Luceafarul invinge Chindia Targoviste

Luceafarul Felix s-a impus in ultima etapa a ligii a II-a, pe teren propriu, in fata celor de la Chindia Targoviste cu scorul de 1-0. Golul bihorenilor a fost inscris de Rosu in minutul 12, dupa ce tot el a sutat in prima faza in portarul oaspetilor.

Luceafarul Felix si-a luat sambata, 2 iunie, la revedere de la suporteri cum se cuvine, invingand Chindia Targoviste cu 1-0 si terminand sezonul pe un binemeritat loc 6.

Prima repriza incepe cu dominarea teritoriala a Luceafarului, dar primii care rateaza sunt oaspetii, in minutul 8, prin Baluta. Dupa 4 minute Luceafarul inscrie: Rosu suteaza din careu, Omut se opune dar mingea deviaza tot la Rosu care o impinge in poarta din 7 metri aducand bucuria pentru bihoreni. Neaga mai rateaza odata pentru Luceafarul, in minutul 43, si repriza se incheie 1-0. In cea de-a doua repriza cei care domina sunt tot bihorenii dar nu reusesc sa-si concretizeze superioritatea pe tabela de marcaj si meciul se incheie cu scorul de 1-0.

Luceafarul termina astfel sezonul, reusind o binemeritata clasare pe locul 6, o performanta extrem de buna pentru echipa bihoreana, nou-promovata la inceputul sezonului in liga a II-a.

Luceafărul Oradea: Samoila – G. Bogdan, D. Muresan, Letan, Anitoiu – Luput (Svarczkopf), Ianc (Konyeha), D. Muntean – Rosu, Blanaru (Popescu), Fl. Neaga

Antrenor: Leo Grozavu

Chindia Tîrgovişte: Omut – Morariu (Petrea), Vodut (I.Radu), Voineag, C. Dinu – C. Anton, Baluta, Honciu (Busica), I. Serban – Smarandache, Mihaescu