BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
McCain confundă Spania cu o ţară sud-americană

McCain confundă Spania cu o ţară sud-americană

la 19 September 2008 08:45
19 September 2008 08:45
<p>Candidatul republican la preşedinţie, John McCain, a refuzat să se pronunţe în privinţa unei eventuale întâlniri cu premierul spaniol, Jose Luis Rodriguez Zapatero, dacă va fi ales preşedinte, aparent confundând Spania cu o ţară sud-americană.</p>
Scris de IM:MEDIAFAX - <p>Candidatul republican la preşedinţie, John McCain, a refuzat să se pronunţe în privinţa unei eventuale întâlniri cu premierul spaniol, Jose Luis Rodriguez Zapatero, dacă va fi ales preşedinte, aparent confundând Spania cu o ţară sud-americană.</p>

Trimite articolul

X

“Aţi dori să aveţi o întâlnire cu şeful Guvernului nostru, Zapatero?”, l-a întrebat un jurnalist spaniol pe John McCain în cadrul unui interviu difuzat miercuri seara la un post de radio spaniol din Miami (în Florida).

“Mă voi întâlni cu şefii de stat care ne sunt prieteni şi care vor să coopereze cu noi”, a răspuns McCain. “De altfel, preşedintele Mexicului (Felipe, n. red.) Calderon conduce o luptă foarte, foarte dificilă împotriva cartelurilor de droguri”, a adăugat McCain, lăsând să se înţeleagă că a confundat Spania, ţară din Europa, membră NATO, cu o ţară latino-americană.

“De acord, dar eu vorbesc despre Europa”, a insistat jurnalistul, “pe preşedintele (sic) Spaniei aţi vrea să-l întâlniţi?”. Senatorul de Arizona a repetat răspunsul, precizând că nu se va întâlni cu şefii de stat care nu au aceleaşi principii şi aceeaşi filozofie ca ale americanilor, privind drepturile omului, democraţia şi libertatea.

Jurnalistul l-a întrebat din nou pe McCain dacă s-ar întâlni cu Zapatero la Casa Albă. “Sincer, ar trebui să examinăm relaţiile noastre, situaţiile şi priorităţile, dar vă pot asigura că voi stabili relaţii mai strânse cu prietenii noştri şi că mă voi întoarce împotriva celor care vor să facă rău Statelor Unite. Ştiu cum să fac aceste două lucruri”, a răspuns McCain.

sursa:mediafax

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mamă condamnată de Judecătoria Beiuș la închisoare pentru că și-a abandonat cei 4 copii. A fost adusă în țară din Italia
    O femeie de 41 de ani, originară din Arad, a fost adusă din Italia de o escortă a Poliției Române pentru a-și executa pedeapsa de un an de închisoare, dictată de Judecătoria Beiuș pentru abandon de familie.

    Economic

    Programul Rabla 2026 stârnește revoltă în industria auto: „Consumatorii riscă să rămână fără opțiuni”
    Modificările anunțate de Ministerul Mediului pentru Programul Rabla 2026 provoacă reacții puternice din partea industriei auto.

    Cultură

    S-a dat startul înscrierilor pentru Festivalul de Teatru Scurt din cadrul FITO. Vezi când va avea loc festivalul
    Festivalul Internațional de Teatru Oradea revine cu ediţia a 10-a în sezonul de toamnă.

    BIHON CAO

    CAO lansează un portal digital pentru depunerea, preluarea și emiterea documentațiilor pentru avize și contracte

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Vreme schimbătoare în Bihor: ploi, vânt și posibilă grindină în acest weekend
    Meteorologii au emis, vineri, o informare de instabilitate atmosferică, averse torenţiale, grindină, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii şi răcire accentuată a vremii, ce vizează până duminică după-amiaza, întreaga ţară.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea a luat locul I la categoria „Cea mai bună promovare” la Gala Destinația Anului 2026
    La categoria Staţiuni Turistice, Băile Felix s-a clasat pe locul 2.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dorin Privantu, finul fostului director ABA Crișuri Dorel Dume, condamnat pentru complicitate la abuz în serviciu
    Un acord de recunoaștere a vinovăției încheiat de procurorii DNA Oradea cu Dorin Marian Privantu, fost auditor public intern în cadrul Administrației Bazinale de Apă (ABA) Crișuri, a fost admis de Tribunalul Bihor, care a dispus condamnarea acestuia din urmă la un an, 9 luni și 10 zile de închisoare, cu suspendare, pentru complicitate la abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit (112 acte materiale).
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X