Comitetul de organizare a parcursului flăcării de la Nagano a anunţat că va schimba punctul de plecare a torţei, după ce templul Zenkoji a refuzat să o primească.
Oraşul Nagano, situat în mijlocul Alpilor Japonezi – care a organizat Jocurile Olimpice de iarnă din 1998 şi va găzdui flacăra olimpică pentru Jocurile Olimpice de la Beijing, a solicitat toamna trecută acestui templu să fie punctul de plecare pentru parcursul de 18,5 kilometri.
“Am acceptat această solicitare cu tot sufletul”, a explicat un responsabil al templului, reamintind că clopotele acestui lăcaş de cult au bătut în timpul ceremoniilor de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Nagano şi a Jocurilor Olimpice de vară de la Tokyo, în 1964. Dar a adăugat că “situaţia s-a schimbat… călugării sunt foarte îngrijoraţi de situaţia din Tibet”.
“Resimţim profund că suntem aceiaşi budişti ca şi tibetanii”, a declarat un călugăr.
Templul Zenkoji datează din secolul al VII-lea şi primeşte anual aproape şase milioane de pelerini.
Adevarul.ro
Un templu din Japonia refuză să primească flăcara olimpică
Reactualizat la:
Celebrul templu budist Zenkoji din oraşul Nagano, care trebuia să fie punctul de plecare al flăcării olimpice în Japonia, la 26 aprilie, s-a retras din acest parcurs din cauza situaţiei din Tibet, au anunţat azi organizatorii, citaţi de agenţia Jiji, transmite France Presse.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
Bihon CSM Oradea
Dinamo București și CSM CSU Raiffeisen vor disputa marți seară meciul 4 din semifinalele turneului play off al Ligii Naționale de baschet masculin. Primele trei partide s-au încheiat cu rezultatele: 93-89 și 80-81 la Oradea, respectiv 72-76 la București.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a dispus trimiterea în judecată a 13 persoane, printre care vânători și paznici de vânătoare, acuzați de braconaj și uz de armă letală fără drept, complicitate la aceste infracțiuni, dar și de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor și uciderea, rănirea sau schingiuirea animalelor, cu intenţie, fără drept.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În perioada 15 -17 mai, polițiștii au desfășurat o nouă campanie de tip razie pe șoselele din Bihor, în cadrul căreia au fost legitimate peste 1.800 de persoane.
România
Conform celui mai recent sondaj INSCOP, PNL se află pe locul al doilea în intențiile de vot pentru alegerile parlamentare, depășind astfel PSD.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Începând din data de 19 mai, ora 12:00, se va relua circulația în sensul giratoriu aflat deasupra pasajului subteran de pe Oneștilor, potrivit unui anunț al Consiliului Județean Bihor.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sâmbătă, 16 mai, Stadionul „Iuliu Bodola” a fost epicentrul fotbalului juvenil bihorean. Peste 1.100 de copii proveniți de la 76 de echipe bihorene de la U9 până la U13 au jucat la ediția a VI-a a campaniei „Luna curățeniei”, care are și o componentă sportivă.
Citiți principiile noastre de moderare aici!