Speculatii privind o posibila ingerinta a echipei de la Maranello in ordinea de cursa au aparut dupa Marele Premiu al Turciei, disputat duminica la Istanbul, inaintea celei de-a doua intrari la boxe fiind evident plusul de viteza avut de Raikkonen in fata lui Massa. Cu toate acestea finlandezul a fost primul chemat de echipa la standuri, ordinea ramanand neschimbata dupa iesirea pe circuit a brazilianului. Massa a castigat in cele din urma a 12-a etapa a Campionatului Mondial, urcand din nou pe a treia pozitie in clasamentul pilotilor.
“Felipe si Kimi au facut o treaba buna de-a lungul celor 12 curse din acest sezon, fiind despartiti de doar un singur punct. Au fost si cateva greseli, dar este normal sa se intample. Suntem oameni si in acest nu este niciun plan de a interveni cu o strategie asupra unuia sau altuia dintre pilotii nostri”, a declarat Jean Todt, al carui viitor la carma echipei Ferrari este inca incert.
In urma succesului din Turcia Felipe Massa a redus la 15 puncte ecartul care-l separa de Lewis Hamilton, liderul campionatului, in timp ce la constructori Ferrari mai are de recuperat doar 11 puncte in fata celor de la McLaren-Mercedes. In aceste conditii Jean Todt este increzator in obtinerea titulurilor mondiale la finalul sezonului.
“Simtim ca lupta este inca deschisa. Va fi dificil de atins acest obiectiv, dat intotdeauna este la fel. Asa cum am spun mereu, vom incerca sa mergem la limita si sunt sigur ca vom reusi sa ne atingem tintele”, a mai adaugat Massa.
Urmatoarea etapa a Campionatului Mondial de Formula 1 este programata pe 9 septembrie la Monza (Italia), pe circuitul de casa al celor de la Ferrari.
Massa si Raikkonen, liberi sa concureze pentru titlu
<p>Directorul Scuderiei Ferrari, Jean Todt, a precizat ca nu exista ordine de echipa pentru cei doi piloti ai echipei italiene, atat Felipe Massa, cat si Kimi Raikkonen fiind liberi sa concureze unul impotriva celuilalt. </p>
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
Cultură
O dată cu noul album, a avut loc şi lansarea videoclipului „Money People”.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Potrivit unui comunicat transmis de OTL, începând din 17 aprilie, furnizorul aplicatiei 24Pay a suspendat temporar serviciul de plată a biletelor, până ȋn 30 aprilie, din cauze de ordin tehnic.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Comuna Diosig va beneficia de un amplu proiect social destinat persoanelor vârstnice aflate în situații vulnerabile, prin care va fi înființat un serviciu modern de îngrijire la domiciliu pentru seniorii care nu se mai pot descurca singuri în activitățile de zi cu zi.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
2 ani și 6 luni de închisoare, cu suspendare pe un termen de supraveghere de 3 ani.
Economic
O hotărâre de Guvern publicată în Monitorul Oficial modifică sistemul de calcul al chiriilor pentru locuințele aflate în proprietatea statului și a unităților administrativ-teritoriale, prin actualizarea tarifelor de bază exprimate în lei pe metru pătrat.
BIHON Sport local
Sâmbătă și duminică s-au desfășurat meciurile din etapa a VIII-a, în ambele faze ale campionatului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!