
Considerat până la venirea antrenorului Petar Kovacevic doar o rezervă a lui Lazar Dobozanov, Raul a înregistrat o adevărată explozie valorică în sezonul 2024-2025, când a contribuit copios la cele două mari performanțe ale echipei sale: calificarea în Top 8 Water Polo Champions League, iar apoi cucerirea titlului național.
Raul Gavriș a fost titularizat în meciul cu CSA Steaua, decisiv pentru calificarea în grupele semifinale ale Ligii Campionilor, când a avut o prestație e excepție, după ce Lazar Dobozanov era indisponibil, fiind bolnav. Ulterior, Raul a apărat poarta orădenilor și în meciul 5 cu Steaua din finala Superligii Naționale, câștigat la penalty-urile de departajare. În sezonul precedent, Gavriș și Dobozanov și-au împărțit poarta echipei orădene.
La rândul său, Ivan Gusarov și-a prelungit înțelegerea cu CSM Oradea pentru încă un sezon. În vârstă de 29 de ani, poloistul originar din Moscova (Rusia) evoluează pe postul de extremă dreaptă. A venit la CSM Oradea în vara anului 2024, de la Chania (Grecia). Are o vastă experiență competițională, evoluând de-a lungul carierei sale la echipe din Rusia Grecia, Serbia, Ungaria și Malta.
S-a impus la CSM Oradea ca un marcator redutabil. A avut evoluții renarcabile în Water Polo Champions League, fiind desemnat cel mai bun jucător (MVP) din etapa a doua a sezonului 2025-2026, când a contabilizat 4 goluri și 4 pase decisive în meciul cu Primorac Kotor, câștigat de CSM Oradea cu scrul de 14-7.
Citiți principiile noastre de moderare aici!