Începe FITO 2015! Vezi aici programul Festivalului de Teatru

Reactualizat la:
Începe FITO 2015! Vezi aici programul Festivalului de Teatru
Teatrul Regina Maria organizează cea de-a III-a ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru Oradea. 

Festivalul Internaţional de Teatru Oradea prezintă, prin urmare, un număr de 19 spectacole dintre care 7 propuse de teatrul orădean, 9 spectacole propuse de teatre din ţară (Teatrul Odeon, Teatrul Mic, Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Teatrul Naţional Cluj-Napoca, Teatrul de Nord Satu Mare, Teatrul „I. D. Sîrbu” Petroşani, Teatru de Artă Deva, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea) şi 3 spectacole de club, propuse de Reactor Cluj, Teatrul Artemotion şi Impro Patzan Show.

Spectacolele se vor desfăşura în diferite spaţii, precum Sala Mare a Teatrului Regina Maria, Casa de Cultură a Sindicatelor, Moara Răsărit, Sala Arcadia, Scena Mobilă, Clubul de la Muzeul Iosif Vulcan, Crown Pub şi Kosher Wine, Coffee & Jazz.

Biletele s-au pus în vânzare la Agentia de Bilete a teatrului de luni până vineri în intervalul orar 10:00 – 19:00, iar în weekend între orele 10:00-13:00 sau cu o oră înainte de fiecare spectacol. Puteţi achiziţiona bilete şi online pe www.biletmaster.ro.

Festivalul Internaţional de Teatru Oradea se deschide sâmbătă, 19 septembrie, la ora 21, la Scena Mobilă, cu spectacolul-concert „Leonce şi Lena”, un spectacol incendiar, pe versurile Adei Milea, care vă invită să cântaţi şi să dansaţi împreună cu talentaţii actori ai Teatrului Regina Maria. Nu uitaţi: intrarea este liberă!

Sâmbătă, 19 septembrie

  • 21.00 – Scena Mobilă din Piața Regele Ferdinand – LEONCE ȘI LENA (un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea, regia artistică Mihai Măniuțiu), Teatrul Regina Maria, Oradea

Duminică, 20 septembrie

  • 19.00 – Sala Mare – LIVADA DE VIȘINI (de A.P. Cehov, regia artistică Alexandru Dabija), Teatrul Regina Maria, Oradea – PREMIERĂ

Luni, 21 septembrie

  • 17.00 – Sala Studio Arcadia – CUM SCRIEM PENTRU ȘI DESPRE TEATRUWORKSHOP INTERACTIV – EXERCIȚII, DISCUȚII, PĂRERI – susținut de lector dr. Raluca Sas-Marinescu, Facultatea de Teatru și Televiziune din cadrul Universității Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca
  • 19.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor – APROAPE DE TINE, ÎNCĂ! (de John Cariani, regia artistică Antonella Cornici), Teatrul Clasic „Ioan Slavici”, Arad

Marți, 22 septembrie

  • 10.00 – Sala Arcadia – POVEȘTI POPULARE RUSEȘTI (un spectacol de Igor Lungu), Teatrul Regina Maria, Oradea
  • 17.00 – Sala Studio Arcadia – CUM SCRIEM PENTRU ȘI DESPRE TEATRUWORKSHOP INTERACTIV – EXERCIȚII, DISCUȚII, PĂRERI – susținut de lector dr. Raluca Sas-Marinescu, Facultatea de Teatru și Televiziune din cadrul Universității Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca
  • 19.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) – CONTRA DEMOCRAȚIEI (de Esteve Soler, regia artistică Alexandru Dabija), Teatrul Odeon, București
  • 21.00 – Sala Arcadia – HERGHELIA ALBASTRĂ (de Valeriu Butulescu, regia artistică Nicoleta Dănilă), Teatrul I.D. Sîrbu, Petroșani
  • 21.00 – Clubul de la Muzeul Iosif Vulcan – ÎN 4D (de Alexa Băcanu, regia artistică Ovidiu Caița) – Reactor Cluj

Miercuri, 23 septembrie

  • 17.00 – Sala Studio Arcadia – CUM SCRIEM PENTRU ȘI DESPRE TEATRUWORKSHOP INTERACTIV – EXERCIȚII, DISCUȚII, PĂRERI – susținut de lector dr. Raluca Sas-Marinescu, Facultatea de Teatru și Televiziune din cadrul Universității Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca
  • 18.00 – Moara Răsărit – SEARA DE AJUN (de Anthony Neilson, regia artistică Ovidiu Caița), Teatrul Regina Maria, Oradea
  • 19.00 – Sala Mare – GAIȚELE (de Alexandru Kirițescu, regia artistică Alexandru Dabija), Teatrul Odeon, București
  • 20.00 – Casa de Cultură a Sindicatelor (spectacol cu publicul pe scenă) – EȘTI UN ANIMAL, VISKOVITZ! (de Alessandro Boffa, regia artistică Tudor Lucanu), Teatrul „Anton Pann”, Râmnicu Vâlcea
  • 21.00 – Scena Mobilă din Piața Regele Ferdinand – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET (un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte), Teatrul Regina Maria, Oradea

Joi, 24 septembrie

  • 18.00 – Moara Răsărit – VIAȚA TA ÎN 65 DE MINUTE (de Albert Espinosa, regia artistică Ovidiu Caița), Teatrul de Nord Satu Mare
  • 20.00– Sala Arcadia (spectacol cu publicul pe scenă) – EMIGRANȚII (de Sławomir Mrożek, regia artistică Tudor Lucanu), Teatrul Național Cluj-Napoca
  • 21.00 – Scena Mobilă din Piața Regele Ferdinand – ÎNDRĂGOSTIȚII DIN ANCONA (de Vajda Katalin, regia artistică Andrei Mihalache), Teatrul Regina Maria, Oradea
  • 21.00 – Kosher Wine, Coffee & Jazz – IMPROPATZAN SHOW (spectacol de improvizație teatrală), Impro Patzan

Vineri, 25 septembrie

  • 17.00 – Sala Arcadia – 39 DE TREPTE (după filmul omonim de John Buchan şi Alfred Hitchcock, adaptare de Patrick Barlow după o idee originală de Simon Corble şi Nobby Dimon, regia artistică Gabriela Dumitru), Teatrul Mic, București
  • 21.00 – Crown Pub – APLAUZE PENTRU LENA (de Valentin Nicolau, regia artistică Andrei Mihalache), Teatrul Artemotion, Oradea

Sâmbătă, 26 septembrie

  • 11.00 – Scena Mobilă din Piața Regele Ferdinand – POVEȘTI POPULARE RUSEȘTI (un spectacol de Igor Lungu), Teatrul Regina Maria, Oradea
  • 19.00 – Sala Arcadia – TAINA MĂNĂSTIRII (adaptare după John Pielmeier, regia artistică Marius Oltean), Teatrul de Artă Deva

Duminică, 27 septembrie

  • 19.00 – Sala Mare – OMUL DIN LA MANCHA (un musical de Dale Wasserman, regia artistică Korcsmaros Gyorgy), Teatrul Regina Maria, Oradea – PREMIERĂ



0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase