Jovica Stanisic, fost sef al securitatii, si Franko Simatovic, fost comandant pentru operatiuni speciale, sunt acuzati ca ar fi antrenat, inarmat si condus unitati paramilitare care au ucis si persecutat persoane de alte etnii.
Procesul a inceput dupa ce judecatorii tribunalului ONU pentru crimele de razboi din Iugoslavia au decis ca Stanisic, care sufera de o depresie puternica si are pietre la rinichi, poate urmari desfasurarea procesului inregistrat, pe casete video, din celula sa.
Cei doi pot fi condamnati la inchisoare pe viata pentru cinci capete de acuzare privind omucidere, persecutii, deportari fortate si tratamente inumane in timpul razboaielor din Balcani. Niciunul dintre cei doi acuzati nu si-a recunoscut faptele.
Doi ofiteri sarbi, judecati pentru purificare etnica
<p>Doi sarbi, fosti ofiteri ai serviciului de informatii, acuzati de crime de razboi comise in timpul razboiului din Balcani din anii 90, sunt judecati, marti, la Haga, anunta BBC.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În perioada 15 -17 mai, polițiștii au desfășurat o nouă campanie de tip razie pe șoselele din Bihor, în cadrul căreia au fost legitimate peste 1.800 de persoane.
România
Conform celui mai recent sondaj INSCOP, PNL se află pe locul al doilea în intențiile de vot pentru alegerile parlamentare, depășind astfel PSD.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Începând din data de 19 mai, ora 12:00, se va relua circulația în sensul giratoriu aflat deasupra pasajului subteran de pe Oneștilor, potrivit unui anunț al Consiliului Județean Bihor.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sâmbătă, 16 mai, Stadionul „Iuliu Bodola” a fost epicentrul fotbalului juvenil bihorean. Peste 1.100 de copii proveniți de la 76 de echipe bihorene de la U9 până la U13 au jucat la ediția a VI-a a campaniei „Luna curățeniei”, care are și o componentă sportivă.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrările de eficientizare energetică desfășurate la cele două corpuri ale Școlii Gimnaziale „Dimitrie Cantemir” din Oradea avansează, potrivit unui comunicat transmis de Primăria Oradea.
Citiți principiile noastre de moderare aici!