Acesta a fost reţinut pentru identificare la aproximativ 150 m de frontiera cu Ungaria şi a fost condus la sediul sectorului P.F. pentru cercetări. În urma verificărilor s-a stabilit că este vorba de un cetăţean turc Mehmet K. (29 ani), care încerca să treacă ilegal frontiera pentru a ajunge în Spaţiul Schengen deoarece nu deţinea documente legale. Poliţiştii de frontieră i-au întocmit lucrare penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat. În aceeaşi zi, s-a prezentat la controlul de frontieră, pe sensul de ieşire din România, ca pasager într-un autocar marca Mercedes un bărbat care s-a legitimat cu o carte de identitate românească şi un permis de conducere. Cu ocazia controlului, s-a constatat că documentele prezentate sunt false total, acestea neîndeplinind condiţiile de formă şi fond ale unuia autentic, motiv pentru care persoana în cauză a fost condusă la sediul P.F. pentru cercetări. În urma verificărilor s-a stabilit că este vorba de un cetăţean ucrainean, Kulyk V.(29 ani). Bărbatul a declarat că a obţinut documentele de la o persoană necunoscută de pe raza judeţului Suceava contra sumei de 1000 de euro. Poliţiştii de frontieră bihoreni au întocmit acte de urmărire penală sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de fals privind identitatea şi tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat.
Vroiau să treacă frontiera ilegal
Joi, o patrulă formată din poliţişti de frontieră a observat în zona de responsabilitate a sectorului un bărbat care se deplasa pe jos, pe câmp, spre linia de frontieră.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
România
Un incident violent s-a petrecut în Ajunul Crăciunului, în orașul Huedin, județul Cluj. Un bărbat a fost rănit grav în plină stradă și lăsat inconștient, după ce a fost lovit cu o bâtă în cap de doi tineri.
Bihon CSM Oradea
CSM Oradea a avut o primă parte de sezon foarte bună. Pe plan intern, a cucerit SuperCupa și Cupa României și este neînvinsă în Superliga Națională, fiind lidera clasamentului la finele turului.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Comisia de circulație din orașul Valea lui Mihai a adoptat recent o serie de decizii menite să îmbunătățească traficul rutier și siguranța participanților la circulație, în urma analizării mai multor solicitări venite din partea cetățenilor.
BIHON Sport local
Arbitrul asistent orădean Alexandru Ioan Corb a fost nominalizat pentru lista FIFA pe anul 2026, astfel că CJA Bihor va avea trei arbitri în elita arbitrajului mondial.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Băutura i-a luat pur și simplu mințile unui bărbat din satul Cubulcut, aparținător localității Săcueni, care și-a atacat mama cu un cuțit, de față cu propria nepoată, de doar 11 ani.
Citiți principiile noastre de moderare aici!