bihon.ro Web analytics

Calificați la turneul Final Four-ul Cupei României

De Gavril Nuțiu

CSM CSU a câștigat cu scorul de 77-65 meciul din deplasare cu SCM U Craiova.
Scris de Gavril Nuțiu - CSM CSU a câștigat cu scorul de 77-65 meciul din deplasare cu SCM U Craiova.

Campioana României nu a avut niciun fel de emoții în partida cu SCM U Craiova, contând pentru returul sferturilor de finală ale Cupei României. Învingătoare și în meciul din tur, cu scorul de 83-72, CSM CSU Oradea s-a calificat la turneul Final Four, alături de U BT Cluj-Napoca, SCM Timișoara și Dinamo Știința București.

Meciul de la Craiova a fost dominat de „leii roșii”, care s-au aflat în avantaj în cvasitotalitatea timpului de joc. Formația olteană a încercat să câștige, dar n-a reușit niciun moment să pericliteze calificarea echipei noastre. Spre deosebire de cele două meciuri directe anterioare, desfășurate la Oradea, „leii roșii” nu s-au mai lăsat surprinși și s-au instalat la conducere încă din startul întâlnirii.

Final liniștit

După un prim sfert echilibrat, oaspeții au intrat în avantaj la pauza mare, scorul fiind 34-40. Craiovenii au redus din diferență în sfertul trei, încheiat cu scorul de 52-56. Echipa noastră s-a distanțat decisiv în secvența a patra a meciului, rezultatul final fiind 65-77. Orădenii au avut o prestație solidă în jocul defensiv și au încasat un număr redus de puncte. Meciul de la Craiova a consemnat debutul în Liga Națională al juniorului Vlad Marinău. Din echipă a absentat în continuare Bobe Nicolescu, care este accidentat.

SCM U Craiova și CSM CSU Oradea se vor întâlni din nou sâmbătă, în etapa a 14-a a Ligii Naționale, ultima din prima parte a sezonului regulat. Meciul va avea loc cu începere de la ora 19:00 și nu va fi televizat. JB – G.N.

Aaron Broussard (la minge) a fost coșgheterul orădenilor, cu 18 puncte marcate FOTO: ROBBY BOROȘ

Sala Sporturilor din Craiova. Spectatori: circa 300

SCM U Craiova – CSM CSU Oradea 65-77 (19-20, 15-20, 18-16, 13-21)

SCM U Craiova: Pratt 9 (2×3), Diculescu 11 (3×3), Stoyanov 8, Laser 14 (2×3), B. Țîbîrnă, Byrd 3 (1×3), Năsturescu, Mulumba 20. Nu au jucat: Porter Troupe, Berceanu, Bagairea. Antrenor: Aleksandar Todorov

CSM CSU Oradea: K. Richard 12 (3×3), Watson 7 (1×3), Valeika 11, Ed. Petrescu 4, Zekovic 8 (2×3), Vl. Marinău, Broussard 18 (1×3), T. Fometescu 3 (1×3), Barnette 8, Reljic 2, Baciu, Markovic 4. Antrenor: Cristian Achim. Asistent: Milan Mitrovic

Arbitri: Alin Faur, Alexandra Stan, Bukuresti László. Comisar FR Baschet: Viorel Constantinescu