BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Opinii
Quo vadis, Europa?

Quo vadis, Europa?

la 27 February 2006 14:25
27 February 2006 14:25
Într-un discurs sustinut în data de 2 februarie la Oxford, premierul britanic Tony Blair a criticat proiectul Constitutiei Europene, la câteva luni dupa ce în campania electorala pentru alegerile generale recomandase calduros britanicilor tratatul constitutional.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Într-un discurs sustinut în data de 2 februarie la Oxford, premierul britanic Tony Blair a criticat proiectul Constitutiei Europene, la câteva luni dupa ce în campania electorala pentru alegerile generale recomandase calduros britanicilor tratatul constitutional.

Trimite articolul

X

Facând un bilant al celor opt ani petrecuti în functia de premier, Blair a demolat practic textul pe care l-a semnat alaturi de ceilalti lideri din Uniunea Europeana si a declarat ca respectivul tratat constitutional nu raspunde principalelor motive de îngrijorare ale populatiei UE.


Interesant! Cum, acest domn nu zburda pe câmpiile entuziasmului colectiv eurofil? Si noi care credeam ca Europa e un Rai pe Pamânt, care de-abia asteapta „sa ne adere” la 1 ianuarie 2007, si nu înca o birocratie suprastatala care functioneaza mai eficient fiindca are mai multi bani ca sa-si sustina masurile, dupa cum mai zic unii.

În paranteza fie spus, despre motivele de moment ale „consecventei” lui Blair vom mai avea ocazia sa vorbim cât de curând, ca si despre alte cauze ale tendintelor politice contemporane, pe care „stupid people” le-a intuit vag prin formularea „toti sunt la fel”. În ce fel anume, vom vedea.

Dar sa continuam despre Constitutia Europeana. Joseph Halevi Horowitz Weiler, evreu nascut la Johannesburg si care a locuit la Ierusalim, Londra si Florenta, este jurist, specialist în drept constitutional, profesor la New York University si a scris cartea „O Europa crestina”. E foarte interesant si faptul ca inclusiv un evreu, deci fiu al unui popor totusi extraeuropean si pentru care crestinismul e o secta, vorbeste despre Europa si despre radacinile ei crestine.


Cuvintele lui sunt o adevarata lectie condensata de bun-simt, civilizatie si realism: „Este absurd ca în viitoarea Constitutie a Europei sa nu se mentioneze radacinile crestine ale Europei. Eu sunt evreu practicant si, ca atare, trebuie sa amintesc ca optiunea constitutionala a jumatate din tarile membre ale UE este aceea de a se tine cont si de a mentiona crestinismul.

O Europa crestina nu este o Europa exclusivista sau în mod necesar confesionala, ci respecta în mod egal toti cetatenii, credinciosi si laici, crestini si necrestini. Nu este posibil sa se adopte numai sensibilitatea constitutionala franceza.

Sunt împotriva unui imperialism constitutional si cultural, care sa favorizeze o optiune si sa o excluda pe cealalta. Mesajul adevaratului model european trebuie sa fie acela ca nu exista contradictie între democratie si religie. Democratia nu trebuie sa se teama de religie si religia nu trebuie sa se teama de democratie. Si aceasta este o atitudine foarte europeana, de ce s-o excludem?


Unii s-au suparat pe mine pentru ca spun ca în Europa exista o anumita cristofobie, sau ca exista un ghetou crestin; evident, nu o spun într-un sens comparativ, deoarece crestinii nu traiesc ca evreii în cel de-al doilea razboi mondial. O spun într-un sens provocator, pentru a incita la reflectie. Ghetoul crestin exista prin zidurile pe care ei insisi (crestinii – n.n.) le ridica.

În ceea ce priveste cristofobia, vorbesc mai ales într-un sens cultural, de o tendinta care exista si care este aceea a progresului identificat cu laicismul. Fara comentarii.

Adrian Gagiu


Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    FC Bihor a rezolvat categoria „under”. A fost oficializat împrumutul căpitanului naționalei U18 a României
    Concurența pentru rolul de „under” titular la FC Bihor se anunță una acerbă, atât în poartă, cât și în zona de mijlocaș ofensiv.

    România

    Tribunalul București suspendă decizia de convocare a Congresului Extraordinar al PNL din 21 iunie
    Tribunalul București a suspendat, miercuri, executarea și efectele Hotărârii Consiliului Național Extraordinar al PNL din 19 iunie referitoare la convocarea Congresului Extraordinar al formațiunii politice din 21 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un tânăr de 28 de ani din Diosig a plecat de acasă și nu s-a mai întors. L-ați văzut?

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    200 de euro, promiși unui polițist pentru a-l ajuta pe un tânăr într-un dosar de infracțiuni rutiere
    Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor au anunțat că au finalizat ancheta și au dispus trimiterea în judecată a unui bărbat de 27 de ani, aflat sub control judiciar, sub acuzația de dare de mită.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 06.07.2026 - 10.07.2026 - PL Salonta + PL Rural

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    409 persoane scoase din azilele lui Viorel Pașca. Autoritățile verifică acum condițiile în care sunt îngrijite
    Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru a anunțat că Guvernul va aloca din Fondul de rezervă fonduri pentru compensarea tratamentelor și îngrijirea persoanelor găsite în azilele coordonate de Viorel Pașca.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X