BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Altfel de boicot petrolier

Altfel de boicot petrolier

la 13 January 2012 09:35
13 January 2012 09:35
Prin email-uri se propune un boicot „eficientizat” prin ţintirea unei singure companii petroliere.
Scris de Demian - Prin email-uri se propune un boicot „eficientizat” prin ţintirea unei singure companii petroliere.

Trimite articolul

X

Preţul carburanţilor aproape s-a dublat faţă de cele din ianuarie 2009, de la 0,66 euro/litrul la circa 1,2 euro pe litru.

Benzina s-a scumpit indiferent de contextul politico-economic, chiar dacă la nivel internaţional se ieftinea, benzina românească s-a scumpit metodic.

Anul trecut, pe site-urile de socializare s-a lansat propunerea unui boicot la benzinării în perioada 17 – 19 ianuarie. Ca atare, şi în Oradea, echipaje de Poliţie s-au mobilizat în zona staţiilor de carburanţi pentru a preveni gesturi extreme. Dar cel puţin în Oradea, protestele au fost mai timide, luând eventual forma plăţilor cu mărunţiş. Iar pe plan naţional protestul nu a dat rezultate dacă ţinem cont de scumpirile succesive care s-au operat şi anul trecut.

Iată însă că de câteva zile se răspândeşte prin e-mail un îndemn la un nou protest care să aibă loc pe 17 ianuarie. De această dată, iniţiatorii vin cu o idee originală. Şi anume îndeamnă şoferii să boicoteze o singură companie astfel încât aceasta să aibă doar două posibilităţi. „Să intre în faliment sau să scadă preţul, declanşând în acest fel concurenţa pe piaţă”, se arată în îndemnul la protest. Aceasta în contextul în care Consiliul Concurenţei a amendat recent cu 880 milioane de lei şase companii petroliere anchetate pentru cartel. Amenzile s-au situat în jurul procentului de 3% din cifra de afaceri a fiecărei companii.

Amenzi-record pentru companiile petroliere: peste 200 milioane de euro

Protest impotriva scumpirii benzinei la Oradea 

Trimite articolul

X
Taguri:
benzinarii ,
boicot ,
protest
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Război în PNL: Adrian Veștea pregătește o candidatură împotriva lui Bolojan, în timp ce PNL discută excluderea sa
    Adrian Veștea ar putea figura atât pe lista candidaților la șefia PNL, cât și pe cea a membrilor vizați pentru excludere din partid.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrările la pasajul subteran din zona Gării Oradea avansează. A început forarea celor 1.450 de piloți care vor susține structura

    Economic

    FOTO-VIDEO
    Deschidere spectaculoasă la Oradea: primul magazin „La Cocoș“ a atras mii de oameni și invitați de top
    Miercuri, 17 iunie 2026, Oradea a devenit scena unuia dintre cele mai animate evenimente comerciale ale anului: inaugurarea primului magazin „La Cocoș“ din oraș.

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Waves Festival pregătește cea mai mare ediție de până acum: Peste 70 de artiști vor urca pe scenele de la Băile 1 Mai
    Waves Festival revine la Băile 1 Mai în perioada 3–5 iulie 2026 cu cea de-a cincea ediție și promite cea mai amplă desfășurare din istoria evenimentulu.

    Economic

    Schimbare importantă pentru companii și ONG-uri: ce trebuie raportat la ANAF până la sfârșitul lunii
    Companiile, organizațiile neguvernamentale și instituțiile publice care dețin mai multe sedii secundare în aceeași localitate trebuie să îndeplinească o nouă obligație fiscală până la 30 iunie 2026.

    Economic

    Mii de controale și sute de sancțiuni în Bihor. DSVSA anunță că nu mai există focare active de pestă porcină
    Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Bihor a desfășurat în luna mai 2026 una dintre cele mai ample acțiuni de control din acest an, cu peste 2.100 de verificări efectuate în domeniul siguranței alimentare și al sănătății animalelor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X