BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ziua Siguranței pe Internet: Polițiștii de prevenire bihoreni au organizat ateliere de informare, dezbateri interactive și activități inedite

Ziua Siguranței pe Internet: Polițiștii de prevenire bihoreni au organizat ateliere de informare, dezbateri interactive și activități inedite

De Bihon.ro
la 10 February 2022 08:34 Reactualizat la: 10 February 2022 10:01

Ziua Siguranței pe Internet: Polițiștii de prevenire bihoreni au organizat ateliere de informare, dezbateri interactive și activități inedite

FOTO: IPJ Bihor
10 February 2022 08:34 Reactualizat la: 10 February 2022 10:01
În contextul Zilei Siguranței pe Internet, polițiștii de prevenire bihoreni au organizat o serie de acțiuni în comunitate. Aceștia le-au atras atenția tinerilor și adolescenților asupra riscurilor pe care le presupune utilizarea internetului și le-au explicat cum se pot proteja de acestea.
Scris de Bihon.ro - În contextul Zilei Siguranței pe Internet, polițiștii de prevenire bihoreni au organizat o serie de acțiuni în comunitate. Aceștia le-au atras atenția tinerilor și adolescenților asupra riscurilor pe care le presupune utilizarea internetului și le-au explicat cum se pot proteja de acestea.

Trimite articolul

X

În perioada 7 – 9 februarie a.c., în contextul Zilei Siguranței pe Internet* (Safer Internet Day), sărbătorită, în acest an, la 8 februarie, poliţiştii de prevenire bihoreni au organizat o serie de acțiuni în comunitate, pentru a marca acest eveniment și pentru a aduce în atenţia tinerilor și adolescenților o serie de recomandări privind riscurile și vulnerabilitățile pe care le presupune utilizarea Internetului, precum și recomandări despre cum pot să își securizeze activitatea online.

[eadvert]

 

Astfel, chiar în 8 februarie, de Ziua Siguranţei pe Internet, polițiștii de prevenire bihoreni în parteneriat cu Biblioteca Județeană „Gheorghe Șincai” din municipiul Oradea au lansat atelierul de informare „Internetul, ajutor sau provocare”, destinat tinerilor și adolescenților cu vârste între 10 și 18 ani.

Activitățile desfășurate în cadrul atelierului au ca scop conștientizarea tinerilor cu privire la siguranța acestora în mediul online și la capcanele pe care le pot întâlni. Primii cursanții au fost elevii International School of Oradea.

Polițiștii de prevenire bihoreni și partenerii organizează atelierul de informare de două ori pe lună, în prima și ultima miercuri din lună, la sediul Bibliotecii Județene „Gheorghe Șincai” din municipiul Oradea. Tinerii care doresc să participe se pot înscrie la numărul de telefon 0259.403104, iar accesul este gratuit.

De asemenea, la Liceul Tehnologic Sânmartin, polițiștii de prevenire bihoreni au organizat dezbaterea „Siguranță la un clik distanță”, în cadrul căreia, elevii de clasa a VI – a de la respectiva unitate de învățământ, au argumentat pro și contra, în fața colegilor, despre riscurile și beneficiile utilizării Internetului.

Înarmați cu argumente pro și contra, elevii, îndrumați de profesorii diriginți și de polițiști au arătat entuziasm, au manifestat un interes crescut pentru subiectul abordat, dar și multă responsabilitate și au fost dornici să-și exprime ideile.

Astfel, adolescenții prezenți la dezbaterea organizată de polițiștii de prevenire bihoreni le-au transmis colegilor recomandări și mesaje preventive precum: „Fii politicos în on-line, chiar și cu cei răutăcioși. Nu răspunde cu agresivitate la agresivitate!”, „Dacă cunoști persoane în on-line, ține cont că sunt necunoscuți și respectă regulile de siguranță!”, „Întotdeauna poți întrerupe o conversație cu o persoană care te jignește și o poți raporta”, „Mereu trebuie să fim atenți la informațiile pe care le postăm, dar și la ce distribuim pe rețelele de socializare”, „Când te simți în pericol, cere ajutorul unui adult! “, „Ai grijă cu cine comunici în on-line!”.

Totodată, polițiștii de prevenire bihoreni au derulat întâlniri pe aceeași temă cu elevii de la Liceul Teoretic Lucian Blaga din municipiul Oradea și de la lnternational School Agora.

În cadrul întâlnirilor cu copiii pe tema siguranței pe Internet, polițiștii de prevenire bihoreni au folosit și materialul educativ în format video „Siguranța tinerilor pe internet”, realizat chiar de ei, în cadrul proiectului „Educație pentru siguranță”

FOTO: Ziua Siguranței pe Internet, în Bihor 10.02.2022

 

Ziua Siguranței pe Internet

Începând cu anul 2003, în fiecare an, în luna februarie, la nivelul Uniunii Europene și în peste 100 de țări din întreaga lume este sărbătorită Ziua Siguranței pe Internet (Safer Internet Day).

Ziua Siguranței pe Internet este coordonată și promovată de rețeaua europeană INSAFE — European Safer Internet Network, în cadrul programului Safer Internet Plus al Comisiei Europene.

Sloganul evenimentului, „Împreună pentru un Internet mai bun”, încurajează toate părțile interesate, în special copiii și adolescenții, dar și părinții, profesorii și educatorii, precum și reprezentanţii sectorului tehnologiilor informaţionale şi comunicaţii, să promoveze utilizarea într-un mod mai sigur și responsabil a tehnologiei online.

Această zi oferă oportunitatea de a sublinia necesitatea folosirii responsabile a tehnologiilor informaţionale şi de a explora rolul şi aportul fiecăruia în transformarea spaţiului virtual într-un mediu mai sigur.

Principalele categorii de riscuri la care se pot expune tinerii în mediul online sunt: infectarea sistemelor cu programe de tip malware, furtul de identitate, cyberbullying, pornografia infantilă.

În acest context, polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității recomandă copiilor și părinților:

RECOMANDĂRILE POLIŢIEI BIHORENE PENTRU PĂRINŢI

Atunci când le oferiţi copiilor dumneavoastră posibilitatea de a naviga pe Internet, pentru a diminua eventuale pericole, ţineţi cont de următoarele aspecte:

– Comunicaţi deschis cu copiii despre Internet, despre beneficiile şi pericolele existente în lumea virtuală. Copilul trebuie să ştie că poate discuta cu părinţii despre orice aspect întâlnit în lumea virtuală.

– Fiţi atenţi la „prieteniile” online pe care le întreţin. Încercaţi să cunoaşteţi programele şi aplicaţiile folosite de copii pe dispozitivele de accesare a internetului.

– Instalaţi aplicaţii antivirus actualizate şi programe de filtrare care pot bloca automat accesul către anumite categorii de site-uri!

RECOMANDĂRILE POLIŢIEI BIHORENE PENTRU COPII

– Nu oferi persoanelor cunoscute pe Internet informaţii personale despre tine sau familia ta (cum ar fi numele, vârsta, CNP-ul, numărul de telefon, fotografii, adresa, şcoala la care înveţi). Dacă anumite persoane insistă să afle aceste detalii, anunţă-ţi imediat părinţi, căci este foarte probabil că au intenţii necurate.

– Prietenii din mediul online trebuie sa fie doar cei pe care îi cunoşti în realitate. Nu accepta niciodată să te întâlneşti direct cu cineva pe care l-ai cunoscut pe Internet! Nu folosi telefonul personal pentru a suna pe cineva cunoscut pe Internet!

– Nu spune altor persoane parola de la e-mail-ul tău sau de la conturile de socializare, cu excepția părinţilor.

– Fii atent la utilizarea reţelelor de socializare. Utilizează opţiunile de confidenţialitate pentru a alege cine îţi poate vedea postările!

– Nu uita că nu tot ceea ce vezi sau citeşti pe Internet este adevărat! Informaţiile aflate pe o pagină web pot fi postate de oricine, multe din ele fiind neverificate sau eronate. De

asemenea, fotografiile sau filmele pot fi modificate pe calculator şi pot înfăţişa situaţii care nu s-au petrecut niciodată.

– Nu instala pe dispozitivul tău programe sau aplicaţii fără a-ţi consulta părinţii. Ele pot conţine malware (viruşi informatici) şi produce pagube irecuperabile.

– În cazul în care primeşti pe e-mail mesaje de la persoane necunoscute, nu le deschide. Nu accesa link-uri sau ataşamente primite odată cu astfel de mesaje.

– Dacă cineva te face să te simţi inconfortabil pe Internet, poţi oricând să renunţi la comunicarea cu acea persoană. Nu eşti obligat să stai pe Internet mai mult decât consideri tu şi nici să suporţi ceea ce îţi provoacă neplăcere sau teamă; poţi oricând să îi scoţi de pe lista de contacte pe cei cu care nu vrei să mai comunici!

– Cere ajutorul, în orice situaţie, persoanelor în care ai încredere, părinţi, profesori sau prieteni apropiaţi.

Trimite articolul

X
Taguri:
siguranta tinerilor pe internet ,
Ziua Siguranţei pe Internet
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    La Showroom JUB Design Studio by Paints Market – Vara aceasta, alegerea începe cu tencuiala decorativă potrivită!

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    BierMania, bere bună din Germania, în Oradea, str Nicolae Bolcaș (Rompetrol Aradului)-10 beri germane de top la 89 lei

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 18.07.2026 - 24.07.2026 - PL Alesd + PL Sacueni + PL Salonta + PL Stei + PL Marghita + PL Rural + PL Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Păruială pe holurile școlii din Tămășeu. Mama unei eleve, judecată pentru că a lovit o profesoară
    Un scandal petrecut pe holurile școlii Gimnaziale nr. 1 din Tămășeu a fost tranșat în această săptămână de către Judecătoria Oradea, care a condamnat-o la 8 luni de închisoare, cu amânarea aplicării pedepsei, pe o femeie, mama unei eleve, care a fost acuzată că a păruit-o pe holurile școlii pe profesoara de matematică.

    BIHON Sport local

    Mijlocașul orădean Andrei Moga revine în Liga 2. A semnat cu o echipă care vizează un loc de play-off
    După un sezon petrecut în Liga 3 la Minaur Baia Mare, cu care s-a calificat în play-off, mijlocașul bihorean Andrei Moga (20 de ani) a făcut din nou pasul în eșalonul doi al fotbalului românesc.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Restricții de circulație în zona pasajului suprateran de pe DN 79. Șoferii vor folosi o bretea temporară
    Primăria Oradea anunță că, în perioada 20 iulie – 9 august 2026, vor fi instituite restricții de circulație în zona pasajului suprateran, pentru desfășurarea lucrărilor la proiectul „Pasaj denivelat pe DN 79, la intersecția cu Centura Oradea”.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X