BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
Schimbare de viziune la echipa de handbal CSM Oradea: conducerea spune răspicat că se dorește promovarea în Liga Națională

Schimbare de viziune la echipa de handbal CSM Oradea: conducerea spune răspicat că se dorește promovarea în Liga Națională

De Gavril Nuțiu
la 5 August 2026 17:51

Schimbare de viziune la echipa de handbal CSM Oradea: conducerea spune răspicat că se dorește promovarea în Liga Națională

Cosmin Liberț, Șerban Sere, Marcel Sas și Dan Pițigoi FOTO: JB
5 August 2026 17:51
Conferința de presă susținută miercuri de președintele Clubului Sportiv Municipal Oradea, Șerban Sere, s-a referit la trei dintre secțiile acestuia: handbal, polo și baschet.
Scris de Gavril Nuțiu - Conferința de presă susținută miercuri de președintele Clubului Sportiv Municipal Oradea, Șerban Sere, s-a referit la trei dintre secțiile acestuia: handbal, polo și baschet.

Trimite articolul

X

Din partea echipei de handbal au fost prezenți team managerul Marcel Sas, antrenorul Cosmin Liberț și secundul său, Dan Pițigoi. Marcel Sas și Șerban Sere au anunțat că obiectivul formației îl reprezintă promovarea în Liga Națională, obiectiv care ar trebui realizat până în anul 2030.

„Prezența pe prima scenă este condiționată însă de factorul economic. Trebuie să facem tot ce depinde de noi pentru a face echipa cât mai atractivă pentru mediul privat, astfel încât să putem atrage cât mai multe finanțări. Avem deja câțiva sponsori și vom căuta în continuare, deoarece fără o finanțare serioasă, nu vom putea avea succes în Liga Națională”, a afirmat prof. Marcel Sas.

Marcel Sas

Team managerul echipei anunță că se va dedica în totalitate noului său job, renunțând la cariera didactică, de profesor la Colegiul Național „Octavian Goga” Marghita.

„Am fost ani de zile directorul Colegiului Național «Octavian Goga», am fost apoi primar al municipiului Marghita, dar acum doresc să mă ocup în exclusivitate de echipa de handbal CSM Oradea. Ca atare, mă voi muta cu întreaga familie la Oradea și voi face tot ce îmi stă în putere pentru a aduce echipa în Liga Națională. Sigur că acest lucru se poate întâmpla mai repede față de termenul stabilit, anul 2030, sau mai târziu. Dar mai devreme sau mai târziu, va trebui să promovăm”, a spus team managerul echipei.

10 centre de handbal

Marcel Sas este inițiatorul proiectului „Bihorul joacă handbal după Metoda Xavi Pascual”, o inițiativă care își propune să creeze 10 centre de handbal în principalele localități ale județului. În fiecare dintre acestea va activa câte un antrenor sau profesor de sport cu specializarea Handbal, care va recruta 15-20 de copii cu vârsta de 8-10 ani pentru practicarea acestui sport.

Antrenorii vor fi instruiți după metodele celebrului Xavi Pascual, care a fost desemnat cel mai bun antrenor din lume în urmă cu doi ani. Bugetul proiectului este de 30.000 de euro. Este un proiect în premieră pentru handbalul românesc.

„Dorim să creăm în timp o bază de selecție, iar cei mai buni copii din centrele respective vor fi legitimați la LPS Bihorul, urmând să fie pregătiți de prof. Dan Pițigoi. Mai departe, cei mai buni juniori vor ajunge a CSM Oradea”, a explicat Marcel Sas.

Dan Pițigoi

Cosmin Liberț

 

Trimite articolul

X
Taguri:
csm oradea ,
handbal ,
liga nationala ,
Marcel Sas ,
promovare
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Schimbare de viziune la echipa de handbal CSM Oradea: conducerea spune răspicat că se dorește promovarea în Liga Națională
    Conferința de presă susținută miercuri de președintele Clubului Sportiv Municipal Oradea, Șerban Sere, s-a referit la trei dintre secțiile acestuia: handbal, polo și baschet.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Chirurgul orădean Dănuț Dejeu, acreditat internațional „Master Surgeon in Breast Treatment”
    Medicul chirurg Dănuț Dejeu a obținut acreditarea internațională „Master Surgeon in Breast Treatment”, acordată de Surgical Review Corporation (SRC), una dintre cele mai cunoscute organizații din lume care evaluează performanța chirurgilor și a centrelor medicale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Muncitor la Drumuri, condamnat după ce a băut coniac cât timp aștepta uscarea marcajelor și a provocat apoi o tamponare
    Un orădean, angajat al unei firme locale de întreținere a drumurilor, a ajuns subiect al unui dosar penal după ce a consumat alcool cât timp a așteptat să se usuce marcajele rutiere pe care tocmai le trasase, iar apoi a provocat o tamponare pe drumul spre casă.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat a murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc din Oradea
    Miercuri, 5 august, în jurul orei 13.00, un apelant al numărului unic 112 a semnalat că o persoană a căzut de la etajul 5 al unui bloc de locuințe situat pe Bulevardul General Gheorghe Magheru din Oradea.

    Economic

    Peste 680 de locuri de muncă disponibile în Bihor. Unde se fac cele mai multe angajări
    Piața muncii din județul Bihor continuă să ofere numeroase oportunități pentru persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă.

    Educație

    Adrian Hatos a fost numit în Consiliul Național al Cercetării Științifice
    Conducătorul Școlii Doctorale de Sociologie a Universității din Oradea, Adrian Hatos, a fost numit membru al Consiliului Național al Cercetării Științifice (CNCS), principalul organism consultativ al statului în evaluarea calității cercetării din România. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X