La sfârşitul săptămânii trecute poliţiştii Biroului de Combatere a Infracţiunilor contra Patrimoniului din cadrul Poliţiei Municipiului Oradea au cercetat şi reţinut doi bărbaţi de 32, respectiv 29 de ani, ambii din Municipiul Oradea, bănuiţi de comiterea infracţiunii de furt calificat. Cei doi sunt bănuiţi de poliţiştii orădeni că, în noaptea de 11 spre 12 noiembrie a.c., ar fi pătruns în efracţie într-o boxă de la subsolul unui imobil de locuinţe din Municipiul Oradea şi ar fi sustras 60.000 euro, 200.000 lei precum şi diverse bunuri alimentare care aparţineau unui orădean, provocând un prejudiciu în valoare totală de aproximativ 500.000 lei. În cadrul cercetărilor efectuate pentru documentarea şi probarea activităţii infracţionale a celor două persoane, la 14 noiembrie a.c., cu autorizarea instanţei competente, poliţiştii orădeni au efectuat două percheziţii domiciliare în două locuinţe din Municipiul Oradea în care cei doi îşi aveau reşedinţa. În urma percheziţiilor efectuate, poliţiştii orădeni au descoperit şi ridicat 57.830 euro şi 154.000 lei din banii sustraşi. Poliţiştii Biroului de Combatere a Infracţiunilor contra Patrimoniului i-au reţinut pe cei doi în Centrul de Reţinere şi Arest Preventiv al I.P.J. Bihor pentru 24 de ore, iar sâmbătă, 15 noiembrie a.c., aceştia au fost prezentaţi la Judecătoria Oradea, cu propunere de arestare preventivă. Magistraţii au emis pe numele celor doi bărbaţi bănuiţi de comiterea faptei mandate de arestare preventivă pentru 30 de zile. Poliţiştii Biroului de Combatere a Infracţiunilor contra Patrimoniului din cadrul Poliţiei Municipiului Oradea continuă cercetările în cauză pentru documentarea întregii activităţi infracţionale a celor două persoane.
Zeci de mii de euro furaţi dontr-o pivniţă
Doi bărbaţi bănuiţi că ar fi sustras bani şi bunuri dintr-o pivniţă din Oradea au fost arestaţi.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un scandal petrecut pe holurile școlii Gimnaziale nr. 1 din Tămășeu a fost tranșat în această săptămână de către Judecătoria Oradea, care a condamnat-o la 8 luni de închisoare, cu amânarea aplicării pedepsei, pe o femeie, mama unei eleve, care a fost acuzată că a păruit-o pe holurile școlii pe profesoara de matematică.
BIHON Sport local
După un sezon petrecut în Liga 3 la Minaur Baia Mare, cu care s-a calificat în play-off, mijlocașul bihorean Andrei Moga (20 de ani) a făcut din nou pasul în eșalonul doi al fotbalului românesc.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria Oradea anunță că, în perioada 20 iulie – 9 august 2026, vor fi instituite restricții de circulație în zona pasajului suprateran, pentru desfășurarea lucrărilor la proiectul „Pasaj denivelat pe DN 79, la intersecția cu Centura Oradea”.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un bărbat de 29 de ani, din Popești, dat în urmărire națională pentru că se sustrăgea executării unei pedepse de 2 ani de închisoare pentru furt calificat, a fost reținut de polițiștii Compartimentului Urmăriți din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Bihor și predat Penitenciarului Oradea.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În cursul zilei de 16 iulie, la ora 13:31, polițiștii Biroului Rutier Oradea au fost sesizați, în urma unui apel primit de Inspectoratul de Poliție Județean Bihor că pe strada Dunărea din Oradea, s-a produs un accident rutier.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!