BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Local DISABLED
Codul Fiscal modificat din 2009

Codul Fiscal modificat din 2009

la 7 October 2008 10:29
7 October 2008 10:29
ORADEA&#160;- Anul 2009 va aduce modificări ale Codului Fiscal. Limita deducerii cheltuielilor efectuate de către angajator în numele unui salariat la schemele de pensii facultative - Pilonul III, precum şi pentru asigurările voluntare de sănătate, va creşte de la 200 la 250 de euro.<BR /><A href="http://apps.bihon.ro/download/jbtipps/NotadeFundamentareCF.pdf" target="_blank"><B><FONT color="#408080">Nota de Fundamentare</FONT></B></A><BR /><A href="http://apps.bihon.ro/download/jbtipps/Proiect_modificare_Cod_Fiscal.doc" target="_blank"><B><FONT color="#408080">Proiect modificare Cod Fiscal</FONT></B></A>
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - ORADEA&#160;- Anul 2009 va aduce modificări ale Codului Fiscal. Limita deducerii cheltuielilor efectuate de către angajator în numele unui salariat la schemele de pensii facultative - Pilonul III, precum şi pentru asigurările voluntare de sănătate, va creşte de la 200 la 250 de euro.<BR /><A href="http://apps.bihon.ro/download/jbtipps/NotadeFundamentareCF.pdf" target="_blank"><B><FONT color="#408080">Nota de Fundamentare</FONT></B></A><BR /><A href="http://apps.bihon.ro/download/jbtipps/Proiect_modificare_Cod_Fiscal.doc" target="_blank"><B><FONT color="#408080">Proiect modificare Cod Fiscal</FONT></B></A>

Trimite articolul

X

Tot din 2009, profitul realizat de persoanele juridice române din tranzacţionarea titlurilor de participare pe piaţa autorizată şi supravegheată de Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare (CNVM) nu va fi impozitat. Ministerul Economiei şi Finanţelor (MEF) a elaborat un proiect de ordonanţă de urgenţă, pentru modificarea Codului fiscal, care vizează domeniul TVA, impozitul pe venit, impozitul pe profit şi accizele la carburanţi.

 

Benzinăriile, la ANAF

 

Prin proiectul MEF, se propune, totodată, introducerea obligaţiei agenţilor economici care comercializează sau intenţionează să comercializeze prin staţii de distribuţie, produse energetice de natura carburanţilor şi a combustibililor pentru încălzire, pentru care se datorează accize, de a se înregistra la autoritatea fiscală teritorială, care să permită urmărirea activităţii desfăşurate de aceştia. Potrivit notei de fundamentare a proiectului de act normativ „în cazul produselor energetice, după data de 1 ianuarie 2008, s-a înregistrat o creştere a livrărilor de carburanţi comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2007, cu o diminuare accentuată a încasărilor din accize faţă de cele aferente anului trecut. Această situaţie impune introducerea unor măsuri de urmărire a comercializării produselor respective şi la nivelul staţiilor de distribuţie“.

Sancţiunile pentru agenţii economici care nu vor îndeplini procedura şi condiţiile stabilite de ordonanţa de urgenţă vor ajunge până la 100.000 de lei, confiscarea sumelor rezultate din vânzare şi oprirea activităţii de comercializare a produselor accizabile pe o perioadă de 1 -3 luni.

 

Nerezidenţi

 

Anul 2009 aduce veşti bune şi pentru nerezidenţi. Câştigurile realizate de către persoanele fizice nerezidente din transferul titlurilor de valoare, altele decât părţile sociale şi valorile mobiliare, în cazul societăţilor inchise nu vor fi impozitate. Mai mult, în anul 2009, profitul realizat de persoanele juridice străine din tranzacţionarea titlurilor de participare pe piaţa autorizată şi supravegheată de CNVM nu va fi impozitat.

 

Dan Birta

Trimite articolul

X
Taguri:
accizele la carburanţi ,
cod fiscal ,
Comisia Naţionala a Valorilor Mobiliare ,
impozitul pe profit ,
impozitul pe venit
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    FOTO+VIDEO
    Învingător în Cetatea Sucevei! Adrian Maxim și-a adăugat în palmares și centura „Colosseum Tournament”
    Probabil cel mai valoros luptător român de K1 la categoria ușoară, bihoreanul Adrian Maxim și-a reconfirmat statutul la gala aniversară „Colosseum Tournament 50”, desfășurată vineri seara în Cetatea de scaun a Sucevei.

    Cultură

    VIDEO
    Interviu cu Cosmin Petruţ, actor, voice-over şi trainer / „Dublajul este una dintre cele mai discrete forme de actorie”
    Actor, voice-over şi trainer, Cosmin Petruţ este cunoscut pentru rolurile din spectacolele Teatrului Regina Maria din Oradea, de la cursurile de teatru, dar şi ca voce a multor personaje din desenele animate.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal la Spitalul Județean din Oradea: medic ATI, amenințat cu bătaia după un incident provocat de 4 persoane
    Un medic de la Secția Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean din Oradea a fost nevoit, sâmbătă dimineața, să sune la 112 și să ceară intervenția Poliției, după ce patru persoane au provocat scandal în incinta unității medicale, iar una dintre ele – o femeie – chiar l-a amenințat cu bătaia. 3

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tribunalul Bihor a dispus începerea judecății în dosarul de mită al fostului director al ISCTR Bihor, Cristin Țepele
    Un judecător de cameră preliminară din cadrul Tribunalul Bihor a dispus, vineri, începerea judecății în procesul în care Cristin Țepele, fostul director al Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier (ISCTR) Bihor, este inculpat pentru două fapte de luare de mită și pentru folosirea de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste detalii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    VIDEO: Dental Plazza by Adrian Oradea: Materialul ales poate face diferența când vă puneți o coroană dentară!
    Când îți pui o coroană dentară, materialul ales poate face diferența dintre un rezultat care ține ani de zile și o cheltuială greșită.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Noul showroom OMODA & JAECOO D&C Oradea și-a deschis porțile
    D&C Oradea vă invită să descoperiți noul showroom dedicat mărcilor OMODA și JAECOO, două branduri care aduc un nou standard în materie de design, tehnologie și eficiență. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X