BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Opinii
Schimbare majoră în Codul Penal. O nouă orientare a legiuitorului

Schimbare majoră în Codul Penal. O nouă orientare a legiuitorului

la 7 June 2017 06:54 Reactualizat la: 6 June 2017 16:04
7 June 2017 06:54 Reactualizat la: 6 June 2017 16:04
In ziua de 30 mai 2017, Plenul Curți Constituționale, investit în temeiul art. 146 lit. d) din Constituția României, al art. 11 alin. (1) lit. d), al art. 29 și al art. 32 din Legea nr. 47/1992 privind organizarea și funcționarea Curții Constituționale, a luat în dezbatere excepția de neconstituționalitate privind art. 35 alin. (1) din Codul Penal, articol ce prevede faptul că „<em>infracțiunea este continuată când o persoană săvârșește la diferite intervale de timp, dar în realizarea aceleiași rezoluții și împotriva aceluiași subiect pasiv, acțiuni sau inacțiuni care prezintă, fiecare în parte, conținutul aceleiași infracțiuni.”</em>
Scris de Demian - In ziua de 30 mai 2017, Plenul Curți Constituționale, investit în temeiul art. 146 lit. d) din Constituția României, al art. 11 alin. (1) lit. d), al art. 29 și al art. 32 din Legea nr. 47/1992 privind organizarea și funcționarea Curții Constituționale, a luat în dezbatere excepția de neconstituționalitate privind art. 35 alin. (1) din Codul Penal, articol ce prevede faptul că „<em>infracțiunea este continuată când o persoană săvârșește la diferite intervale de timp, dar în realizarea aceleiași rezoluții și împotriva aceluiași subiect pasiv, acțiuni sau inacțiuni care prezintă, fiecare în parte, conținutul aceleiași infracțiuni.”</em>

Trimite articolul

X

Astfel, în urma procesului deliberativ, Curtea Constituțională, a admis cu unanimitate de voturi excepția de neconstituționalitate a textului de lege mai sus menționat, constatând faptul că sintagma „împotriva aceluiași subiect pasiv” este neconstituțională întrucât se creează o discriminare în detrimentul unor persoane care comit aceeași faptă, în același context juridic, însă împotriva unor subiecți pasivi diferiți.

Facem precizarea că această decizie este extrem de importantă, având consecințe deosebite în ceea ce privește regimul sancționator aplicabil ca urmare a reținerii încadrării juridice a faptelor. Astfel, în condițiile în care o persoană comite în mod repetat aceeași faptă, în considerarea aceleiași rezoluții infracționale însă împotriva mai multor subiecți pasivi, se impunea automat reținerea unui concurs de infracțiuni, al cărui regim sancționator este unul drastic în actuala reglementare, judecătorul fiind obligat să stabilească pentru fiecare faptă o pedeapsă, să stabilească care este cea mai grea și să adauge un spor de o treime din totalul celorlalte pedepse stabilite. În acest context, existau situații în care un banal furt al unor bicilete era mai aspru sancționat decât comiterea unei infracțiuni de omor.

Această decizie este menită să reglementeze într-o oarecare măsură aceste aspecte de inechitate, având în vedere că nu mai este necesară întrunirea condiției de unicitate a subiectului pasiv pentru reținerea infracțiunii ca fiind comisă în formă continuată, situație în care aplicarea regimului sancționator de agravare a pedepsei devine facultativ.

De altfel, există înregistrată la Senat o prounere legislativă pentru modificarea regimului sancționator al concursului de infracțiuni, întrucât s-au conturat anumite situații în practica judiciară în care au fost aplicate pedepse de neconceput pentru săvârșirea unei pluralități de infracțiuni, întrucât judecătorul este obligat contrar voinței sale să aplice un spor care poate fi chiar de 20 de ori mai mare decât pedeapsa stabilită ca fiind cea mai grea în urma individualizării fiecărei fapte, rezultând o pedeapsă uriașă, absolut nejustificată.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Ucigașul fetei de 18 ani a fost arestat pentru 30 de zile. Bărbatul din Parhida e acuzat de omor calificat
    Jozsef Zsolt Bóné, bărbatul de 39 de ani acuzat că a ucis-o, vineri la amiază, pe o elevă de 18 ani, pe un câmp de lângă satul Parhida, a fost arestat pentru 30 de zile sub acuzația de omor calificat

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Pompierii bihoreni i-au învățat pe motocicliști cum să intervină în caz de accident rutier
    Motocicliștii bihoreni au participat la cursuri practice de prim ajutor organizate de pompierii ISU Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident în Sântandrei pe Drumul Județean 797: o motociclistă de 17 ani a fost transportată la spital
    O tânără de 17 ani, din Girișu de Criș, a fost rănită într-un accident rutier produs vineri seară, 8 mai, în localitatea Sântandrei.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Start în sezonul moto 2026: sute de motocicliști, demonstrații și paradă pe străzile din Oradea
    Motocicliști din mai multe cluburi din țară au turat motoarele la debutul sezonului, în Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Modernizare de aproape 10 milioane de lei în Dobrești: asfalt, podețe și drumuri refăcute în mai multe sate
    În comuna Dobrești se implementează un proiect de modernizare a infrastructurii rutiere, care vizează mai multe străzi din satele Dobrești și Luncasprie, pe o lungime totală de 6,6 km. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Moșteniri fără urmași: cum a ajuns Oradea să „moștenească” apartamente de peste 1,5 milioane de euro
    A fost o perioadă, destul de lungă și agitată, la începutul anilor 90, în care imobile și terenuri care au aparținut unor persoane decedate și fără urmași au intrat în posesia unor așa-ziși moștenitori, pe baza unor documente falsificate. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X