BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
Victorie mare, CSM Oradea a câștigat la Avtodor Saratov

Victorie mare, CSM Oradea a câștigat la Avtodor Saratov

la 21 December 2016 20:38 Reactualizat la: 21 December 2016 23:07
21 December 2016 20:38 Reactualizat la: 21 December 2016 23:07
După o înfrângere fără drept de apel în Liga Națională, CSM CSU Oradea a câștigat al cincilea meci din grupele Basketball Champions League, în deplasare la Avtodor Saratov. 
Scris de Demian - După o înfrângere fără drept de apel în Liga Națională, CSM CSU Oradea a câștigat al cincilea meci din grupele Basketball Champions League, în deplasare la Avtodor Saratov. 

Trimite articolul

X

Performanța este una remarcabilă, mai ales ca CSM-ul a reușit să câștige și meciul tur disputat la Oradea. CSM CSU a reușit astfel a doua victorie consecutivă în BCL, după ce în urmă cu o săptămână a învins pe teren propriu israelienii de la Maccabi Rand Media.

Cristian Achim a deplasat în Rusia un lot decimat de accidentări, fără Sean Barnette și Andrei Mandache. Baschetbaliștii orădeni au avut un nou start de partidă slab, fiind conduși cu 8-0 și 10-2 după doar patru minute de joc. Ulterior, orădenii au revenit și au avut șase minute de joc aproape impecabil, reușind să înscrie 14 puncte și să încaseze doar 2, scorul după primul sfert 12-16.

Până la pauza mare CSM a reușit să se mențină la conducere și chiar să își mărească avantajul cu încă trei puncte, 14-17 (26-33). Jocul bun prestat de baschetbaliștii orădeni a continuat și la ieșirea de la cabine, cea mai mare diferență înregistrată în sfertul trei fiind de 11 puncte în favoarea CSM-ului. Cu toate acestea rușii au revenit și au reușit să își adjuce sfertul trei cu scorul 17-15 (43-48). Ultimul sfert a fost foarte tensionat, Avtodor reușind să restabilească egalitatea și chiar să preia conducerea, 52-51. Cu doar 1 minut și jumătate rămas din meci, tabela indica egalitate 59-59. Mirkovic a reușit să înscrie două puncte, iar apoi Martin Zeno a recuperat mingea și a fost faultat. Acesta a ratat ambele aruncări libere, însă imprecizia rușilor și apărarea bună a orădenilor a făcut ca CSM să se impună cu 59-65.

Martin Zeno a fost într-o formă de zile mari și a avut o contribuție masivă la succesul CSM-ului. Americanul a înscris 28 de puncte și a reușit șase recuperări.

În urma acestei victorii CSM CSU Oradea a urcat pe locul cinci în grupă și păstrează șanse reale de calificare în faza următoare a Basketball Champions League.

„Perfomanțe care ne fac mândri”

„Sunt foarte bucuros pentru această victorie. Este o rază de lumină pentru noi, un motiv de a ne bucura, deoarece aveam mare nevoie de un astfel de rezultat.

Știam că va trebui să controlăm ritmul jocului și cred că am reușit acest lucru. Până la urmă am ținut o echipă cu o medie de aproape 90 puncte pe meci la mai puțin de 60. Am jucat împotriva echipei cu cea mai mare medie de puncte din Champions League, adică a celei mai productive ofensive din competiție și am reușit să învingem marcând 65 de puncte. Ceea ce spune multe despre felul în care s-au apărat băieții pe tot parcursul meciului.

Țin să remarc efortul depus de jucători. Ei au făcut posibil acest rezultat, în condițiile în care nouă ne-au lipsit doi jucători de bază și suntem într-o stare foarte avansată de oboseală.

Nu știu cine ar fi creditat echipa noastră cu cinci victorii la startul acestei grupe, cum nu știu nici cine ar fi spus că vom putea să învingem această echipă a lui Avtodor Saratov de două ori în mai puțin de două luni. Sunt niște performanțe care ne fac mândri”, a declarat antrenorul CSM CSU Oradea, Cristian Achim, la finalul partidei de miercuri.

Trimite articolul

X
Taguri:
avtodor saratov ,
Basketball Champions League ,
csm oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Percheziții DIICOT la samariteanul Viorel Pașca: acuzații de trafic de persoane și grup organizat. A fost constituit un spital mobil
    27 de percheziții sunt efectuate marți dimineața, în Bihor, de către procurorii DIICOT – Structura Centrală, împreună cu polițiștii Direcției Investigații Criminale la domiciliile mai multor persoane, firme și instituții publice din Bihor, într-un dosar în care, potrivit surselor Bihon, este vizat samariteanul Viorel Pașca, bărbatul care s-a ocupat ani la rând de îngrijirea unor persoane cu probleme de sănătate în locuințe din zona de sud a Bihorului.

    Cultură

    Expoziție, lansare de carte și minirecital Corina Chiriac, la Muzeul Ţării Crişurilor
    La Oradea vor fi expuse documente de familie, fotografii, obiecte păstrate timp de generații.

    Bihon CSM Oradea

    De la Cupa României la managementul echipei: noul capitol din cariera lui Titus Nicoară
    Titus Nicoară (38 de ani) a fost numit recent în funcția de team manager al echipei la care a debutat în Liga Națională, CSM CSU Oradea.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Economic

    Schimbare majoră la etichetele sticlelor de apă. Ce informații noi vor fi obligatorii
    Producătorii de apă de izvor și apă de masă ar putea fi obligați să ofere informații suplimentare pe etichetele produselor, potrivit unui proiect de lege aflat în dezbatere.

    Economic

    Raportările contabile semestriale, eliminate în 2026. Ce se schimbă pentru firme
    Ministerul Finanțelor a decis să elimine, pentru anul 2026, obligația depunerii raportărilor contabile semestriale la data de 30 iunie, într-o încercare de a reduce birocrația și de a simplifica relația dintre companii și administrația fiscală.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    După ani de așteptare, Săbolciu va avea apă la robinet: investiție de peste 5 milioane de lei în rețeaua de alimentare
    Satul Săbolciu va avea, în premieră, alimentare centralizată cu apă potabilă, după finalizarea lucrărilor derulate prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X