BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
FC Bihor
Un fost karateka este noul preparator fizic la FC Bihor! În ultimul an a lucrat cu un fost manager la Aston Villa!

Un fost karateka este noul preparator fizic la FC Bihor! În ultimul an a lucrat cu un fost manager la Aston Villa!

De Teodor Biriș
la 21 November 2024 10:52 Reactualizat la: 19 June 2026 23:25
4 Comentarii

Un fost karateka este noul preparator fizic la FC Bihor! În ultimul an a lucrat cu un fost manager la Aston Villa!

21 November 2024 10:52 Reactualizat la: 19 June 2026 23:25
Bihoreanul Marius Bortiş (45 de ani) este noul preparator fizic al echipei de seniori a FC Bihor și îi succede italianului Maurizio Miele, plecat o dată cu Gustavo Aragolaza. Are experiențe externe în Arabia Saudită, Irak, Emiratele Arabe Unite sau India.
Scris de Teodor Biriș - Bihoreanul Marius Bortiş (45 de ani) este noul preparator fizic al echipei de seniori a FC Bihor și îi succede italianului Maurizio Miele, plecat o dată cu Gustavo Aragolaza. Are experiențe externe în Arabia Saudită, Irak, Emiratele Arabe Unite sau India.

Trimite articolul

X

Marius Borțiș este un fost karateka și deţine centura neagră 1 Dan în karate şi kick-box. Originar din Drăgănești, Marius a făcut pasul spre profesia de preparator fizic în Italia unde „a obţinut certificatul de antrenor de fitness și fotbal sportiv la C.O.N.I. (Roma), certificatul de antrenor școlar de fotbal la FIGC-CONI (Federazione Italiana Gioco Calcio), de la Brescia şi certificatul de antrenor de fotbal la A.I.A.C. Brescia Calcio 1911”, informează FC Bihor în comunicatul de prezentare.

Borțiș este la prima colaborare oficială cu o echipă bihoreană, activitatea lui desfășurându-se în afara județului, mai mult chiar în afara țării.
Cariera de preparator fizic în fotbalul românesc a început-o în anul 2014 la Săgeata Năvodari, iar sezonul următor a lucrat mai aproape de casă la UTA (2015-2016). A lucrat atunci cu internaționalii Dennis Man şi Adrian Petre, care erau la prima echipă a „bătrânei doamne”. Un an a activat și în cadrul FRF, pregătind echipele de d ela U17 la U21.

Și-a început apoi periplul extern: în sezonul 2018-2019 la FC Al Merreikh (Sudan), care a câştigat cupa şi campionatul şi a ajuns până în semifinalele Ligii Campionilor ţărilor arabe; la Masfoot Club (Emiratele Arabe Unite), echipă cu care a ocupat locul 2 la President Cup Emirates (2019-2020); sezonul 2020 – 2021 l-a regăsit ca antrenor secund şi preparator fizic la Al Mina’a (Irak), unde a colaborat cu antrenorul principal Valentin Tiţa; în 2023 la Al Najmah (Arabia Saudită), unde a colaborat cu un staff românesc format din Florin Motroc (antrenor principal) şi Costel Pană (antrenor secund).

Ultima experienţă a avut-o în India, în acest an, unde s-a ocupat de pregătirea fizică a celor de la FC Malappuram și a lucrat sub comanda englezului John Charles Gregory (70 de ani), fost manager la cluburi precum Aston Villa, Derby County, Oueens Park Rangers, Maccabi Ahi Nazareth sau Kairat Amalty. Gregory are 190 de meciuri pe banca lui Aston Villa (1998-2002), cu care a câștigat Cupa Intertoto în 2001.

„Am venit cu gânduri foarte pozitive la FC Bihor, gânduri care mă şi caracterizează, pentru că am văzut modul de abordare şi optica despre fotbal a domnului preşedinte, George Tătar. M-a convins, iar azi am avut ocazia să cunosc staff-ul şi să lucrăm împreună. Eu am mai fost la stadion în urmă cu şapte luni şi am avut ocazia să ajung în zona vestiarelor, iar acum m-a surprins plăcut tot ce s-a modificat şi îmi dau seama că este vorba despre un proiect serios, cu bătaie lungă şi asta m-a făcut să mă întorc, mai ales că sunt bihorean şi aici aş putea spune că este casa mea. Astfel am revenit şi doresc să transmit din experienţa mea şi să îmi las amprenta pe fotbalul orădean, şi nu numai eu, cu toţii, cei din staff şi conducere, pentru că singur nu poţi, dar eu sunt convins că o să facem treabă bună”, a declarat Marius Bortiş, pentru site-ul oficial al clubului orădean.

Reîntâlnire cu Denis Man FOTO: facebook Marcel Borțiș

Trimite articolul

X
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. guta says:
    November 21, 2024 at 11:17 am

    da serios unde ii gasesc fcbihoru’ ala din argentina , acuma karatist, maine sofer de basculant, poimaine academician pe tactica etc

    Reply
    • greek says:
      November 21, 2024 at 12:33 pm

      inafara de titlu….tu ai mai citit ceva? Sau ti-a luat prea mult sa il citesti pe ala si ai obosit?

      Reply
  2. jiji says:
    November 21, 2024 at 1:01 pm

    super ideea, daca nu castiga ca pedeapsa o sa ii bata 🙂

    Reply
  3. Mirela says:
    November 22, 2024 at 9:35 am

    Ar fi foarte fain daca ar mai tine clase de TRX, a fost un super antrenor la Arad

    Reply
  4. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Adrian Maxim luptă vineri seara în co-main eventul galei aniversare „Colosseum Tournament 50”
    Vineri, 26 iunie, de la ora 19:00, în Cetatea de Scaun a Sucevei este programată gala aniversară „Colosseum Tournament 50”

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Urmează pasul decisiv! Transilvania Sport Academy joacă sâmbătă returul barajului cu Minerul Rodna
    Victorioși în tur cu 3-0 la Sângeorz Băi, fotbaliștii de la Transilvania Sport Academy pot face sâmbătă, de la ora 17:30, pasul decisiv spre Liga 3.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat care a tâlhărit o prostituată și altul care și-a amenințat mama cu moartea, duși la Penitenciarul Oradea
    Doi bihoreni, condamnați definitiv la închisoare cu executare pentru tâlhărie calificată și încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție, au fost reținuți de polițiștii Compartimentului Urmăriți din cadrul Serviciului de Investigații Criminale și predați Penitenciarului Oradea.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Crucea eroilor de pe Vârful Bihorul, revopsită după aproape 20 de ani
    Cu o zi înainte de Ziua Drapelului Național, care se sărbătorește în 26 iunie, soții Dan și Mariana Poinar au urcat pe Vârful Bihorul, cel mai înalt punct al Munților Apuseni, cu un țel precis și anume de a revopsi crucea ridicată în memoria eroilor români.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noi restricții de circulație în Oradea. Vezi zonele afectate
    În perioada 29 iunie – 17 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pe strada Dragoș Vodă, în vederea executării unor lucrări necesare pentru montarea și rigidizarea structurii podului feroviar aflat în execuție.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Arestat după o tâlhărie lângă bancomat. Un orădean a furat 900 de lei, pe care un bărbat tocmai i-a retras dintr-un ATM
    Un tânăr de 20 de ani a fost arestat, joi, de un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Oradea, sub acuzația de tâlhărie, după ce a furat banii pe care un bărbat de 61 de ani tocmai i-a retras de la un bancomat.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X