BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Lugoj
Spectacol pentru amenajarea unei sali de curs a Scolii de Arta din Lugoj

Spectacol pentru amenajarea unei sali de curs a Scolii de Arta din Lugoj

la 17 May 2012 09:53
17 May 2012 09:53
Scena sălii festive a Şcolii de Arte „Dimitrie Stan” de pe str. Bucegi va găzdui astăzi, de la ora 17, un spectacol susţinut de profesorii şi elevii Şcolii de Artă din Lugoj. Spectacolul care va dura două ore, are ca scop strângerea de fonduri pentru restaurarea unei săli de clasă a instituţiei de învăţământ, iar costul unui bilet de intrare este de 5 lei.
Scris de Corina Eva - Scena sălii festive a Şcolii de Arte „Dimitrie Stan” de pe str. Bucegi va găzdui astăzi, de la ora 17, un spectacol susţinut de profesorii şi elevii Şcolii de Artă din Lugoj. Spectacolul care va dura două ore, are ca scop strângerea de fonduri pentru restaurarea unei săli de clasă a instituţiei de învăţământ, iar costul unui bilet de intrare este de 5 lei.

Trimite articolul

X

Şcoala de Artă „Dimitrie Stan” din Lugoj, fosta Şcoală Populară de Artă, este o instituţie care aparţine de Primăria municipiului Lugoj şi funcţionează în clădirea de pe strada Bucegi, ce aparţine acesteia. Fondurile adunate din vânzarea biletelor vor fi folosite pentru restaurarea unei clase a instituţiei lugojene.La această instituţie se pregătesc elevi cu vârste cuprinse între cea preşcolară şi până la pensionari. În acest an şcolar, clasele de pregătire sunt: pian şi chitară clasică – Suzana Benkoczi, orgă şi pian-jazz – Lucian Crista, chitară jazz – Cristian Veţan, percuţie: Daniela Marcu, acordeon: Casian Bucovan, saxofon: Septimiu Gâlea, Canto: Claudia Gâlea (soprană de coloratură), actorie: Maria Voronca, pictură: Flora Răducan, balet: Gabriela Stoenescu. Profesorii lucrează individual cu elevii, la studiul diferitelor instrumente, dar şi pe grupe – la balet, actorie şi pictură. Programul este flexibil, dimineaţa sau după-amiaza, în funcţie de posibilităţile elevului. La pian, studiile durează cinci ani, la canto – trei ani, la acordeon – trei ani, la orgă – trei ani, la balet – cinci ani, la pictură – trei ani, iar la actorie – trei ani. La toate aceste cursuri se mai adaugă un an suplimentar, de diplomă. Diplomele (fără de care viitorii solişti sau interpreţi nu-şi pot lua atestatele) sunt recunoscute de Inspectoratul Şcolar al Judeţului Timiş, iar calificarea este recunoscută de Ministerul Muncii, ceea ce scuteşte viitorii artişti de plata aşa-numitei „impuneri”, pentru că diploma obţinută dă dreptul de diferenţă. La acest eveniment îşi dau concursul: profesorii Suzana Bencoczi, Lucian Crista, Cristian Veţan, Daniela Marcu, Septimiu Gâlea, Claudia Gâlea, Casian Bucovan, alături de elevii claselor acestora. Pe lângă spectacol, spectatorii vor putea admira o expoziţie de pictură şi acuarelă a elevilor clasei prof. Flora Răducan, ce va fi deschisă în holul instituţiei.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
amenajare ,
caritabil ,
lugoj ,
scoala ,
scoala de arte ,
spectacol
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Clipe de groază în trafic: Un șofer de TIR din Oradea a provocat un accident în lanț, în urma căruia un copil a fost rănit
    Momente de panică s-au petrecut luni după-amiază, 8 iunie, în Constanța, după ce un TIR a scăpat de sub control și a lovit mai multe autoturisme și un autobuz într-o zonă intens circulată a orașului, relatează Ziua de Constanța. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi orădeni, prinși în Satu Mare cu 500.000 de euro falși. Ar fi încercat să vândă o parte din bancnote
    Doi bărbați din Oradea, în vârstă de 43, respectiv 44 de ani, au fost prinși în flagrant delict de polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Satu Mare în timp ce ar fi încercat să comercializeze 99.500 de euro, în bancnote contrafăcute de 500 de euro, și 1.000 de franci elvețieni falsificați. 3

    Cultură

    Interviu cu dirijorul David Giménez Carreras: „Obiectivul nostru este de a oferi publicului orădean spectacole populare și de înaltă calitate”
    Festivalul internațional Sounds of Oradea a ajuns la cea de-a cincea ediţie. Anul acesta se va desfăşura în perioada 12-14 iunie și va încânta publicul cu trei spectacole de excepție, în Cetatea Oradea și la Teatrul Regina Maria.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea a schimbat țara unde va efectua cantonamentul de vară
    În 2024 au fost în Ungaria la Balmazújváros, în 2025 la Bruck an der Leitha în Austria, iar în vara anului 2026 FC Bihor se va pregăti centralizat în Slovenia.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    Au pus FC Bihor pe primul loc. Trei dintre grupele de juniori au câștigat seriile Campionatului Național în care au evoluat
    Federația Română de Fotbal a structurat în ultimii ani competițiile juvenile pe două criterii valorice. Primele 24 de cluburi din clasamentul academiilor, alcătuit de FRF, sunt angrenate în Liga Elitelor, iar restul de peste 100 sunt angrenate în Campionatul Național, la diferite categorii de vârstă.

    România

    GALERIE FOTO
    Metz Handball a câștigat în premieră Liga Campionilor! CSM București a cucerit bronzul la senioare și argintul la junioare
    Budapesta a găzduit în acest weekend Final Four-ul Ligii Campionilor la Handbal Feminin, competiția care a reunit cele mai valoroase patru echipe ale sezonului european. Evenimentul s-a desfășurat în impresionanta MVM Dome, cea mai mare arenă de handbal din Europa.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X