BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ziua Porților Deschise cu demonstrații și activități pentru vizitator, la aniversarea a 86 de ani de la înființarea Detașamentului 1 de Pompieri

Ziua Porților Deschise cu demonstrații și activități pentru vizitator, la aniversarea a 86 de ani de la înființarea Detașamentului 1 de Pompieri

De Bihon.ro
la 31 August 2022 13:12

Ziua Porților Deschise cu demonstrații și activități pentru vizitator, la aniversarea a 86 de ani de la înființarea Detașamentului 1 de Pompieri

31 August 2022 13:12
Joi, 1 septembrie, Detașamentul 1 de Pompieri Oradea, situat pe strada Avram Iancu nr. 9, aniversează 86 de ani de la înființare.
Scris de Bihon.ro - Joi, 1 septembrie, Detașamentul 1 de Pompieri Oradea, situat pe strada Avram Iancu nr. 9, aniversează 86 de ani de la înființare.

Trimite articolul

X

Cu ocazia aniversării, în intervalul orar 10:00 – 14:00, la sediul subunității vor avea loc exerciții demonstrative specifice, iar pompierii vor prezenta vizitatorilor tehnica de luptă utilizată în misiunile operative familiarizându-i totodată, cu măsurile și comportamentele adecvate în cazul producerii unor diferite situații de urgență.

Peste 1900 de misiuni desfășurate în 2022

Potrivit locotenent-colonel ISU Crișana, Camelia Roșca, „în primele opt luni ale acestui an, forțele de intervenție ale acestei subunități au desfăşurat 1975 de misiuni, din care: 164 de operaţiuni de stingere a incendiilor, 66 de misiuni de salvare a persoanelor cu diferite probleme de sănătate, rămase blocate în locuinţe, 251 de intervenții la alte situații de urgență (înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice periculoase, inundații, evenimente publice de amploare etc.), 185 de misiuni de asigurare/supraveghere la locul producerii unor situații de urgență, de salvare animale și alte intervenții, peste 1000 de intervenții SMURD, constând în misiuni de acordare a ajutorului medical de urgenţă și de descarcerare și 135 de exerciții și misiuni de recunoaștere în teren”.

[eadvert]

În cadrul misiunilor desfășurate în acest an, pompierii Detașamentului 1 Oradea au salvat 30 de persoane și bunuri în valoare de circa 25 000 000 lei.

Scurt istoric Detașamentul 1 de Pompieri Oradea

Data de 01 septembrie 1936 este o zi de referinţă în istoria pompierilor bihoreni, reprezentând momentul în care a luat fiinţă Compania de Pompieri Oradea, care, de-a lungul timpului, s-a impus ca subunitate de elită a instituţiei pompierilor din judeţ.

Efectivul inițial al Companiei de Pompieri Militari Oradea, înfiinţată în urmă cu 86 de ani prin „Ordinul de Zi nr. 104”, avea în componență un căpitan comandant, doi subofiţeri instructori și 20 oameni de trupă.

Raionul de intervenţie în care pompierii militari din cadrul Detașamentului 1 Oradea își desfășoară misiunile de protejare a vieții și bunurilor, se întinde pe o suprafaţă de aproximativ 560 de kilometri pătraţi, fiind format din 31 de localităţi şi o populaţie de circa 228 650 de locuitori.

Trimite articolul

X
Taguri:
aniversare ,
Detasamentul 1 de pompieri ,
ISU Crisana ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Procurorii orădeni, obligați să continue ancheta în cazul unui primar amenințat cu moartea
    Un incident petrecut în urmă cu un an, când un bărbat a intrat înarmat cu un cuțit în primăria din Biharia și a amenințat că vrea să-i omoare pe primarul și viceprimarul localității, are o „rezonanță socială puternică” și „periculozitate sporită” - motiv pentru care ancheta trebuie să continue.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 2 iunie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 2 iunie.

    Bihon CSM Oradea

    Fără șanse pentru „leii roșii” în meciul 3. U-BT Cluj-Napoca a preluat conducerea în finala Ligii Naționale
    La BT Arena s-a desfășurat cea de-a treia partidă a seriei dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Raiffeisen Oradea, contând pentru finala turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON CAO

    Stop branșamentelor și racordurilor frauduloase

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Mii de rățuște au fost lansate pe Crișul Repede, la Oradea, de Ziua Copilului, în scop caritabil
    Ploaia măruntă nu a fost un împediment pentru ca sute de orădeni să participe la cea de-a treia ediție a Cursei Rățuștelor care s-a desfășurat în cursul zilei de luni, 1 iunie.

    România

    Deznodământ tragic după intervenția ambulanțierului din Bihor: șoferița camionului a murit la spital
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de luni, 1 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident în Hidișelu de Jos: un BMW a ajuns cu roțile în sus lângă carosabil
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de luni, 1 iunie. 3
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X