BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Amazon retrage de la vânzare decorațiuni de Crăciun cu imagini de la Auschwitz

Amazon retrage de la vânzare decorațiuni de Crăciun cu imagini de la Auschwitz

la 2 December 2019 16:22
1 Comentarii

Amazon retrage de la vânzare decorațiuni de Crăciun cu imagini de la Auschwitz

2 December 2019 16:22
Amazon a retras de la vânzare decorațiuni de Crăciun cu imagini din lagărul de exterminare nazist Auschwitz, după ce un muzeu polonez a acuzat compania de comerţ online de "lipsă de respect", potrivit The Guardian.
Scris de Bihon.ro - Amazon a retras de la vânzare decorațiuni de Crăciun cu imagini din lagărul de exterminare nazist Auschwitz, după ce un muzeu polonez a acuzat compania de comerţ online de "lipsă de respect", potrivit The Guardian.

Trimite articolul

X

Oficialii muzeului înființat în locul fostului lagăr de la Auschwitz-Birkenau, din sudul Poloniei, au publicat pe platforma de micro-blogging Twitter imagini cu ornamentele care prezentau șine de cale ferată și barăci. Printre produse se afla chiar şi o figurină cu Iisus trimis la exterminare, a relatat The Guardian.

Conducerea instituției a solicitat retragerea imediată a produsaelor, motivând că Amazon a dat dovadă de lipsă de respect faţă de tragica semnificaţie a fostului lagăr nazist.

“Să vinzi ornamente de Crăciun cu asemenea imagini nu este deloc potrivit. Cum ai putea asocia Auschwitz-ul cu un desfăcător de sticle?”, au scris reprezentanţii muzeului.

Aceştia au adăugat ulterior că Amazon ar fi retras de pe site obiectele jignitoare pentru o întreagă istorie dureroasă, încă proaspătă pentru oamenii din întreaga lume. Totuși, puțin mai târziu, oficialii au adăugat un nou mesaj, după ce au descoperit alte obiecte similare care nu fuseseră retrase.

Americanii de la celebra companie online au declarat că “toţi comercianţii trebuie să urmeze protocolul vânzărilor, iar cei care nu respectă regulile vor fi traşi la răspundere. Produsele vizate au fost retrase”.

Lagărul de la Auschwitz a devenit un puternic simbol al genocidului în care şi-au pierdut viaţa şase milioane de evrei, între anii 1940 – 1945. Aproximativ un milion de evrei au murit în lagăr, alături de alți peste 100.000 de oameni de alte naționalități. 232.000 dintre victime au fost copii.

Sursă: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
amazon ,
decoratiuni craciun auschwitz ,
lagar concentrare auschwitz
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Seba says:
    December 8, 2019 at 7:07 pm

    “Să vinzi ornamente de Crăciun cu asemenea imagini nu este deloc potrivit. Cum ai putea asocia Auschwitz-ul cu un desfăcător de sticle?” Dar ei, acei “oficiali” , cum pot asocia Auschwitz-ul cu o afacere profitabila ?
    “Lagărul de la Auschwitz a devenit un puternic simbol al genocidului în care şi-au pierdut viaţa şase milioane de evrei, între anii 1940 – 1945. ” Mai informati-va !

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    Economic

    Bihorenii au câștigat, în medie, 4.692 de lei net în iunie. Câți salariați și șomeri sunt în județ
    Piața muncii din județul Bihor a înregistrat ușoare scăderi în luna iunie 2026, atât în ceea ce privește numărul salariaților, cât și cel al șomerilor aflați în evidențele autorităților.

    Cultură

    FOTO/VIDEO
    Carele alegorice au ajuns în Piaţa Unirii din Oradea. Zilele Culturii Maghiare au debutat cu dans şi sfinţirea „pâinii noi”
    Zilele Culturii Maghiare Oradea sunt organizate cu scopul de a promova dialogul intercultural și de a consolida legăturile dintre comunități.

    Economic

    Bihorul își consolidează exporturile: comerțul extern trece pe plus în mai 2026
    Exporturile județului Bihor au depășit importurile cu aproape 20 de milioane de euro în luna mai 2026, în timp ce vânzările externe au continuat să crească. Mașinile și echipamentele electrice rămân principalul motor al comerțului internațional al județului.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Uscatu’” și alți doi orădeni, achitați, dar puși să achite 210.000 de lei într-un caz de contrabandă cu țigări din Ucraina
    Orădenii Viorel Pop (66 de ani), cunoscut sub porecla „Uscatu’”, Zoltán Rácz, de 54 de ani, și Alexandru Varga (71 de ani) au fost achitați definitiv de Curtea de Apel Oradea pentru acuzația de constituire de grup infracțional organizat care ar fi avut drept scop contrabanda cu țigări aduse din Ucraina.

    România

    Se schimbă procedura pentru permisul auto. Ce document nu mai trebuie prezentat în dosarul de la ghișeu
    Cei care își depun dosarul pentru obținerea permisului auto nu mai sunt obligați să aducă certificatul de cazier judiciar, nici în format fizic, nici electronic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel Oradea: dosarul de evaziune al Nelei Secară, închis definitiv. Procesul a durat 10 ani
    La mai bine de 10 ani de la trimiterea sa în judecată într-un dosar de evaziune fiscală cu facturi fictive, orădeanca Nela Secară a scăpat definitiv de acuzații. Joi, Curtea de Apel Oradea a respins apelurile fostei afaceriste, a soțului acesteia și a două firme inculpate în acest caz, și a menținut sentința dată în noiembrie 2025 de Tribunalul Bihor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X