bihon.ro Web analytics

Au tremurat pentru victorie

CSM CSU Oradea a dispus de BCMU FC Argeş cu scorul de 85-81.
Scris de Demian - CSM CSU Oradea a dispus de BCMU FC Argeş cu scorul de 85-81.

Echipa orădeană a obţinut luni seară o victorie muncită în etapa a 20-a a Ligii Naţionale de baschet masculin, după o dispută echilibrată în compania celor de la BCMU FC Argeş Piteşti. Partida s-a încheiat cu scorul de 85-81 (29-17, 23-20, 13-27, 20-17), în urma unui final incandescent.

Meciul a avut două jumătăţi complet diferite ca aspect. Prima repriză a fost dominată cu autoritate de echipa noastră, care a condus chiar şi cu 19 puncte în sfertul secund, scoruri 50-31 ( 18), 52-33 ( 19). CSM CSU avea un avantaj copios la pauza mare, scor 52-37 şi părea că se îndreaptă spre o victorie facilă. Din nefericire, aspectul jocului s-a schimbat complet după pauză.

Final fericit

Echipa orădeană s-a metamorfozat în rău, pierzându-şi complet luciditatea în sfertul trei. Piteştenii au redus treptat din diferenţă, pe fondul unei defensive visătoare a gazdelor. Mai mult, oaspeţii au reuşit să preia conducerea în minutul 30, scor 63-64 (coş Russell), în faţa unei echipe gazdă de nerecunoscut. Richard şi-a readus însă formaţia în avantaj la finele sfertului trei, scor 65-64. În sfertul patru, s-a mers „cap la cap” până în ultimele minute, cele două echipe succedându-se la conducere.

Din fericire, băieţii noştri s-au trezit la timp, reuşind să gestioneze cu succes finalul de meci. Apărarea a funcţionat mai bine în faţa atacurilor piteştene, iar Richard, Pasalic şi Gajovic au dat dovadă de inspiraţie în ultimul minut, înclinând balanţa victoriei în favoarea echipei orădene. CSM CSU s-a impus finalmente cu scorul de 85-81, după un meci în care şi-a pus pe jar suporterii. Dar totul e bine când se termină cu bine.

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 1.500
CSM CSU Oradea – BCMU FC Argeş Piteşti 85-81 (29-17, 23-20, 13-27, 20-17)

CSM CSU Oradea: Richard 14 (2×3), Mandache, T. Fometescu, Valeika 16, Kariniauskas 8, Gajovic 14 (2×3), Denison 8, Ţîbîrnă 4, Pasalic 10 (2×3), Nicolescu 11 (1×3). Nu au jucat: Gavrilă, Meluţ. Antrenor: Cristian Achim. Asistenţi: Milan Mitrovic, Marius Marinău

BCMU FC Argeş: Russell 7 (2×3), Kilyen 3 (1×3), Person 5 (1×3), Ciotlăuş, Kostoski 9 (3×3), Sánta 8, Porter Troupe 10 (1×3), Nicoară 19, Agafonov 18 (1×3), Corpodean 2. Nu au jucat: Căprărescu, Chirof. Antrenor: Hristu Şapera. Asistent: Alexandru Costin Ziguli

Arbitri: Ciprian Stoica, Alin Faur, István Bertalan. Comisar FR Baschet: Viorel Constantinescu
Descalificări pentru 5 faulturi personale: Richard / Russell