BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
FC Bihor
Decizia TAS: FC Bihor va evolua in Liga 2

Decizia TAS: FC Bihor va evolua in Liga 2

la 18 July 2011 11:51 Reactualizat la: 18 July 2011 16:16
18 July 2011 11:51 Reactualizat la: 18 July 2011 16:16
FC Bihor, Poli Timisoara si Gloria Bistrita au primit raspuns negativ la apelul depus la TAS in privinta licentei. Dupa mai multe amanari, TAS a decis sa pastreze verdictul dat de Comisia de Licentiere a FRF.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - FC Bihor, Poli Timisoara si Gloria Bistrita au primit raspuns negativ la apelul depus la TAS in privinta licentei. Dupa mai multe amanari, TAS a decis sa pastreze verdictul dat de Comisia de Licentiere a FRF.

Trimite articolul

X

FC Bihor, Poli Timisoara si Gloria Bistrita au primit raspuns negativ la apelul depus la TAS in privinta licentei. Dupa mai multe amanari, TAS a decis sa pastreze verdictul dat de Comisia de Licentiere a FRF. 

FRF a primit câştig de cauză, astfel că FC Bihor, Poli Timişoara şi Gloria Bistriţa vor juca în Liga 2.

Veşti proaste pentru FC Bihor! De acum e oficial: Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne a menţinut decizia Comisiei de Apel a FRF în procesul licenţelor ajuns pe masa judecătorilor elveţieni. „Cele patru memorii au fost respinse şi deciziile luate de autorităţile competente din România şi de UEFA au fost confirmate în totalitate”, a anunţat TAS pe site-ul oficial.

În aceste condiţii FC Bihor va evolua şi în sezonul viitor în Liga a II-a, chiar dacă a promovat pe teren de pe locul 2 la finele sezonului 2010/2011. Hotărârea TAS este definitivă şi năruieşte astfel speranţele jucătorilor şi ale spectatorilor bihoreni. „Am sperat până în ultima clipă într-o decizie pozitivă. Ne-am luptat până la capăt pentru un drept câştigat pe teren. Nu ne rămâne decât să ne conformăm. Mergem mai departe şi ne vom pregăti pentru Liga a II-a. O vom lua de la capăt şi ne vom concentra pe ceea ce avem de făcut”, a comentat preşedintele Şerban Morcan.

Din păcate verdictul judecătorilor elveţieni a venit fără nicio explicaţie, motivarea urmând să fie făcută… „în câteva săptămâni”.

Tristeţe în vestiar

Vestiarul „roş-albaştrilor” era cuprins luni de tăcere. Parcă murise cineva. De fapt în fiecare jucător s-a rupt ceva după această decizie, care le retează şansa de a da piept cu Steaua, Dinamo, Rapid sau alte echipe de top din Liga 1. „E tristeţe mare în vestiar. Toţi suntem dezamăgiţi. E urât să o luăm iar de la capăt după ce am promovat. Nu e corect ca noi care am muncit să plătim pentru greşelile altora”, spune fundaşul Sergiu Oltean. Nici moralul antrenorilor nu este mai ridicat. „Este foarte frustrant, dar ce mai putem face? Trebuie să ne regăsim entuziasmul şi să mergem mai departe. Nu va fi uşor să o luăm de la capăt, dar trebuie. Din mers trebuie să ne readaptăm programul de pregătire”, spune „principalul” Gheorghe Ghiţ.

Dezamăgirea este mare şi în rândul suporterilor. „Ne-aţi furat un vis frumos…”, au scris fanii pe unul din zidurile din zona Stadionului Iuliu Bodola.

Liga a II-a va debuta în data de 20 august, iar Seria Vest se anunţă una extrem de puternică cu FC Bihor, Poli Timişoara, Gloria Bistriţa sau U Craiova la start.

In urma respingerii recursurilor, cele trei cluburi nu au primit licenţă pentru a concura în Liga I a campionatului românesc pentru sezonul 2011/2012 şi FC Timişoara SA nu are o licenţă pentru a lua parte la competiţiile UEFA din acest sezon.

 Vezi aici comunicatul TAS

Saptamana trecuta TAS a audiat clubul FC Bihor, reprezentat prin presedintele Serban Morcan si  Cătălin Sărmăşan, preşedintele CF Liberty (care asigură managementul sportiv al clubului).

Clubul orădean a fost reprezentat la proces de doi avocaţi elveţieni de la Casa de avocatură Carrard din Lausanne, spre deosebire de Poli şi Gloria care au mizat pe avocaţi autohtoni. Din partea FRF au fost prezenţi Viorel Duru, directorul de licenţiere la Federaţiei, şi Adrian Stângaciu, şeful departamentului juridic din FRF.

Suspansul de prelungeste pentru FC Bihor: TAS da verdictul luni

LIVE | FC Bihor afla astazi verdictul de la TAS!

Trimite articolul

X
Taguri:
decizie ,
FC Bihor ,
tas
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Marți se joacă FC Bihor – Chindia Târgoviște. „Noi, din punct de vedere fotbalistic, trebuie să ne facem treaba”
    FC Bihor întâlnește marți, de la ora 17:30, echipa Chindia Târgoviște, ultima clasată din play-off cu înfrângeri pe linie. În fapt, dâmbovițenii au pierdut ultimele 8 meciuri de campionat, printre care și cel din tur cu FC Bihor, scor 1-3.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Era și cazul! Primăria Oradea și Compania de Apă înlocuiesc capacele de canalizare de pe Clujului și Averescu cu unele autonivelante
    Primăria Municipiului Oradea, în colaborare cu Compania de Apă Oradea, demarează lucrările de înlocuire a capacelor de canalizare pe Calea Clujului și strada Averescu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De Ziua Europei, Oradea se mobilizează pentru „Valuri de bucurie” – sport și solidaritate în Piața Unirii
    Pe 9 mai, de Ziua Europei, comunitatea din Oradea este invitată să transforme mișcarea într-un gest de solidaritate.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cimitir cuprins de flăcări în Bihor, în timpul unei serii de incendii de vegetație de 1 Mai
    În minivacanța de 1 Mai, pompierii bihoreni au stins șase incendii de vegetație uscată, care au afectat circa 4,5 hectare de teren.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Minivacanța de 1 Mai, marcată de incendii în Bihor: neglijența a provocat mai multe focare
    În perioada 01-03 mai, pompierii militari bihoreni au executat 86 de misiuni, dintre care 70 de intervenții SMURD la cazuri medicale și accidente rutiere, 9 intervenții pentru stingerea incendiilor, precum și misiuni de asistență a persoanelor aflate în situații de urgență și alte activități specifice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sală de fitness din Salonta, „vizitată” 3 nopți la rând de un hoț. A patra zi a restituit tot ce a furat
    Întâmplare mai puțin obișnuită a avut loc în Salonta, unde un localnic de 20 de ani a intrat trei nopți la rând, în aceeași sală de fitness din oraș, de unde a furat două laptopuri și încărcătoarele acestora.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X