bihon.ro Web analytics

S-au distanțat după pauza mare

<p>FOTO: ROBBY BOROȘ</p>
CSM CSU Oradea a câștigat cu 78-62 meciul din deplasare cu Dinamo Știința.
Scris de Gavril Nutiu - CSM CSU Oradea a câștigat cu 78-62 meciul din deplasare cu Dinamo Știința.

Campioana României la baschet masculin a obținut cea de-a șasea victorie consecutivă în Liga Națională, după ce s-a impus pe terenul lui Dinamo.
Meciul a contat pentru etapa a 9-a stagională și a consemnat succesul incontestabil al echipei noastre. „Roș-albaștrii” au fost lipsiți în această întâlnire de aportul a doi titulari din rotația de bază, Bobe Nicolescu și Dragan Zekovic. În absența lui Zekovic, cel de-al șaselea jucător străin al oaspeților a fost Pavle Reljic.

Partida a fost echilibrată pe parcursul primelor două sferturi. Gazdele și-au adjudecat secvența întâi, scor 19-15, după care orădenii au trecut la conducere, scorul la pauza mare fiind 34-36.

Final liniștit

„Leii roșii” au mărit intensitatea ritmului de joc în sfertul trei, în care s-au distanțat pe tabela de marcaj. Oaspeții s-au apărat mai bine, primind doar zece puncte, iar scorul a devenit 44-57. Ecartul s-a mărit la 15 puncte în sfertul patru, iar finalul întâlnirii a fost unul fără emoții pentru echipa noastră, care nu a mai forțat în ultimele minute. Scorul final, 62-78, consemnează a șaptea victorie din actualul sezon pentru echipa noastră.

Etapa viitoare, CSM CSU Oradea va juca pe teren propriu, cu U BT Cluj-Napoca. Cele două echipe se vor întâlni însă miercuri, la Cluj-Napoca, în prima etapă a Grupei J, din faza secundă a FIBA Europe Cup.

Sala Dinamo. Spectatori: circa 350

Dinamo Știința București – CSM CSU Oradea 62-78 (19-15, 15-21, 10-21, 18-21)

Dinamo Știința: Calenic, Jeremic 8, Badiu 8 (2×3), Cane 5 (1×3), Barro 12, Diaconescu 2, M. Andrei 2, Ferguson Masters 13, Gugino 12 (2×3). Nu a jucat Odagiu.

Antrenor: Tudor Costescu

CSM CSU Oradea: Richard 15 (2×3), Broussard 12 (2×3), Watson 18 (4×3), Fometescu, Barnette 6, Valeika 6, Petrescu, Reljic 4, Baciu 6, N. Markovic 11 (1×3), Meluț.

Antrenor: Cristian Achim. Asistent: Milan Mitrovic

Arbitri: Alexandru Olaru, Bukuresti László, Sorin Drugău. Comisar FR Baschet: Constantin Ioan