Potrivit cotidianului, Ministerul de Interne si cel al Apararii (MoD) sunt in discutii pentru acordarea azilului (Charity Migrant Helpline) irakienilor care vor sa se stabileasca in Marea Britanie. Cele doua ministere nu au oferit alte informatii cu privire la aceasta actiune.
“Irakienii vor fi gazduiti timp de doua zile in Slough (vestul Londrei), inainte de a fi transferati in zone din nordul Angliei si in Scotia”, potrivit documentelor celor doua ministere.
Potrivit The Guardian, Ministerul britanic de Externe a anuntat ca 450 de cereri de acordare a dreptului de sedere in Marea Britanie au fost acceptate, 450 au fost respinse, iar alte 200 sunt in curs de examinare.
Transferul irakienilor in Marea Britanie se va efectua pe o perioada de 17 luni, incepand din aprilie, potrivit cotidianului, care a precizat ca circa 100 de irakieni vor pleca din tara lor cu avionul la un interval de circa 15 zile.
Premierul britanic, Gordon Brown, a anuntat in octombrie 2007 ca tara sa va ajuta personalul local irakian care a lucrat pentru fortele britanice sa se stabileasca in alte zone din Irak sau in oricare alta tara, inclusiv in Marea Britanie.
2.000 de irakieni vor fi primiti in Marea Britanie
<p>Marea Britanie va primi pe teritoriul britanic, incepand de luna viitoare, 2.000 de irakieni care au lucrat pentru militarii britanici in Irak, a anuntat marti cotidianul The Guardian, relateaza AFP.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
Cultură
Cei doi actori au susţinut un show de comedie şi poezie în parcul Muzeului Ţării Crişurilor, în faţa a sute de spectatori.
FC Bihor
Antrenorul secund al FC Bihor, Viorel Domocoș, ne-a transmis primele sale impresii după tragerea la sorți din grupele Cupei României.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Utilajul de dragare folosit în această perioadă pe Crișul Repede va fi transportat la Cernavodă, pentru a fi utilizat în intervențiile desfășurate pe Dunăre în contextul nivelului foarte scăzut al fluviului.
FC Bihor
Tragerea la sorți pentru faza grupelor Cupei României a fost efectuată de Adrian Mutu, Florin Niță și Raul Rusescu, foști componenți ai reprezentativei României.
1
Cultură
Primul film anunţat din program este o comedie neagră în regia lui Tudor Giurgiu.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Termoficare Oradea S.A. anunță prelungirea perioadei în care este întreruptă furnizarea agentului termic pentru prepararea apei calde de consum, din cauza lucrărilor de remediere a avariilor identificate la rețeaua termică de transport de pe strada Vasile Alecsandri.
Citiți principiile noastre de moderare aici!