Dar, dupa caderea lui Mussolini, in 1943, primarii Romei vin cu totii din ceea ce s-a numit “arcul constitutional”, adica acele partide care au luat parte la Rezistenta si la fondarea, in 1946, a Republicii. Evantaiul se intinde de la democratio-crestini la liberali, la socialisti si comunisti.
Gianni Alemanno nu apartine acestei familii, noteaza Le Monde. Este un fost lider al tinerilor din Miscarea sociala italiana (neofascista), si fara indoiala, i-a urmat sefului sau, Gianfranco Fini, care s-a facut remarcat prin venerarea simbolurilor mussoliene, intr-o functie ministeriala.
Cu revenirea la putere a lui Silvio Berlusconi, comenteaza Le Monde, alegerea unui fost neofascist la Primaria Romei, si aparitia in Parlament a doua partide care pretind ca au depasit traditionalul clivaj stanga-dreapta – istoria italiana s-a inchis, cu adevarat.
La 65 de ani de la caderea lui Mussolini, este inevitabila ideea ca absenta constiintei istorice nu se substituie mitului, conchide Le Monde.
Le Monde : Adio antifascismului !
<p>Sosirea lui Gianni Alemanno la Campidoglio, Primaria Romei, constituie o premiera in istoria Italiei, titreaza Le Monde. Nu este, cu siguranta, pentru prima data cand cel mai inalt demnitar al Orasului Etern este de dreapta. <BR /></p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București a găzduit, în perioada 15–17 mai, cea de-a treia ediție a Olimpiadei Naționale de Securitate.
România
Conform celui mai recent sondaj INSCOP, PNL se află pe locul al doilea în intențiile de vot pentru alegerile parlamentare, depășind astfel PSD.
Cultură
Evenimentul face parte din manifestarea Zilele Muzeului Țării Crișurilor, ediția a XXVIII-a.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Începând din data de 19 mai, ora 12:00, se va relua circulația în sensul giratoriu aflat deasupra pasajului subteran de pe Oneștilor, potrivit unui anunț al Consiliului Județean Bihor.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sâmbătă, 16 mai, Stadionul „Iuliu Bodola” a fost epicentrul fotbalului juvenil bihorean. Peste 1.100 de copii proveniți de la 76 de echipe bihorene de la U9 până la U13 au jucat la ediția a VI-a a campaniei „Luna curățeniei”, care are și o componentă sportivă.
Cultură
Festivalul se va desfăşura de Ziua Copilului în Cetatea Oradea, Orășelul Copiilor și Parcul Barcăului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!