BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Viitori pedagogi la Tileagd

Viitori pedagogi la Tileagd

la 27 November 2017 11:48 Reactualizat la: 27 November 2017 11:49

Viitori pedagogi la Tileagd

27 November 2017 11:48 Reactualizat la: 27 November 2017 11:49
Elevii de la profilul pedagogic, secția maghiară, din Colegiul National “Iosif Vulcan” Oradea au organizat tabăra bobocilor în perioada 2-3 noiembrie la Tileagd.
Scris de demeter1 - Elevii de la profilul pedagogic, secția maghiară, din Colegiul National “Iosif Vulcan” Oradea au organizat tabăra bobocilor în perioada 2-3 noiembrie la Tileagd.

Trimite articolul

X

În fiecare an, consiulul elevilor alege o locație diferită pentru desfășurarea activităților, iar anul acesta au optat pentru comuna Tileagd. Nu întâmplător deoarece președintele consiliului elevilor, Varga Cintia, provine din această comună.

După spusele ei, avea emoții mari pentru desfășurarea cât mai optimă a activităților și realizarea obiectivelor propuse: întărirea spiritului de echipă în cadrul colectivului. Bobocii, echipa de organizare și profesorii (40 de persoane) au participat împreună în activitățile organizate.

24135299_10212172999333368_2000708635_n

După jocurile de spargerea gheții a urmat o plimbare în centrul comunei cu diferite sarcini jucăușe, cum ar fi a face un selfie cu o găină, a cere o felie de pâine cu untură, a se poza pe o căruță, cel mai distractiv s-a dovedit a fi mângâierea unui porc.

Între timp elevii aveau sarcina de a afla informații utile despre comună: numărul locuitorilor, anul construirii barajului, numele ansamblului de dans popular maghiar, etc.

La finalul zilei elevii au vizitat biserica reformată, au participat la slujbă și au avut ocazia să asculte istoria bisericii mulțumit domnului preot Szoboszlai Gáspár István. După cina gustoasă și sațioasă nu a putea să lipsească nici petrecerea. În decursul taberei părinții Cintiei și-au asumat rolul bucătarilor și ne-au delectat cu gulyas, paste carbonara și clătite.

În numele participanților doresc să mulțumesc tuturor sponsorilor care au contribuit la buna desfășurare a activității. În primul rând îi mulțumim d-lui primar Codreanu Adrian Romulus, pentru posibilitatea de a organiza tabăra în Casa de Cultură renovată recent.

A fost un ajutor substanțial sponsorizarea taxei de închiriere. De asemenea doresc să mulțumesc UDMR-ului local pentru ajutorul material oferit, care ne-a creeat condițiile optime pentru păstrarea tradițiilor școlii.

Trimite articolul

X
Taguri:
elevi ,
pedagogi ,
Tilegd ,
Varga Cintia
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Consum de energie redus la jumătate la fostul Spital Municipal, în urma unui proiect de aproape 48 de milioane de lei
    Consumul anual de energie a fost redus cu aproximativ 50% față de nivelul inițial, iar emisiile de gaze cu efect de seră au scăzut substanțial, la fostul Spital Clinic Municipal „Dr. Gavril Curteanu Oradea”, în urma unui proiect de aproape 48 de milioane de lei, încheiat în acest an.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sentință în cazul tânărului care l-a atacat cu cuțitul pe un taximetrist, într-o benzinărie de lângă Oradea
    Dănuț Balogh, bărbatul de 21 de ani, din Gepiu, care în luna ianuarie a încercat să fure mai multe sticle cu bere dintr-o stație de carburant din Leș și l-a rănit cu un cuțit pe taximetristul în mașina căruia a pus băutura, a fost condamnat de Judecătoria Oradea la 4 ani, 7 luni și 20 de zile, cu executare pentru tentativă de furt și tâlhărie calificată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Universitatea din Oradea: locul II la „3 Minute Fame”
    Performanța unui doctorand orădean confirmă impactul cercetării orientate spre societate și sustenabilitate, într-un cadru academic european competitiv.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De la parc clasic la spațiu inteligent: Tinca investește în modernizarea completă a zonei centrale
    Comuna Tinca intră într-o etapă amplă de transformare urbană, odată cu demararea unui proiect de modernizare a parcului central, cu o suprafață de peste 14.600 mp, care urmează să fie reconfigurat atât din punct de vedere estetic, cât și funcțional.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Val de scumpiri la motorină în Oradea: prețurile trec de 9 lei/litru, după majorări într-o săptămână
    Cea mai recentă scumpire a fost aplicată marți, 28 aprilie.

    Economic

    Reguli mai dure pentru recrutarea muncitorilor străini: garanții financiare și control extins
    Măsurile vizează atât agențiile de plasare, cât și angajatorii, cu accent pe control mai strict, digitalizare și limitarea abuzurilor de pe piață.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X