BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Sarkozy vrea axa Londra-Paris

Sarkozy vrea axa Londra-Paris

la 27 March 2008 06:33 Reactualizat la: 10 February 2011 12:35
27 March 2008 06:33 Reactualizat la: 10 February 2011 12:35
Presedintele Frantei, Nicholas Sarkozy, a decretat, miercuri, la Londra, nasterea unei axe anglo-franceze, menite sa fie o forta pentru progresul lumii intregi, care sa discute subiecte precum schimbarile climatice, reforma ONU sau razboiul din Afganistan.
Scris de IM:ONLINE - Presedintele Frantei, Nicholas Sarkozy, a decretat, miercuri, la Londra, nasterea unei axe anglo-franceze, menite sa fie o forta pentru progresul lumii intregi, care sa discute subiecte precum schimbarile climatice, reforma ONU sau razboiul din Afganistan.

Trimite articolul

X

Adresandu-se ambelor Camere ale Parlamentului de la Londra, presedintele Sarkozy a oferit poate cel mai cald omagiu adus de un lider francez Marii Britanii, de la terminarea razboiului.

“Divergentele legate de Uniunea Europeana si rivalitatile trecutului pot fi depasite”, a spus Sarko. “In numele poporului francez, am venit sa propun poporului britanic ca impreuna sa scriem o pagina noua in istorie, sa stabilim fratia secolului 21”, a spus Sarkozi. “Franta va propune, la summit-ul NATO de la Bucuresti, intarirea prezentei militare in Afganistan, pentru ca nu putem accepta revenirea talibanilor si a al Qaida la Kabul. Infrangerea nu este o optiune”, a adaugat liderul Frantei.

International Herald Tribune: Presiuni asupra Chinei

Liderii europeni si-au ascutit tonul in legatura cu Tibetul, in timp ce presedintele George W. Bush i-a telefonat liderului chinez, Hu Jintao, pentru a-i cere reluarea negocierilor cu Dalai Lama, liderul spiritual al tibetanilor.

Pana si diplomatii chinezi au inteles ca e vorba despre o problema grava, fiind alcatuita o echipa “de soc” care sa studieze efectele pe termen lung a disensiunilor actuale. De cealalata parte a Oaceanului, presedintele Frantei, Nicholas Sarkozy, aflat la Londra, a subliniat ca “Marea Britanie si Franta au o responsabilitate comuna pentru a determina China sa respecta drepturile omului”.

The Washington Times: Bush si Putin, la Soci

Presedintele George W. Bush a anuntat ca se va intalni cu omologul sau rus, Vladimit Putin, in Rusia, la inceputul lunii viitoare, si ca spera sa ajunga la un acord privind scutul american anti-racheta. Dupa participarea la summit-ul NATO de la Bucuresti si vizita oficiala in Croatia, seful de la Casa Alba se va duce la Soci, pe 6 aprilie, la invitatia lui Putin.

Acolo, cei doi vor incerca sa ajunga la un acord privind scutul american anti-racheta, iar Bush va avea ocazia sa-l cunoasca pe succesorul lui Vladimir Putin, Dimitri Medvedev, care va prelua presedintia Rusiei in luna mai.

The New York Times: Hollywood-ul plange

Actorul american Richard Widmark, care a cunoscut gloria chiar de la primul sau rol din 1947, in filmul “Kiss of Death”, in care interpreta un ucigas psihopat, a incetat din viata la varsta de 93 de ani, dupa o lunga boala.

Richard Widmark a decedat la domiciliul sau din Roxbury, in statul american Conneticut, potrivit anuntului facut de sotia actorului, Susan Blanchard, in editia electronica a cotidianului The New York Times. Actorul suferea de mai multe luni de fractura unei vertebre, iar starea sa de sanatate se degradase. In cei 50 de ani de cariera, Richard Widmark a jucat in aproape 70 de filme, avand o predilectie pentru personajele negative sau de eroi duri.

Le Parisien: Hollande, posibil candidat la prezidentiale

Prim-secretarul Partidului Socialist, Francois Hollande, a lasat sa se inteleaga ca ar putea face parte din posibilii candidati socialisti la urmatoarele alegeri prezidentiale, din 2012. “Pentru alegerile prezidentiale exista mai multe variante posibile, iar eu sunt una dintre ele”, a declarat noul presedinte al Consiliului general din Correze, in timpul unui interviu acordat Paris Match.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    Viorel Domocoș: „Putem să ne gândim la calificarea în sferturile Cupei României, de ce nu?”
    Antrenorul secund al FC Bihor, Viorel Domocoș, ne-a transmis primele sale impresii după tragerea la sorți din grupele Cupei României.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Aspiratorul” care curăță Crișul Repede pleacă la Cernavodă. Stradă închisă sâmbătă în Oradea
    Utilajul de dragare folosit în această perioadă pe Crișul Repede va fi transportat la Cernavodă, pentru a fi utilizat în intervențiile desfășurate pe Dunăre în contextul nivelului foarte scăzut al fluviului.

    FC Bihor

    FC Bihor e în grupă cu FCSB, dar nu se va întâlni cu echipa patronată de Gigi Becali
    Tragerea la sorți pentru faza grupelor Cupei României a fost efectuată de Adrian Mutu, Florin Niță și Raul Rusescu, foști componenți ai reprezentativei României. 1

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    Cultură

    VIDEO
    TIFF Oradea se întoarce! A 9-a ediţie va aduce, în perioada 25-27 septembrie, filme în premieră, invitaţi şi cine-concerte
    Primul film anunţat din program este o comedie neagră în regia lui Tudor Giurgiu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noi probleme descoperite pe rețeaua termică din Oradea. Ce străzi rămân fără apă caldă până la finalizarea lucrărilor
    Termoficare Oradea S.A. anunță prelungirea perioadei în care este întreruptă furnizarea agentului termic pentru prepararea apei calde de consum, din cauza lucrărilor de remediere a avariilor identificate la rețeaua termică de transport de pe strada Vasile Alecsandri.

    România

    Amendă pentru șoferii care circulă prea încet. În ce situații se aplică și la cât poate ajunge valoarea sancțiunii
    Șoferii sunt obișnuiți cu sancțiunile pentru depășirea vitezei maxime, însă Codul Rutier prevede amenzi și pentru cei care circulă nejustificat prea încet.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X