Ţîrle a mai făcut luni un anunţ, cel puţin la fel de interesant: a dezvăluit că varianta construirii unei clădiri noi pentru Muzeu, pe terenul CJ de lângă Universitate, nu mai e o variantă de actualitate. Ţîrle pare să se fi reorientat decisiv spre ideea iniţială, ce vizează mutarea Muzeului în fosta Garnizoană, idee îmbrăţişată de către fosta conducere a CJ Bihor.
În condiţiile în care UDMR, Episcopia şi chiar directorul Muzeului, Aurel Chiriac, fuseseră împotriva ridicării unei clădiri noi pentru Muzeu, pe un teren plin de oportunităţi, semnarea contractului cu forul judeţean de către catolicii maghiari nu poate fi doar o simplă coincidenţă cu renunţarea lui Ţîrle la planurile sale îndrăzneţe…
Călin Corpaş
Muzeul, tot în Garnizoană
ORADEA - Capul Judeţului, liberalul Radu Ţîrle, s-a afişat ieri împreună cu episcopul romano-catolic, Tempfli Jozsef, pentru a anunţa că Muzeul Ţării Crişurilor mai poate sta cu chirie în Palatul Baroc încă doi ani de acum înainte. Chiria se ridică la 6.100 de euro, pentru un spaţiu 6.579,26 mp, cu 250 mp mai puţin ca până acum.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un scandal petrecut pe holurile școlii Gimnaziale nr. 1 din Tămășeu a fost tranșat în această săptămână de către Judecătoria Oradea, care a condamnat-o la 8 luni de închisoare, cu amânarea aplicării pedepsei, pe o femeie, mama unei eleve, care a fost acuzată că a păruit-o pe holurile școlii pe profesoara de matematică.
BIHON Sport local
După un sezon petrecut în Liga 3 la Minaur Baia Mare, cu care s-a calificat în play-off, mijlocașul bihorean Andrei Moga (20 de ani) a făcut din nou pasul în eșalonul doi al fotbalului românesc.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria Oradea anunță că, în perioada 20 iulie – 9 august 2026, vor fi instituite restricții de circulație în zona pasajului suprateran, pentru desfășurarea lucrărilor la proiectul „Pasaj denivelat pe DN 79, la intersecția cu Centura Oradea”.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un bărbat de 29 de ani, din Popești, dat în urmărire națională pentru că se sustrăgea executării unei pedepse de 2 ani de închisoare pentru furt calificat, a fost reținut de polițiștii Compartimentului Urmăriți din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Bihor și predat Penitenciarului Oradea.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În cursul zilei de 16 iulie, la ora 13:31, polițiștii Biroului Rutier Oradea au fost sesizați, în urma unui apel primit de Inspectoratul de Poliție Județean Bihor că pe strada Dunărea din Oradea, s-a produs un accident rutier.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În cursul zilei de 16 iulie , la ora 15:36, polițiștii Serviciului Rutier Bihor – Biroul Drumuri Naționale și Europene au fost sesizați că pe drumul județean 767 E, în afara localității Sărand, s-a produs un accident rutier.
Citiți principiile noastre de moderare aici!