BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
FC Bihor
Serie întreruptă pentru FC Bihor! Singura echipă neînvinsă din seria 8 și-a mărit diferența!

Serie întreruptă pentru FC Bihor! Singura echipă neînvinsă din seria 8 și-a mărit diferența!

De Teodor Biriș
la 21 October 2023 19:03 Reactualizat la: 21 October 2023 22:30
1 Comentarii

Serie întreruptă pentru FC Bihor! Singura echipă neînvinsă din seria 8 și-a mărit diferența!

21 October 2023 19:03 Reactualizat la: 21 October 2023 22:30
Plecată de vineri pentru a evita să facă în ziua meciului cei 135 de kilometri care despart Oradea de Pecica, FC Bihor a încheiat turul cu o remiză cu Progresul, deși a avut un om în plus mai bine de o oră de joc.
Scris de Teodor Biriș - Plecată de vineri pentru a evita să facă în ziua meciului cei 135 de kilometri care despart Oradea de Pecica, FC Bihor a încheiat turul cu o remiză cu Progresul, deși a avut un om în plus mai bine de o oră de joc.

Trimite articolul

X

Stări diferite la cele două echipe înaintea duelului de sâmbătă. Progresul a pierdut runda trecută cu 0-5 la Timișoara, iar FC Bihor s-a impus cu 6-0 în fața Gloriei Cermei. După 4 victorii consecutive, orădenii au încheiat turul cu o remiză în deplasare, scor 2-2 cu formația din Pecica, una extrem de motivată, care a luptat eroic în acest joc.

[eadvert]

Dornici de o cauză mai bună, arădenii au avut prima șansă de gol în minutul 16 când Alexandru Capătă a trimis cu capul în bara transversală. Riposta bihoreană a venit imediat, dar Shiando a salvat de pe linia porții mingea trimisă de Răzvan Gunie (19). A urmat șutul expediat de Sorian de la circa 25 de metri și Zamfir a reușit să respingă balonul în transversală (24).

Din minutul 33, gazdele au rîmas în inferioritate numerică, Shiando fiind eliminat pentru o intrare dură asupra lui Moga. În minutul 45, Gunie a înscris, dar golul a fost anulat la semnalizarea asistentului pe motiv de ofsaid. În prelungirile reprizei, Luca Bodi a prins un șut cu pâmântul de la circa 35 de metri și mingea a intrat în dreapta lui Pînzariu (1-0). Orădenii au reluat jocul de la centru, mingea a ajuns la Moga, care a șutat de la marginea careului puțin pe lângă vinclul din dreapta lui Zamfir.

Bihorenii au controlat jocul după pauză, iar în minutul 69 au mai solicitat gol o dată la șutul expediat de Calugher în bara transversaă, mingea a căzut în zona liniei porții, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Egalarea a survenit în minutul 74, când golgheterul Sergiu Jurj a fost la locul potrivit la devierea lui Alex Popa și a trimis în plasă fin doi metri (1-1).

FC Bihor a trecut în avantaj cu un gol înscris de Alexandru Stoian din unghi închis care a trimis lobat la colțul lung, bară-gol (1-2). O altă execuție spectaculoasă a privat echipa orădeană de victorie, pentru că Fred Nortey a înscris cu un șut spectaculos d ela 30 de metri, lateral stânga, mingea a intrat aproape de vinclu (2-2).

Chiar dacă a remizat, FC Bihor și-a mărit la 6 puncte distanța față de Poli, care a pierdut surprinzător la Peciu Nou, acolo unde vor juca și „roș-albaștrii” orădeni etapa viitoare. Orădenii încheie turul cu 7 victorii și două remize, cu cel mai bun atac și cea mai bună apărare din Seria 10.

„Suntem dezamăgiţi de deznodământul acestui joc, pentru că am dominat partida, ne-am creat foarte multe ocazii şi oportunităţi, dar lipsa de eficacitate şi concentrare, plus inspiraţia de care trebuia să dăm dovadă în treimea adversă ne-a făcut să suferim. Dar, până la urmă, e îmbucurător că am luat un punct, pentru că ne măreşte diferenţa din fruntea clasamentului, faţă de locul 2. Sigur că ne-am fi dorit mai mult la acest joc. Am fost destul de încrezători, am sperat şi am crezut într-o victorie, dar, se pare că şansa nu a fost de partea noastră, am primit şi goluri de la distanţă, eurogoluri, care a surprins pe toată lumea”, a declarat antrenorul Florin Farcaş.

CASETA TEHNICĂ
PROGRESUL PECICA – FC BIHOR ORADEA 2-2 (1-0)
Au marcat: Luca Bodri 45+1, Fred Nortey 88 / Sergiu Jurj 74, Alexandru Stoian 86
Progresul: Zamfir –T. Bodri, Moraru, Arsene, F. Nortey – M. Salka, Shiando – Adamcsik (39 R. Bănățan), L. Bodri, Răchită, – Al. Capătă (90+4 Novac).. Antrenor: Dan Stupar
FC Bihor: M. Pânzariu – C. Jurj (66 Al. Popa), Sg. Bactăr, R. Facaș, Al. Stoian – R. Gunie, V. Calugher (87 D. Stan) – A. Moga (87 A. Chindlea), Al. Sorian (66 A. Militaru), I. Ban (66 L. Ioviță) – Sg. Jurj. Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe
Eliminări: Schiando 33, antrenorul Dan Stupar 79 / –
Arbitri: Narcis Bodocan – Tamas Bazso Magyar (ambii din Cluj-Napoca), Florin Puiu (Braşov)
Observatori FRF: Zaharia Ciev, Gabriel Stoicovici (ambii din Timişoara).

FOTBAL – LIGA 3 – SERIA 8
Rezultate consemnate în etapa a 9-a, ultima din tur:
ACB Ineu – CS Socodor 0-0
Phoenix Buziaș – Șoimii Lipova 2-0 (0-0). Cristian Pădurariu 55, Darius Savu 77
Progresul Pecica – FC Bihor Oradea 2-2 (1-0). Luca Bodri 45+1, Fred Nortey 88 / Sergiu Jurj 74, Alexandru Stoian 86
Gloria Cermei – Avântul Periam 1-2 (1-1). Denis Lazăr 23 / Ovidiu Oancia 12, Alexandru Baranyi 90
CSC Peciu Nou – Poli Timișoara 3-1 (2-0). Marco Enciu 5, 46, Alin Ignea 40 / David Popa 60 penalty

CLASAMENT
1. FC Bihor 9 7 2 0 0 24 – 5 23
2. Poli Timișoara 9 5 2 2 21 – 7 17
3. CS Peciu Nou 9 5 2 2 16 – 10 17
4. Phoenix Buziaș 9 3 4 2 10 – 8 13
…………………………………………………………………..
5. CS Șoimii Lipova 9 4 1 4 12 – 12 13
6. Progresul Pecica 9 3 4 2 15 – 17 13
7. Avântul Periam 9 3 0 6 12 – 19 9
8. CS Socodor 9 2 2 5 7 – 14 8
9. ACB Ineu 9 1 3 5 4 – 16 6
10. Gloria Cermei 9 1 2 6 5 – 16 5

Etapa viitoare, prima din retur (27-28 octombrie, ora 15:00): vineri, Phoeniz Buziaș – Poli Timișoara; sâmbătă, CS Socodor – Șoimii Lipova, CSC peciu Nou – FC Bihor Oradea, Progresul Pecica – Avântul Periam, Gloria Lunca Teuz Cermei – ACB Ineu.

Trimite articolul

X
Taguri:
FC Bihor ,
Progresul Pecica
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Baciu' Petre says:
    October 22, 2023 at 5:27 am

    Biriș tată….Asa ai formulat titlul incat te duce in eroare….Corect era , domnule jurnalist “serie de victorii întreruptă ” ca sa nu se lase loc de interpretări și sa nu duci cititorii in eroare…. Asa fac toti jurnalistii din ziua de azi…Titlul articolelor lasă loc de interpretări sau prezintă un adevăr trunchiat. De ce fac asta? Pt ca noi …consumatorii de presa sa dam click pe articol. Presa de doi lei….

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    76 de echipe s-au bucurat de fotbal pe Stadionul Iuliu Bodola. „Fiecare copil participant este un câștigător”
    Sâmbătă, 16 mai, Stadionul „Iuliu Bodola” a fost epicentrul fotbalului juvenil bihorean. Peste 1.100 de copii proveniți de la 76 de echipe bihorene de la U9 până la U13 au jucat la ediția a VI-a a campaniei „Luna curățeniei”, care are și o componentă sportivă.

    Cultură

    Festivalul Copiilor Oradea va oferi, timp de două zile, ateliere, jocuri, concerte şi spectacole. Vezi programul complet
    Festivalul se va desfăşura de Ziua Copilului în Cetatea Oradea, Orășelul Copiilor și Parcul Barcăului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lucrările de reabilitare a Școli gimnaziale „Dimitrie Cantemir” din Oradea au trecut de 60%. Investițiile depășesc 9 milioane lei
    Lucrările de eficientizare energetică desfășurate la cele două corpuri ale Școlii Gimnaziale „Dimitrie Cantemir” din Oradea avansează, potrivit unui comunicat transmis de Primăria Oradea.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    România

    Ilie Bolojan după ultimele consultările de la Cotroceni: În condițiile în care PSD se va regăsi la guvernare, PNL va fi în opoziție
    Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat luni, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni, că în condițiile în care PSD se va regăsi la guvernare, PNL va fi în opoziție. 1

    BIHON Sport local

    Diferență record de scor în Liga 5 Bihor. „Vulturii” au înscris câte un gol la fiecare 4 minute și jumătate
    Sâmbătă s-a înregistrat cea mai mare diferență de scor consemnată la un meci de seniori jucat sub egida AJF Bihor în ultimii ani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cazul de hantavirus a fost confirmat în privința bărbatului externat dintr-un spital din Bihor! Tulpina este cea asociată șoarecilor
    Institutul Cantacuzino a confirmat infectatea cu hantavirus a arădeanului, dar tulpina virusului nu este cea cu transmitere de la om la om.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X