Statele europene sunt ingrijorate de nivelul ridicat al inflatiei, care pare ca se va mentine o perioada indelungata de timp, afectand puterea de cumparare a populatiei, a declarat ministrul sloven de Finante, Andrej Bajuk. Slovenia detine in aceasta perioada presedintia prin rotatie a Uniunii Europene.
“Suntem in mod clar ingrijorati de evolutia inflatiei”, a declarat Bajuk, la sosirea la o reuniune a ministrilor din Finante comunitari care va avea loc la Brdo Pri Kranju, in apropiere de capitala slovena Ljubljana. “Modificarea preturilor pare sa devina tot mai mult de natura structurala, nu o evolutie pe termen scurt”, a adaugat Bajuk.
Inflatia din zona euro a atins un nou nivel-record in luna martie, de 3,5%, depasind estimarile analistilor care vedeau rata anuala la 3,3%. Cresterea inflatiei in cele 15 state europene vine pe fondul scaderii increderii in mediul de afaceri, pentru a zecea luna consecutiv, potrivit datelor preliminare publicate de biroul european de statistica Eurostat.
Inflatia din zona euro, din luna martie, o depaseste cu 0,2% pe cea inregistrata in februarie. Raportul Eurostat privind inflatia vine in contextul in care Banca Centrala Europeana a precizat, in repetate randuri, ca vrea sa mentina rata inflatiei sub nivelul de 2%, dar previzioneaza o accelerare temporara a preturilor.
In conditiile in care cresterea economica incetineste, analistii estimeaza ca banca ar putea decide o reducere a dobanzii de politica monetara, de la nivelul actual de 4%. BCE a respins insa aceasta varianta, sustinand ca este important sa mentina asteptarile privind evolutia inflatiei la un nivel redus, in special in contextul turbulentelor de pe piata financiara.
Belgia este unul dintre statele cu cele mai mari probleme in acest sens. Ministerul Economiei belgian a anuntat ca preturile au crescut in martie cu 0,73% lunar si cu 4,39% anual, cea mai accentuata rata inregistrata din septembrie 1985, cand inflatia a fost de 4,56%. Cele mai mari scumpiri lunare au fost inregistrate la benzina, electricitate, gaz si la restaurante si baruri.
In Romania se preconizeaza ca inflatia in luna martie sa ajunga la peste 8% urmand apoi sa se tempereze pana la finele anului. Totusi este greu de crezut ca avansul preturilor se va mai putea incadra in marja stabilita prin tinta de inflatie, adica intre 2,8 si 4,8% pana la finele anului 2008.
Cei mai multi analisti vorbesc, intr-un scenariu optimist, de o inflatie de aproximativ 6 procente.
Preturile explodeaza in toata Europa
<p>Romania nu este deloc un caz particular in ceea ce priveste dezechilibrele economice. In martie, inflatia din Belgia a crescut la un nivel comparabil doar cu anul 1985.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un conflict instituțional cu implicații directe asupra unor proiecte importante de infrastructură rutieră a izbucnit între Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și Ministerul Transporturilor, după ce cinci investiții majore au fost transferate către Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR).
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un elev al Liceul Teoretic „Gabriel Țepelea” Borod a obținut Premiul I la etapa națională a Concursului Național de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, competiție desfășurată la Iași în perioada 15-17 mai.
Bihon CSM Oradea
Dinamo București și CSM CSU Raiffeisen vor disputa marți seară meciul 4 din semifinalele turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin. Primele trei partide s-au încheiat cu rezultatele: 93-89 și 80-81 la Oradea, respectiv 72-76 la București.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a dispus trimiterea în judecată a 13 persoane, printre care vânători și paznici de vânătoare, acuzați de braconaj și uz de armă letală fără drept, complicitate la aceste infracțiuni, dar și de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor și uciderea, rănirea sau schingiuirea animalelor, cu intenţie, fără drept.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În perioada 15 -17 mai, polițiștii au desfășurat o nouă campanie de tip razie pe șoselele din Bihor, în cadrul căreia au fost legitimate peste 1.800 de persoane.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!