BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Zebrele ultra-rapide ale Oradiei, după modernizarea de pe Cantemir - Nufărul

Zebrele ultra-rapide ale Oradiei, după modernizarea de pe Cantemir - Nufărul

De Cristina Ghilea
la 11 February 2024 07:13 Reactualizat la: 9 February 2024 15:13
29 Comentarii

Zebrele ultra-rapide ale Oradiei, după modernizarea de pe Cantemir - Nufărul

11 February 2024 07:13 Reactualizat la: 9 February 2024 15:13
Traversarea bulevardului Cantemir sau a străzii Nufărul sunt adevărate probe de viteză pentru pietoni.
Scris de Cristina Ghilea - Traversarea bulevardului Cantemir sau a străzii Nufărul sunt adevărate probe de viteză pentru pietoni.

Trimite articolul

X

Zebra de la Bisericuță a mai fost vedetă imediat după inaugurarea amenajării bulevardului, din cauza proastei amenajări a refugiului pentru pietoni, dar și a duratei scurte de timp setat pe „verde”.

[eadvert]

Recent, după darea în folosință a pasajelor rutiere din Centrul Civic și de la Piața Cetate, Primăria Oradea a umblat și la reglarea semafoarelor, în sensul reducerii timpilor pentru traversare, pe trecerile de pietoni.

„După ce am stat vreo 3 minute să se facă verde, am avut 18 secunde să traversez. Ăsta e timp pentru traversat 4 benzi?!”, ne-a reclamat un orădean din zonă.

Prin Direcția Tehnică, municipalitatea transmite că timpii au fost setați în așa fel încât un pieton să poată trece strada: „Da, unii ajung pe intermitent. Dar din momentul în care se dă drumul la intermitent este timp suficient să ajungi dintr-un capăt în altul”, spune directorul Sebastian Marchiș.

https://www.bihon.ro/wp-content/uploads/2024/02/7484193WhatsAppVideo20240209at150737.mp4

De altfel, în mediul online, șoferii orădeni au lăudat modul în care sunt sincronizate semafoarele pe Cantemir – Nufărul, astfel încât să fie undă verde pentru cei care circulă cu viteze regulamentară.

Pe direcția opusă, însă, laudele sunt mai reținute.

Trimite articolul

X
Taguri:
cantemir ,
nufarul ,
nufarul-cantemir ,
oradea ,
pietoni ,
timpi putini ,
trecere de pieton ,
treceri ,
zebra ,
Zebre
29 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Marius says:
    February 11, 2024 at 7:43 am

    Se circula mai rau ca inainte, de pe strazile secundare e dezastru ce coloane sunt. La Bisrricuta nici pietonii si nici masinile nu trec mai repede. La amiaza pe Nufarului e o coloana mai mare ca inainte, dimineata dinspre Sanmartin e dezastru la bisericuta.

    Reply
  2. hvfc.hkm says:
    February 11, 2024 at 8:43 am

    Sa se bucure pietonii astia ca nu le impun desteptii din pmo/pnl si o taxa de traversare.
    Urmeaza dupa alegeri.
    5 lei cei ce traverseaza in zece secunde 10 lei -20 de secunde.
    Superb proiect de regenerare urbana, 100% tipic ilie et co.
    Exclusiv masina e favorizata, pietonii da-i drecu’.
    Iar transportul in comun de la 56 milioane calatori cand a plecat Csuzi la 26 acum, in scadere de la an la an.
    Felicitari!

    Reply
    • Alexandru Ciucle says:
      February 11, 2024 at 2:20 pm

      Propaganda cu minciunile repede sare, i-ai numarat tu? Ai traversat zebra cumva, eu numai verde prind acolo. Tu stii ca oradenii voteaza numai Bolojan ca vor pasaje, poduri, vor pasaje, vor case demolate, paruri taiate transformate in blocuri. Oradenii asta vor

      Reply
      • robert says:
        February 12, 2024 at 12:35 pm

        Eu staun in zona. Si ytrtebuie sa iti spun ca e mult mai rau. Dejeaba apesi pe buton ca vrei sa traversezi, timpul de asteptare este aceeasi. Indiferent de timpul scurs intre doua apasari. Acele butoane sunt doar de forma acolo. Pe tot traseul.

        Reply
        • Mari says:
          February 12, 2024 at 9:53 pm

          Butonul e o ocazie buna de a lua microbi pe mâini ,ganditi-va cate mâini murdare se pun pe acele butoane…

          Reply
    • ilie si cateii says:
      February 11, 2024 at 3:45 pm

      Semafoare cu fisa. Sau cu cititor de card bancar.
      Vrea pietonu verde? Sa plateasca.
      Sa vada prostii ce au votat.

      Reply
  3. sandu2100 says:
    February 11, 2024 at 11:43 am

    Eu doar verde prind pe bulevrad, din orice directie vin. Si ca pieton tot timpul doar verde. Din Sanmartin pana in Rogerius mai mult de 3-4 minute nu fac , pasaje, verde peste tot, sa faci 10km in 3 minute nu stiu in care orase e posibil

    Reply
    • poc says:
      February 11, 2024 at 2:19 pm

      doar cu 200 si pa rosu ca primarele…

      Reply
    • Iliescu says:
      February 11, 2024 at 2:21 pm

      😂😂😂 Dacă mergi cu 200km/h bineînțeles că faci 10km in 3 minute

      Reply
    • Sanduculeee says:
      February 11, 2024 at 3:02 pm

      Deci daca circuli regulamentar 50km/h reiese urmatorul lucru
      50km/h ÷ 60 min = 0.83 km/minut asta × cu 3 minute, ar trebui sa parcurgi 2.5km in 3 minute.
      Tu ca sa parcurgi 10km in 3 minute, fizic ar trebui sa te deplasezi cu 200km/h….esti cam prost la matematica…asta e.

      Reply
      • H A says:
        February 11, 2024 at 10:00 pm

        Nu face in 3min dar face in 12min, zic ca e ok. Suntem ori rau intentionati ori pur si simplu plini de ura sa postam tot contra contra a orice se incearca sa se faca. Daca nu s-ar fi facut s-ar fi zis ca de ce nu se face. Foarte constructiv.

        Reply
        • thrthyrts says:
          February 12, 2024 at 8:07 am

          S-a facut u r**at. Vai dar ce bine ca s-a facut!
          Postam pro orcicarei tampenii, doar sa nu “ratam fondurile”. Flmanzi ordinari.

          Reply
    • bulevrad says:
      February 11, 2024 at 3:23 pm

      sandre, ia-ti pastilele ca d’aia vezi totul numai verde. Pacat ca circuli doar cu cocia, ca d’ai avea masina sau ai sti mere pa jos, ai vedea ce nasol ii in Orade’.

      Reply
      • sandu2100 says:
        February 11, 2024 at 7:55 pm

        Sunteti anti Oradea si antidezvoltare.

        Reply
        • Cristina Ghilea says:
          February 11, 2024 at 8:59 pm

          Aaaa, mnu! O zi bună!

          Reply
        • Anticomunist says:
          February 12, 2024 at 8:27 am

          si tu esti antilogica si bun simt!

          Reply
    • y says:
      February 11, 2024 at 3:46 pm

      Canalizarea menajera este locul ideal de deplasare pt.tine.

      Reply
    • Anticomunist says:
      February 12, 2024 at 8:25 am

      Sandele,
      Dupa ce ca esti prost, mai si semnalizezi. Ca sa parcurgi 10 km in 3 minute trebuie sa mergi constant (adica sa nu opresti la niciun stop) cu 200 km/h. Asta e, cand bei cerneala in loc sa scrii cu ea!

      Reply
    • Acceleratul says:
      February 12, 2024 at 3:29 pm

      Descrie traseul pe care mergi ca sigur gresesti ceva. Eu fac traseul respectiv in maxim 2 minute.

      Reply
  4. spzl says:
    February 11, 2024 at 12:21 pm

    Incet, incet, devine un oras neprietenos pentru pietoni, autostrada Nufarul-Borsului nu e o utopie.

    Reply
    • Alexandru Ciucle says:
      February 11, 2024 at 2:35 pm

      Oradenii vor pasaje, oradenii vor Bolojan , asta vrea toata lumea dezvoltare

      Reply
  5. Pietonulbiciclistcumasinasipejos says:
    February 11, 2024 at 12:48 pm

    Grija mare, daca va vaitati destul, creste si aici o supergiratiepasagisticapesubsideasupra…

    Reply
  6. Hoti says:
    February 11, 2024 at 12:51 pm

    Eu as face un tunel…

    Reply
  7. Oradeanca says:
    February 11, 2024 at 1:44 pm

    E dezastru in zona ,ești în pericol de moarte tot timpul ,ori o iei la fugă ori te calca sau te claxonează.

    Reply
  8. Da sigur că da, cum să nu... says:
    February 11, 2024 at 4:39 pm

    Prin gând faci tu în 3 min 10km. O să vedem după alegeri ce vei mai debita. Dar cred că deja știu: “Bolojan sigur nu așa făcea”, “Trăiți din ce a construit Bolojan”, “Asta nu e dezvoltare, e regres”, “Ideea asta ați furat-o de la Bolojan”, etc.

    Reply
  9. Trebuie facut pasaj subteran in zona. says:
    February 12, 2024 at 8:13 am

    In zona respectiva se impune a fi facut un pasaj subteran, pacat ca nu s-a facut in cadrul lucrarii de reabilitare mai ales ca nu s-a circulat vreo 2 ani pe bulevard.

    Reply
    • xxx says:
      February 12, 2024 at 8:46 am

      Unde nu s-a circulat 2 ani in Nufaru pe Nufarului???!!! Toti taranoii ce habar nu au de oras borbesc

      Reply
    • thegangisallwayshungry says:
      February 12, 2024 at 9:00 am

      In curand. “Sa nu pierdem fondurile”.

      Reply
  10. Tautu says:
    February 12, 2024 at 9:05 pm

    Zebra chiar e ultra-rapida, la 65 km/h. Pietonii sigur nu

    Reply
  11. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primarul Florin Birta, despre noul stadion: „municipiul Oradea își va asuma cota de cofinanțare de 25%”
    După tumultoasele lupte politice din ultimele săptămâni, primarul Florin Birta a evidențiat pasul înainte făcut în perspectiva construirii noului stadion de 16.000 de locuri în Oradea. După zece luni de contestații, constructorul desemnat inițial își va putea duce planul. Lucrările ar urma să înceapă în primăvara anului 2027, dar până atunci trebuie mutată și Grădina Zoologică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Tragedie în Bihor. Un adolescent a murit înecat după ce a ieșit la scăldat alături de un prieten
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 24 iunie.

    FC Bihor

    Ioan Filip: „Vrem să obținem mai mult sezonul acesta, ca să se vadă o evoluție”
    Ioan Filip are 37 de ani și se pregătește pentru un nou sezon în Liga 2 cu FC Bihor. Revenit la Oradea în 2024, căpitanul echipei speră la un sezon și mai bun al „roș-albaștrilor”.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Cu coroniţe şi bucheţele de sânziene, fete îmbrăcate în costume tradiţionale au marcat Ziua Internaţională a Iei, la Oradea
    Parada costumelor a fost organizată de Centrul de Cultură al Județului Bihor.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO+VIDEO
    31 de jucători au fost prezenți la primul antrenament al FC Bihor. „Obiectivul este să încercăm să ajungem din nou în play-off ”
    Plecați în vacanță după antrenamentul din 20 mai, jucătorii de la FC Bihor au revenit miercuri pe iarbă, dornici să pregătească sezonul 2026/2027.

    Economic

    Oradea: un teren valoros cu potențial economic, ținut pe loc în mijlocul unei povești naționale de pierderi
    Declarațiile recente ale Oanei Gheorghiu au readus în atenție situația companiei de stat Active Conexe SA, o societate înființată în urma reorganizării activelor rezultate din privatizarea Automobile Craiova către Ford.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X