BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Cel mai vârstnic bărbat din lume a murit

Cel mai vârstnic bărbat din lume a murit

la 20 January 2019 16:05
20 January 2019 16:05
Japonezul Masazo Nonaka, care la 113 de ani deţinea titlul de cel mai vârstnic bărbat din lume, a murit duminică în casa lui din Hokkaido, relatează EFE.
Scris de demeter1 - Japonezul Masazo Nonaka, care la 113 de ani deţinea titlul de cel mai vârstnic bărbat din lume, a murit duminică în casa lui din Hokkaido, relatează EFE.

Trimite articolul

X

Decesul a avut loc în oraşul Ashoro, din insula Hokkaido, au confirmat rude ale bărbatului, care în momentul în care au încercat să-l trezească de dimineaţă şi-au dat seama că acesta murise în somn.

Potrivit familiei sale, Nonaka, care se deplasa în scaun cu rotile, se bucura încă de viaţă uitându-se la meciuri de sumo la televizor, citind ziarele şi făcând băi termale o dată pe săptămână. Masazo Nonaka era titularul recordului Guinness de cel mai vârstnic bărbat din lume din 10 aprilie 2018.

Bătrânul s-a născut la 25 iulie 1905 în Ashoro, oraşul în care a decedat duminică. Soţia sa, Hatsuno, cu care Nonaka are cinci copii, a decedat în 1992.

Japonia a deţinut numeroase recorduri ale celor mai longevive persoane din lume. Cel mai longeviv bărbat din lume a fost japonezul Jiroemon Kimuro, care a murit la 12 iunie 2013, la vârsta de 116 ani.

În ce priveşte femeile, recordul îl deţine franţuzoaica Jeanne Calment, care a murit în 1997, la 122 de ani şi 164 zile.

Cea mai longevivă femeie din lume este în prezent japoneza Kane Tanaka, în vârstă de 116 ani şi 18 zile.

SURSA: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
113 ani ,
a murit ,
cel mai varstnic barbat din lume ,
Masazo Nonaka
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Legea promovată de Cseke Attila va salva proiectele PNRR și va aduce 560 de milioane de euro din fonduri europene
    În cadrul vizitei efectuate sâmbătă la Oradea, unde a participat la inaugurarea noii creșe construite pe strada Aluminei, ministrul interimar al Dezvoltării, Cseke Attila, a prezentat una dintre măsurile legislative pe care ministerul le consideră esențiale pentru finalizarea investițiilor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență și pentru creșterea gradului de absorbție a fondurilor europene.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi urmăriți internațional, condamnați pentru fapte comise în Oradea, au fost aduși de polițiști din Franța și Germania
    Polițiștii români au adus în țară, la sfârșitul acestei săptămâni, 8 infractori dați în urmărire internațională, condamnați la închisoare cu executare pentru diferite fapte, printre care și doi bărbați care au primit pedepse pentru fapte comise în Oradea.

    BIHON Sport local

    CS Bihorul Beiuș a transferat un fost internațional de juniori format la Academia Hagi
    Echipa antrenată de George Zima reîncepe antrenamentele luni, 13 iulie, la Stadionul „Francisc Matei”.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Economic

    Rabla Auto 2026 rămâne neschimbat. Ce sume primesc românii pentru mașini noi
    Programul Rabla Auto va continua și în 2026, iar persoanele fizice vor putea beneficia de aceleași condiții de finanțare ca în sesiunea precedentă, desfășurată în 2025.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Bolojan și Cseke au inaugurat o creșă nouă în cartierul Rogerius. Noua unitate va începe să funcționeze din această toamnă
    Municipiul Oradea are o nouă creșă construită prin Programul guvernamental „Sfânta Ana”, derulat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Noua unitate, amplasată pe strada Aluminei, a fost inaugurată sâmbătă în prezența premierului interimar Ilie Bolojan, a ministrului interimar al Dezvoltării, Cseke Attila, și a viceprimarului Oradiei, Teofil Filimon.

    Bihon CSM Oradea

    Încă un baschetbalist american pentru CSM CSU Raiffeisen Oradea. „Josh este un jucător creativ”
    Clubul orădean și-a continua prezentarea noilor achiziții cu americanul Joshua Stephen Jefferson (28 de ani), care se va afla la prima apariție în Liga Națională de baschet masculin. Jefferson a semnat un contract valabil pentru campionatul 2026/2027.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X