BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Peste 40.000 de agenţi vor asigura securitatea la inaugurarea lui Obama

Peste 40.000 de agenţi vor asigura securitatea la inaugurarea lui Obama

la 19 January 2009 09:49
19 January 2009 09:49
<p>Autorităţile americane au mobilizat peste 40.000 de persoane - printre care se numără 7.500 de militari în serviciul activ, 10.000 de membri ai Gărzii Naţionale şi 25.000 de membri ai forţelor de ordine - pentru a asigura securitatea la învestitura lui Barack Obama.</p>
Scris de IM:ONLINE - <p>Autorităţile americane au mobilizat peste 40.000 de persoane - printre care se numără 7.500 de militari în serviciul activ, 10.000 de membri ai Gărzii Naţionale şi 25.000 de membri ai forţelor de ordine - pentru a asigura securitatea la învestitura lui Barack Obama.</p>

Trimite articolul

X

Efectivele de securitate, coordonate de Secret Service, reprezintă cea mai importantă forţă de acest fel organizată vreodată la Washington şi depăşesc nivelul forţelor din Afganistan, unde se află 31.000 de militari americani.
Surse din serviciile de informaţii au declarat că nu au fost înregistrate ameninţări specifice, dar sunt luate în considerare mediatizarea evenimentului, prezenţa a numeroşi demnitari şi semnificaţia depunerii jurământului de către primul preşedinte de culoare al Statelor Unite.
“Trebuie să fim pregătiţi şi pentru individul care va încerca să întrerupă evenimentul, dar şi pentru o organizaţie teroristă”, a declarat purtătorul de cuvânt al Secret Service, Ed Donovan.
Departamentul poliţiei metropolitane va desfăşura 4.000 de ofiţeri, care vor fi sprijiniţi de alţi 4.000 de agenţi trimişi de forţele de ordine din alte 99 de agenţii federale, statale sau locale.
Poliţia din Washington a afirmat săptămâna trecută că lucrează şase zile pe săptămână, în schimburi de 12 ore, pentru a pregăti evenimentele legate de inaugurare.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO
    INITIO 2026 a debutat în forță: alămurile Filarmonicii au răsunat în grădina Palatului Episcopal din Oradea
    Programul estival INITIO 2026 include 13 concerte în spaţii neconvenţionale.

    BIHON Sport local

    Orădeanul Mădălin Călugăr va boxa la Campionatul European. „Vreau să mă întorc acasă cu medalia de aur”
    După o pregătire centralizată de aproape trei luni, în care s-a antrenat la Brăila, Reșița, Gheorghieni sau București, pugilistul orădean Mădălin Călugăr va reprezenta România la Campionatul European de box U19.

    Economic

    Aplicația e-Terra a fost repornită. Când vor putea fi solicitate din nou extrasele de carte funciară
    Aplicația e-Terra a fost repornită marți, 11 august, după perioada de indisponibilitate care a afectat activitatea de cadastru și publicitate imobiliară. Reluarea se face etapizat, iar în prima zi sunt prioritare actele și cererile rămase neînregistrate.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Mulțumesc că ați luptat atât pentru fiul meu”. Lecții de viață învățate la UPU al Spitalului Județean Bihor
    După două ore în care a încercat, alături de colegi, să salveze viața unui tânăr de 19 ani, medicul urgentist Natalia Hrihorișan a fost îmbrățișată de mama acestuia. „Mulțumesc că ați luptat atât pentru fiul meu”, i-a spus femeia printre lacrimi. Sunt momente pe care un medic nu le uită niciodată și care explică mai bine decât orice în ce constă cu adevărat meseria de la Unitatea de Primire a Urgențelor.

    Cultură

    A VIII-a ediție a Taberei de creație de la Bratca a adunat tineri îndrăgostiți de artă și tradiții, în inima naturii
    Scopul taberei a fost acela de a-i apropia pe tineri de valorile culturii tradiționale, de a le încuraja exprimarea artistică și de a contribui la formarea unor abilități.

    România

    VIDEO
    Gigi Becali îl numește „bagabont ordinar” pe Ilie Bolojan și cere înlăturarea acestuia de la Palatul Victoria
    Gigi Becali și-a intensificat criticile la adresa lui Ilie Bolojan, fiind nemulțumit că acesta a rămas la conducerea Guvernului după adoptarea moțiunii de cenzură.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X