BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Zilele Filosofiei - „Cetatea Ideală”

Zilele Filosofiei - „Cetatea Ideală”

la 17 November 2016 15:22
17 November 2016 15:22
În luna noiembrie a fiecărui an, Asociaţia Culturală „Noua Acropolă” răspunde inițiativei lansate de Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură de a celebra Ziua Mondială a Filosofiei.
Scris de farcas - În luna noiembrie a fiecărui an, Asociaţia Culturală „Noua Acropolă” răspunde inițiativei lansate de Organizația Națiunilor Unite pentru Educație, Știință și Cultură de a celebra Ziua Mondială a Filosofiei.

Trimite articolul

X

Cu acest prilej, între 17-19 noiembrie Noua Acropolă Oradea organizează o serie de evenimente sub egida „Cetatea Ideală”, la Muzeul Cetății Oradea.

Ajuns la cea de-a treia ediție, evenimentul aduce în fiecare an o tematică prin care se prezintă rolul filosofiei în viața omului din secolul XXI. Tema acestui an este inspirată din principiile arhitecturii sacre și propune identificarea felului în care oamenii au căutat ca, pe parcursul timpului, să îmbine armonios valorile în care au crezut cu spațiul în care au trăit. În arhitectura sacră regăsim simboluri din filosofie, artă, religie, matematică, care fac legătura dintre viață și o lume guvernată de legi universale atemporale.

Pentru a afla mai multe despre aceste simboluri, Asociația vă invită să participați la activitățile organizate în cadrul evenimentului. Programul de desfășurare a activităților începe azi, de la ora 18:00, cu deschiderea Zilelor Filosofiei, urmată de o prelegere filosofică – „Filosof pentru Cetatea Ideală” și un tur ghidat al expoziției „Arhitectura sacră”. În cea de-a doua zi, mâine, 18 noiembrie, tot de la ora 18:00, după turul ghidat al expoziției de arhitectură sacră, va urma o sesiune de prezentări multimedia: „Geometrie sacră”, „Megaliții”, „Temple orientale” și „Biserici românești”.

Sâmbătă, în ultima zi, de la ora 16:00, va avea loc o prelegere filosofică – „Simbolismul catedralelor gotice”, iar la final cei prezenți vor face un tur ghidat al expoziției „Arhitectura sacră”. Intrarea la activitățile derulate în cadrul Zilelor Filosofiei va fi liberă.

Doritorii pot afla detalii legate de eveniment la tel. 0755/292.542 sau la adresa de e-mail: na-oradea@noua-acropola.ro.

Trimite articolul

X
Taguri:
filosofie ,
noua acropola ,
oradea ,
Ziua Mondială a Filosofiei
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea scoate la licitație două spații comerciale în zone centrale ale orașului
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ultima ședință ordinară, închirierea prin licitație publică a două spații aflate în administrarea municipalității, imobile care au o altă destinație decât cea de locuință.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Italian stabilit în Oradea, judecat pentru că și-a făcut un tratament cu botox, dar a plecat fără să plătească
    Un cetățean italian de 52 de ani, stabilit în Oradea, este judecat pentru abuz de încredere prin fraudarea creditorilor după ce și-a făcut un tratament cu botox la un cabinet medical din oraș și a plecat fără să plătească.

    Economic

    ANAF clarifică regulile fiscale pentru românii care închiriază camere prin Airbnb și Booking în 2026
    Agenția Națională de Administrare Fiscală a publicat un nou ghid destinat persoanelor care obțin venituri din închirierea pe termen scurt a camerelor din locuințele proprii.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    Cultură

    Cosmin Leucuţa, în dialog cu Mircea Pricăjan pe marginea cărţii „Cum te vei îmbrăca la sfârșitul lumii?”
    Apărut la Editura Humanitas, volumul i-a adus pentru a doua oară titlul de „Tânărul Prozator al Anului”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiție de peste 2,3 milioane de lei la Borod pentru producerea energiei din panouri solare
    Primăria Borod a semnat recent contractul pentru realizarea unui parc fotovoltaic, destinat producerii de energie din surse regenerabile, pentru autoconsumul localității.

    Bihon CSM Oradea

    GALERIE FOTO
    „Mulți dintre noi au ajuns în marea echipă a CSM-ului”. Povestea generației de aur a poloului orădean
    Fuziunea dintre echipele de polo juniori ale cluburilor Crișul și Dinamo Oradea a pus bazele viitoarei campioane CSM Oradea, care a câștigat 9 titluri naționale consecutive.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X