană pentru Egalitate, Hadja Lhabib, și comisarul european pentru Justiție, Michael McGrath, au transmis un mesaj de solidaritate cu comunitatea LGBTI din Oradea și au subliniat necesitatea respectării dreptului la liberă întrunire.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat reținut de polițiștii de la Protecția Animalelor Bihor pentru că a lovit cu piciorul un câine, prin gard
    Polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Bihor l-au reținut pentru 24 de ore pe un tânăr de 29 de ani, din localitatea Bistra, acuzat că ar fi rănit cu intenție câinele unui consătean.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    Economic

    Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA la 21% pentru locuințe, din cauza blocajului ANCPI
    Premierul interimar Ilie Bolojan consideră justificată amânarea majorării TVA pentru locuințe, după atacul cibernetic care a blocat platforma ANCPI. Transferul datelor în Cloudul Guvernamental va fi finalizat miercuri, iar joi autoritățile vor estima când sistemul va redeveni funcțional.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Este rușinos pentru primarul Florin Birta să invoce astfel de argumente”. ARK Oradea și ACCEPT condamnă interzicerea Marşului Oradea Pride
    În ciuda acestei noi interdicții, Marșul Oradea PRIDE va avea loc. Peste 150 de organizații din peste 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu Oradea PRIDE și au cerut respectarea dreptului la întrunire pașnică. 8

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor Oradea a răpus „virușii verzi” cu un gol marcat pe final
    Revenită pe plan local, echipa FC Bihor a susținut primul joc pe teren propriu în compania formației Sănătatea Cluj, pe care a învins-o cu 1-0 (0-0), la capătul unei prestații care nu a impresionat.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X